Štvrtok 28.10.2021
sk
Dobromila
cz
Den vzniku samostatného československého státu

Svet neustále napreduje a to platí aj v oblasti literatúry. Každý mesiac vychádzajú vo svete tisícky nových kníh všetkých možných žánrov. V tejto dobe sa už človek nemôže sťažovať, že si nemá čo vybrať z aktuálnej ponuky (aj keď knihomoli majú napriek plným knižniciam nonstop pocit, že nemajú čo čítať).

O to fascinujúcejšie je, že existujú knihy, ktoré vôbec nie sú novinkami, a predsa sa o nich hovorí – klasiky, ktoré boli napísané pred desiatkami až stovkami rokov, no svojou univerzálnosťou a nenapodobiteľným čarom stále uchvacujú čitateľov po celom svete.

Niektoré tieto knihy už ale nie je také jednoduché zohnať, a preto budete musieť v mnohých prípadoch prebrázdiť nejaké knižnice a antikvariáty. Ak vás však neláka prehrabávanie sa medzi starými knihami, mnohé vydavateľstvá vám to dokážu veľmi uľahčiť, pretože ponúkajú tieto legendárne príbehy v krásnych nových vydaniach.

https://www.instagram.com/p/B183mQ6I65_/

Edícia Svetová klasika s ilustráciami Tomski & Polanski

Vydavateľstvo Slovart prednedávnom začalo vydávať kolekciu svetových klasík od rôznych spisovateľov. Nájdete tam rusky píšucich autorov, ako Dostojevskij alebo Tolstoj, anglických velikánov, medzi ktorých patria napríklad D.H. Lawrence a Charles Dickens, a mnoho ďalších.

Každá z týchto kníh má jedinečný dizajn, o ktorý sa stará najmä Štúdio Tomski & Polanski, ktoré vytvára originálne obálky ku každej knihe.

Dobrodružstvá Toma Sawyera a Huckleberryho Finna (Mark Twain)

Tieto príbehy dvoch mladých chlapcov, spojených nerozlučným priateľstvom, vznikli koncom devätnásteho storočia, no odvtedy sa dočkali množstva filmových a muzikálových adaptácií, čo nasvedčuje, že ide o veľmi populárne a nezabudnuteľné dielo.

Twainovi sa podarilo vytvoriť postavy, ktoré sa napriek svojim rozdielom vo výchove a prostredí v ktorom vyrastali, perfektne dopĺňajú, a ktorých neustále vymýšľanie nových dobrodružstiev vám vyčarí úsmev na tvári. Autor sa očami mladých chlapcov pozerá na svet z iného uhla a ponúka množstvo zaujímavých myšlienok o živote, detstve a ľudskej morálke.

https://www.instagram.com/p/B73gWuFH2vI/

Malé ženy (Louisa May Alcott)

O Malých ženách ste už určite počuli, minimálne teda o filmovej adaptácii, ktorá prednedávnom zavítala do kín a zožala nemalý úspech. Tento román pochádza z pera americkej autorky L.M. Alcott, ktorá ho vydala v roku 1868, a hneď zožala obrovský úspech. Doteraz je to jeden z najpredávanejších dievčenských románov a chytil za srdcia už celé generácie čitateľov.

Ak neviete, o čom tento román je, ide o príbeh štyroch sestier Meg, Jo, Beth a Amy, ktoré to nemajú v živote ľahké. Žijú len s mamou, pretože ich otec je na vojne, a prišli o všetky svoje peniaze, takže niektoré z nich musia pracovať. Je to príbeh o nezlomnosti ducha, súrodeneckej láske a každodenných starostiach aj radostiach. Viac o príbehu si prečítaš tu.

https://www.instagram.com/p/B7T_4JdAvco/

Volanie divočiny a Biely tesák (Jack London)

V tomto vydaní nájdete dva z najobľúbenejších románov od amerického spisovateľa Jacka Londona, ktoré vyšli v rokoch 1903 a 1906. Oba príbehy majú spoločné to, že sa zameriavajú na ťažké životné osudy psov.

Vo Volaní divočiny spoznáme osud Bucka, ktorého unesú a predajú na Aljašku, kde musí v drsných podmienkach prežiť ako záprahový pes. Biely tesák sa zas zameriava na kríženca psa a vlka, ktorý si tiež musí poradiť s nehostinnou a drsnou prírodou.

