Prióny spôsobujú neliečiteľné choroby, ale ako?
Všeobecne povedané, proteíny sú molekuly, ktoré v živých organizmoch vykonávajú rôzne funkcie. Obsahujú aminokyseliny a môžu sa spájať do štruktúr, ktoré im umožňujú vykonávať rôzne úlohy. Keď je proteín poskladaný nesprávne, nazýva sa prión.
Prióny boli prvýkrát identifikované ako „bielkovinová infekčná častica“. Biológ Stanley B. Prusiner objavil prióny začiatkom 70. rokov 20. storočia, ale stále o nich vieme veľmi málo. A niekedy nerozumieme ani tomu málu.
Tieto problémové proteíny majú schopnosť preniesť svoju deformáciu aj na iné proteíny, čo potom vedie k zriedkavým a zároveň nevyliečiteľným chorobám. Podľa Fiony MacDonaldovej zo ScienceAlert by to nemalo byť možné.
Technicky vzaté, bielkoviny by nemali byť schopné infikovať iné bielkoviny – koniec koncov, nie sú živé. Vedci nikdy nedokázali vysvetliť správanie priónov v ľudskom tele, preto si získali povesť tých najpodivnejších molekúl, ktoré v ňom možno nájsť.
Najčastejším ochorením súvisiacim s priónmi u ľudí je Creutzfeldt-Jakobova choroba, ale známejšie pomenovanie je choroba šialených kráv. Priónové ochorenia sa ťažko diagnostikujú a lekári môžu často liečiť len symptómy. O príčinách toho, bohužiaľ, veľa nevieme.
Neexistuje žiadny spôsob, ako zabrániť priónovým ochoreniam, ktoré sú dedičné. Prevencia je teda možná len v prípade ochorení, ktoré sa prenášajú cez tkanivo.
Väčšina ľudí na planéte už mala HPV
Existuje viac ako 100 typov ľudského papilomavírusu a spoločne tvoria najrozšírenejšiu sexuálne prenosnú infekciu na svete. Imunitný systém mnohých ľudí si s vírusom dokáže hravo poradiť, ale zďaleka to tak nefunguje pri všetkých nakazených. Niektoré typy HPV spôsobujú genitálne lézie a bradavice, zatiaľ čo iné boli vysledované a usvedčené aj ako štartér rakoviny.
Vírus je taký rozšírený, že podľa Svetovej zdravotníckej organizácie väčšina sexuálne aktívnych žien a mužov bude v určitom okamihu svojho života infikovaná. Niektorí môžu byť, samozrejme, infikovaní opakovane.
Keď sa objavia príznaky besnoty, nie je šanca na prežitie
Besnota je vírusové ochorenie, ktoré infikuje ľudí a iné cicavce. Besnota, prenášaná škrabancami alebo uhryznutím od netopiera, líšky alebo iného divokého zvieraťa, sa u ľudí najprv prejavuje ako chrípka. V priebehu niekoľkých dní sa objavia neurologické príznaky. Ako sa vírus šíri naprieč telom, nastupujú príznaky, ako je zmätenosť a halucinácie, ktoré prechádzajú až do straty motorických funkcií a zvýšeného množstva slín, čo vedie k charakteristickému znaku – pene v ústach.
Infekcia sa môže v tele inkubovať celé mesiace predtým, ako sa prejavia symptómy. Keď to však nastane, smrť je zvyčajne nevyhnutná. V septembri 2021 podľahol muž z amerického mesta Illinois besnote. Pre ilustráciu sa stal prvou obeťou tohto ochorenia v štáte od roku 1954. K jeho úmrtiu došlo zhruba mesiac po tom, čo bol vystavený kontaktu s netopierom, ktorý mal besnotu.
Besnota má zďaleka najvyššiu úmrtnosť zo všetkých chorôb. Neexistuje život zachraňujúca liečba pre tých, ktorí vyhľadajú lekársku starostlivosť až po tom, čo sa prejavia prvé príznaky ochorenia.
Nestačili ti tieto vedecké fakty? Nezúfaj, ďalší diel je v príprave.