Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 17.1.2025
sk
Nataša
cz
Drahoslav
Zdroj: ©Shutterstock

6 hrôzostrašných vedeckých faktov. Naozaj o nich chceš vedieť?

Existujú mnohé vedecké fakty, pred ktorými bežní ľudia cielene zatvárajú oči.

Vedcom a lekárom sa ťažko priznáva, že stále nevedia o svojej profesii všetko. Veda je nepredstaviteľne rozsiahla oblasť vedomostí, ktorej hranice si nie sme schopní ani uvedomiť. V škole si sa možno učil chémiu, fyziku a biológiu, alebo si sa naučil základy o rastlinách, zvieratách a planéte ako celku. Možno je veda dokonca súčasťou tvojej práce alebo iného aspektu tvojho každodenného života.

Vo svete vedy – v tom obrovskom množstve informácií – existuje niekoľko veľmi znepokojujúcich vedeckých faktov, ktoré by ťa mohli celkom ľahko vydesiť. Prepáč, toto si možno vedieť nepotreboval…

Mikroplasty sa objavili v placentách

Mikroplasty sú drobné kúsky plastu v rôznych tvaroch a veľkostiach. Primárne sú mikroplasty navrhnuté tak, aby mali dĺžku menej ako 5 milimetrov, zatiaľ čo sekundárne mikroplasty pochádzajú z plastov väčšej veľkosti. 

Tieto plasty sú všade okolo nás a dôkazy o ich prítomnosti v ľudskom tele vyvolávajú čoraz väčšie obavy. V roku 2020 výskumník Rolf Halden zistil chemikálie plastov v každom jednom orgáne ľudského tela, ktorý jeho tím skúmal. Výskum mikroplastov pokračuje, no v roku 2021 zaujal vedeckú komunitu ďalší objav.

mikroplasty, placenta, ľudské telo, znečistenie
Shutterstock

Mikroplasty nachádzajúce sa v placentách nenarodených detí. Pre vedcov to šokujúce nebolo. Dokonca s tým objavom počítali. Aký vplyv budú mať mikroplasty na dieťa? Kvôli ich kľúčovej úlohe pri podpore vývoja plodu a pri fungovaní rozhrania s vonkajším prostredím je to smutný objav. Už teraz môžeme vysloviť hypotézu, že následky tohto objavu nebudú pozitívne.

Doktor Antonio Ragusa z nemocnice v Ríme to vyjadril takto: „Je to ako mať dieťa – kyborga: už sa neskladá len z ľudských buniek, ale je to zmes biologických a anorganických entít.“

Limnické erupcie môžu udusiť všetko živé vo svojom okolí

Limnické erupcie sú zriedkavé, ale keď k nim dôjde, môžu mať smrteľné následky pre široké okolie. Laicky sa nazývajú aj „prevrátenia jazera“ a vyskytujú sa v okamihu, keď sa zemská kôra posunie. Podobne ako pri zemetrasení alebo sopečnej činnosti.

Tieto erupcie sa ale líšia v tom, že k nim dochádza vo vodách s vysokým obsahom plynu – obyčajne oxidu uhličitého. Ten sa uvoľňuje pri seizmickej aktivite. A pretože oxid uhličitý je ťažší ako kyslík, výsledný oblak plynu zostáva blízko pri zemi a ľahko môže udusiť všetko živé v okolí. Vrátane zvierat aj ľudí.

Jedna z najsmrteľnejších limnických erupcií sa vyskytla v roku 1986 pri jazere Nyos v Kamerune v západnej Afrike. Najmenej 1 700 ľudí zahynulo spolu s dobytkom, vtákmi a inými živými tvormi, keď do ovzdušia vychrlilo viac ako 1,5 milióna metrických ton oxidu uhličitého.

Podľa preživšieho Josepha Nkwaina ho zobudil hlasný zvuk a krátko nato prišli prvé príznaky otravy. Nemohol hovoriť. Upadol do bezvedomia. Nemohol otvoriť ústa a veľmi jasne počul, ako zomiera jeho dcéra. Na tele mu ostali stopy. Podľa jeho slov to vyzeralo, akoby tam mal zaschnutý med a svetlý povlak, ktorý vyzeral ako škrob. Prežil zázrakom. Podľa jeho svedectva v okamihoch, keď utekal na motorke z miesta erupcie, bolo všade ticho. Všetko živé bolo mŕtve.

Mikroskopické roztoče na tvojej tvári

Roztoče rodu Demodex sa nachádzajú na tvári každého človeka planéty. Okrem toho ich nájdeme aj na krku a hrudníku. Podľa entomologičky Michelle Trautweinovej vyzerajú tieto mikroskopické organizmy ako druh podsaditých malých červov a sú to technicky vlastne pavúkovce. Dva druhy žijú na ľuďoch – Demodex folliculorum a Demodex brevis. Oba sa živia odumretými kožnými bunkami a mazom a ich slovenský názov je kožník.

Odporúčame prečítať:

Nenápadné detaily v známych filmoch a rozprávkach, ktoré si si možno nevšimol

V noci sa roztoče vynoria z pórov, aby sa párili, a potom sa rýchlo vracajú, aby vyložili vajíčka. Žijú len asi dva týždne a po smrti sa rozpadnú na povrchu kože. Koža ich vstrebe, alebo sa ich mŕtvych tiel zbavíme pri rannej hygiene.

Roztoče sú teda rozhodne druh zvierat, s ktorými máme ako ľudia najužšie spojenie. Tento starý a intímny vzťah trvá už tisícročia a vedci tvrdia že tieto druhy roztočov máme so sebou na tvári celú našu modernú históriu.

Profimedia

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.