Jack London ponúka fascinujúce rozprávanie z pohľadu nevšedných postáv, ktoré v literatúre nie sú práve najbežnejšie, a to sľubuje nezabudnuteľný čitateľský zážitok.

https://www.facebook.com/slovart/photos/a.380150768699616/2809328895781779/?type=3&theater

Klasiky z edície ODEON

Vydavateľstvo Ikar sa už niekoľko rokov venuje vydávaniu súčasnej svetovej literatúry, no rovnako aj svetovej klasiky, vďaka čomu vznikla vydavateľská značka ODEON. Tá pravidelne prináša rôzne romány od renomovaných svetových autorov, ako Hemingway, Dostojevskij, Wilde alebo Fitzgerald. Ich knihy majú jednoduchý, no elegantný dizajn, ktorý skrášli každú knižnicu.

Komu zvonia do hrobu (Ernest Hemingway)

Meno Ernesta Hemingwaya pozná hádam každý. Z jeho pera vyšlo niekoľko románov, poviedok a aj nejaká literatúra faktu. Je držiteľom Nobelovej a Pulitzerovej ceny za literatúru a je jedným z najvplyvnejších autorov svojej doby. Pracoval ako novinár a vojnový korešpondent, čo preniká aj do jeho diel. Mnoho románov spracúva jeho zážitky z vojny, ktoré opisuje veľmi autenticky a živo.

Jedným z takýchto príbehov je aj román Komu zvonia do hrobu. Vyše päťstostranový román zachytáva len tri dni života hlavného protagonistu Roberta Jordana, ktorý ako Američan bojuje s republikánmi počas španielskej občianskej vojny proti fašistickému režimu.

Okrem všadeprítomnej hrôzy a násilia, ktorú dokáže Hemingway opísať veľmi realisticky, čaká na Roberta aj láska a vášeň, akú ešte predtým nezažil.

Tess Slašťanová / EMEFKA

Edícia Sherlock Holmes od SnowMouse Publishing

Vydavateľstvo SnowMouse Publishing nie je vo vydávaní klasík žiadnym nováčikom. Má už za sebou tri zbierky poviedok Edgara Allana Poea v krásnom zberateľskom vydaní a toho istého sa dočkali aj príbehy o Sherlockovi Holmesovi od Arthura Conana Doyla.

Zatiaľ vyšlo päť z ôsmich naplánovaných zväzkov, ktoré budú zachytávať všetky štyri romány a 56 poviedok o najslávnejšom detektívovi Sherlockovi Holmesovi a jeho spoločníkovi Watsonovi.

Všetky tieto diela dostali nový preklad, sú doplnené krásnymi ilustráciami a dizajnom, ktorý pripomína staré tradičné vydania kníh. Navyše, ide o raritu, keďže táto edícia bude prvým kompletným vydaním holmesovskej ságy v jednotnom dizajne na Slovensku!

Tess Slašťanová / EMEFKA

Na akú klasiku sa môžeme najbližšie tešiť?

Máte už všetky zo spomenutých vydaní a radi by ste si zbierku doplnili o niečo ďalšie? Už o pár dní nájdete na pultoch kníhkupectiev nové vydanie Malého princa od Antoina de Saint-Exupéryho od vydavateľstva Slovart. Text budú dopĺňať autorove originálne ilustrácie vo farebnom prevedení.

Ak ste tento príbeh ešte náhodou nečítali a neviete, o čom je, môžete sa tešiť na magický príbeh, ktorý chytí za srdce detského, no aj dospelého čitateľa.

Rozpráva o pilotovi, ktorý havaruje v saharskej púšti a tam stretne malého zlatovlasého chlapca, ktorý má naňho nezvyčajnú požiadavku. Pilot pomaly spoznáva chlapcovu dušu, jeho život a nevinné myšlienky, ktoré občas predčia mnohé filozofické úvahy dospelých.

Malý princ je nadčasovou knižkou, ktorá obsahuje dôležité posolstvo, a ktorá si nájde cestu k detskej, no aj dospeláckej duši.

Vydavateľstvo Slovart

Svetová klasika obsahuje obrovské množstvo skvostov – nadčasových diel, ktoré prehovárajú k čitateľovi aj niekoľko desaťročí po tom, ako boli napísané. Nechajte sa strhnúť ich výnimočnou atmosférou a uvidíte, že si ich rýchlo zamilujete.


Ako hodnotíš tento článok?

Terézia Slašťanová
Mojou najväčšou vášňou sú knihy a práve tie sú inšpiráciou pre moje články na EMEFKA. Najradšej si vychutnávam klasiku, fantasy a dystopické príbehy. Dávam prednosť čaju pred kávou, psom pred mačkami a večer ma pravdepodobne nájdete v posteli s notebookom pozerať seriály.

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť