6 knižných klasík, ktoré dokážu aj po desiatkach rokov uchvátiť čitateľa

Príbehy, ktoré prežili storočia.

Zdroj: Tess Slašťanová / EMEFKA

Svet neustále napreduje a to platí aj v oblasti literatúry. Každý mesiac vychádzajú vo svete tisícky nových kníh všetkých možných žánrov. V tejto dobe sa už človek nemôže sťažovať, že si nemá čo vybrať z aktuálnej ponuky (aj keď knihomoli majú napriek plným knižniciam nonstop pocit, že nemajú čo čítať).

O to fascinujúcejšie je, že existujú knihy, ktoré vôbec nie sú novinkami, a predsa sa o nich hovorí – klasiky, ktoré boli napísané pred desiatkami až stovkami rokov, no svojou univerzálnosťou a nenapodobiteľným čarom stále uchvacujú čitateľov po celom svete.

Niektoré tieto knihy už ale nie je také jednoduché zohnať, a preto budete musieť v mnohých prípadoch prebrázdiť nejaké knižnice a antikvariáty. Ak vás však neláka prehrabávanie sa medzi starými knihami, mnohé vydavateľstvá vám to dokážu veľmi uľahčiť, pretože ponúkajú tieto legendárne príbehy v krásnych nových vydaniach.

Edícia Svetová klasika s ilustráciami Tomski & Polanski

Vydavateľstvo Slovart prednedávnom začalo vydávať kolekciu svetových klasík od rôznych spisovateľov. Nájdete tam rusky píšucich autorov, ako Dostojevskij alebo Tolstoj, anglických velikánov, medzi ktorých patria napríklad D.H. Lawrence a Charles Dickens, a mnoho ďalších.

Každá z týchto kníh má jedinečný dizajn, o ktorý sa stará najmä Štúdio Tomski & Polanski, ktoré vytvára originálne obálky ku každej knihe.

Dobrodružstvá Toma Sawyera a Huckleberryho Finna (Mark Twain)

Tieto príbehy dvoch mladých chlapcov, spojených nerozlučným priateľstvom, vznikli koncom devätnásteho storočia, no odvtedy sa dočkali množstva filmových a muzikálových adaptácií, čo nasvedčuje, že ide o veľmi populárne a nezabudnuteľné dielo.

Twainovi sa podarilo vytvoriť postavy, ktoré sa napriek svojim rozdielom vo výchove a prostredí v ktorom vyrastali, perfektne dopĺňajú, a ktorých neustále vymýšľanie nových dobrodružstiev vám vyčarí úsmev na tvári. Autor sa očami mladých chlapcov pozerá na svet z iného uhla a ponúka množstvo zaujímavých myšlienok o živote, detstve a ľudskej morálke.

Malé ženy (Louisa May Alcott)

O Malých ženách ste už určite počuli, minimálne teda o filmovej adaptácii, ktorá prednedávnom zavítala do kín a zožala nemalý úspech. Tento román pochádza z pera americkej autorky L.M. Alcott, ktorá ho vydala v roku 1868, a hneď zožala obrovský úspech. Doteraz je to jeden z najpredávanejších dievčenských románov a chytil za srdcia už celé generácie čitateľov.

Ak neviete, o čom tento román je, ide o príbeh štyroch sestier Meg, Jo, Beth a Amy, ktoré to nemajú v živote ľahké. Žijú len s mamou, pretože ich otec je na vojne, a prišli o všetky svoje peniaze, takže niektoré z nich musia pracovať. Je to príbeh o nezlomnosti ducha, súrodeneckej láske a každodenných starostiach aj radostiach. Viac o príbehu si prečítaš tu.

View this post on Instagram

Klasika, ktorá ma naozaj zaujala. Som rada, že som si ju konečne prečítala. ◾Malé ženy je príbeh štyroch dospievajúcich sestier. Hoci je každá úplne iná, vedia si k sebe nájsť cestu a sú nerozlučnou štvoricou. Táto poetická knižka je plná ich každodenných radostí, hier, trápení aj starostí. Otca majú vo vojne a spolu s matkou nežijú v práve najpriaznivejších finančných podmienkach. Napriek tomu sa však snažia svoj život žiť naplno a každý všedný deň spraviť niečím výnimočný.◾ Neviem ako by som v skratke zhodnotila túto knihu. V recenzii som sa predsa len trošku viac rozpísala… Jednoducho – páčila sa mi, ale medzi srdcovky som si ju nezaradila. Čítanie bolo príjemné, dievčenské, miestami morálne poučné a romantické. Hoci je dielo staršie (veď klasika 😁), určite má čo povedať aj v dnešnej dobe. Rozhodne odporúčam hlavne dievčatám a ženám, pretože je to o nás, o našich túžbach, snoch a pocitoch. Link na recenziu nájdete na profile 😉. Čo vy a Malé ženy? Čítali ste? Chystáte sa? 4⭐/5⭐ #kniha #bookstagram #booktip #booklove #books #bookworm #knihy #recenzia #citam #knihomolka #bookblog #kniznyblog #malezeny @slovart_vyd #louisamayalcott #littlewoman #otvorenakniha

A post shared by Ivet (@otvorena_kniha) on

Volanie divočiny a Biely tesák (Jack London)

V tomto vydaní nájdete dva z najobľúbenejších románov od amerického spisovateľa Jacka Londona, ktoré vyšli v rokoch 1903 a 1906. Oba príbehy majú spoločné to, že sa zameriavajú na ťažké životné osudy psov.

Vo Volaní divočiny spoznáme osud Bucka, ktorého unesú a predajú na Aljašku, kde musí v drsných podmienkach prežiť ako záprahový pes. Biely tesák sa zas zameriava na kríženca psa a vlka, ktorý si tiež musí poradiť s nehostinnou a drsnou prírodou.

Jack London ponúka fascinujúce rozprávanie z pohľadu nevšedných postáv, ktoré v literatúre nie sú práve najbežnejšie, a to sľubuje nezabudnuteľný čitateľský zážitok.

Každý domáci miláčik je dušou Biely tesák a každá prechádzka v parku je Volanie divočiny.

Gepostet von Slovart – vydavateľstvo najlepších kníh am Samstag, 22. Februar 2020

Klasiky z edície ODEON

Vydavateľstvo Ikar sa už niekoľko rokov venuje vydávaniu súčasnej svetovej literatúry, no rovnako aj svetovej klasiky, vďaka čomu vznikla vydavateľská značka ODEON. Tá pravidelne prináša rôzne romány od renomovaných svetových autorov, ako Hemingway, Dostojevskij, Wilde alebo Fitzgerald. Ich knihy majú jednoduchý, no elegantný dizajn, ktorý skrášli každú knižnicu.

Komu zvonia do hrobu (Ernest Hemingway)

Meno Ernesta Hemingwaya pozná hádam každý. Z jeho pera vyšlo niekoľko románov, poviedok a aj nejaká literatúra faktu. Je držiteľom Nobelovej a Pulitzerovej ceny za literatúru a je jedným z najvplyvnejších autorov svojej doby. Pracoval ako novinár a vojnový korešpondent, čo preniká aj do jeho diel. Mnoho románov spracúva jeho zážitky z vojny, ktoré opisuje veľmi autenticky a živo.

Jedným z takýchto príbehov je aj román Komu zvonia do hrobu. Vyše päťstostranový román zachytáva len tri dni života hlavného protagonistu Roberta Jordana, ktorý ako Američan bojuje s republikánmi počas španielskej občianskej vojny proti fašistickému režimu.

Okrem všadeprítomnej hrôzy a násilia, ktorú dokáže Hemingway opísať veľmi realisticky, čaká na Roberta aj láska a vášeň, akú ešte predtým nezažil.

Tess Slašťanová / EMEFKA

Edícia Sherlock Holmes od SnowMouse Publishing

Vydavateľstvo SnowMouse Publishing nie je vo vydávaní klasík žiadnym nováčikom. Má už za sebou tri zbierky poviedok Edgara Allana Poea v krásnom zberateľskom vydaní a toho istého sa dočkali aj príbehy o Sherlockovi Holmesovi od Arthura Conana Doyla.

Zatiaľ vyšlo päť z ôsmich naplánovaných zväzkov, ktoré budú zachytávať všetky štyri romány a 56 poviedok o najslávnejšom detektívovi Sherlockovi Holmesovi a jeho spoločníkovi Watsonovi.

Všetky tieto diela dostali nový preklad, sú doplnené krásnymi ilustráciami a dizajnom, ktorý pripomína staré tradičné vydania kníh. Navyše, ide o raritu, keďže táto edícia bude prvým kompletným vydaním holmesovskej ságy v jednotnom dizajne na Slovensku!

Tess Slašťanová / EMEFKA

Na akú klasiku sa môžeme najbližšie tešiť?

Máte už všetky zo spomenutých vydaní a radi by ste si zbierku doplnili o niečo ďalšie? Už o pár dní nájdete na pultoch kníhkupectiev nové vydanie Malého princa od Antoina de Saint-Exupéryho od vydavateľstva Slovart. Text budú dopĺňať autorove originálne ilustrácie vo farebnom prevedení.

Ak ste tento príbeh ešte náhodou nečítali a neviete, o čom je, môžete sa tešiť na magický príbeh, ktorý chytí za srdce detského, no aj dospelého čitateľa.

Rozpráva o pilotovi, ktorý havaruje v saharskej púšti a tam stretne malého zlatovlasého chlapca, ktorý má naňho nezvyčajnú požiadavku. Pilot pomaly spoznáva chlapcovu dušu, jeho život a nevinné myšlienky, ktoré občas predčia mnohé filozofické úvahy dospelých.

Malý princ je nadčasovou knižkou, ktorá obsahuje dôležité posolstvo, a ktorá si nájde cestu k detskej, no aj dospeláckej duši.

Vydavateľstvo Slovart

Svetová klasika obsahuje obrovské množstvo skvostov – nadčasových diel, ktoré prehovárajú k čitateľovi aj niekoľko desaťročí po tom, ako boli napísané. Nechajte sa strhnúť ich výnimočnou atmosférou a uvidíte, že si ich rýchlo zamilujete.

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
4
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Politické memes, ktoré nás bavili počas divokého predvolebného obdobia


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME