Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand
Zdroj: ©Shutterstock

6 knižných noviniek, ktoré sa v apríli objavili na pultoch kníhkupectiev

Výber kníh, ktoré si tento mesiac zaslúžia tvoju pozornosť.

Apríl je veľmi dobre známy svojím premenlivým, miestami až bláznivým počasím. Inak to nebolo ani tohto roku, keď sme jeden deň behali vonku v teniskách, a ten ďalší už veselo dopadali snehové vločky väčšie než na Vianoce.

Nám knihomoľom však takéto vyčíňanie vôbec nevadí. Vnímame to ako super príležitosť pohodlne sa uvelebiť na gauči s teplým čajom a vychutnať si niektorý zo skvelých knižných príbehov, ktoré sa deň čo deň objavujú na pultoch kníhkupectiev.

Tento mesiac je knižný výber až nadmieru priaznivý pre milovníkov trilerov, okrem nich sa však v kníhkupectvách objavili aj iné zaujímavé tituly:

Camilla Läckberg, Henrik Fexeus – Kult

Prvým zaujímavým trilerom je pokračovanie krimisérie s Minou Dabiriovou a Vincentom Walderom, novinka Kult. Autori Camilla Läckberg a Henrik Fexeus v tomto diele zase raz odviedli skvelú prácu.

Zo štokholmskej škôlky zmizne päťročný Ossian. Polícia krátko nato odhalí súvislosť so staršími únosmi detí, ktoré sa, žiaľ, skončili tragicky. Prípadu sa ujíma Mina Dabiriová a jej kolegovia. Rýchlo pochopia, že majú dočinenia so životu nebezpečnými silami. Navyše všetko nasvedčuje tomu, že treba očakávať ďalšie únosy.

Mina prvý raz po dramatických udalostiach spred dvoch rokov opäť kontaktuje mentalistu Vincenta Waldera. Čas však neúprosne beží a šialený páchateľ ohrozuje tých najbezbrannejších – deti.

Slovart

Robert Bryndza – Diablova cesta

Ďalšia trilerová novinka Diablova cesta patrí medzi najočakávanejšie tituly tejto jari. Autor Robert Bryndza v tejto časti opisuje vyšetrovanie zmiznutia malého chlapca, ktoré zavedie detektívnu agentúru Kate Marshallovej a Tristana Harpera na nečakanú cestu.

Neopatrnosť pri každodennom rannom plávaní privedie Kate Marshallovú až do nemocnice, kde sa stretne s Jean Julingsovou. Tá jej rozpovie srdcervúci príbeh o tom, ako sa pred jedenástimi rokmi počas stanovačky na mieste zvanom Diablova cesta stratil jej trojročný vnuk Charlie.

Kate, ešte otrasená z toho, že sa takmer utopila, súhlasí, že sa s Tristanom Harperom prípadu ujmú a pokúsia sa zistiť, čo sa vtedy mohlo stať. Keď sa Katina a Tristanova detektívna agentúra začne udalosťami tej osudnej noci zaoberať, zistia, že Jean má problematickú minulosť a navyše im nehovorí tak celkom pravdu. Čo sa vtedy na Diablovej ceste uprostred vresovísk a močarísk stalo? Uniesli Charlieho? Alebo spadol do rieky, ktorá mizne v Diablovej rokline?

Keď Kate a Tristan zistia, že sociálna pracovníčka, ktorá sa vtedy o Jean a jej dcéru Becky zaujímala, bola nájdená brutálne zavraždená krátko po Charlieho zmiznutí, budú musieť prehodnotiť všetko, čo si dovtedy o prípade mysleli…

Knihu Diablova cesta si môžeš objednať tu.
Grada

Dana Schwartz – Anatómia: Príbeh lásky

V prípade, že by si niekam rád vypadol na víkend, Edinburgh je v tomto období naozaj krásny. A čo môže byť lepšie než si zbaliť knihu a čítať ju v meste, v ktorom sa odohráva? Ak budeš mať letenky, určite nezabudni na novinku Anatómia: Príbeh lásky z pera autorky Dany Schwartz.

Edinburgh, 1817. Hazel Sinnettovú fascinuje anatómia. Pitve mŕtve žaby, študuje lekárske knihy a túži sa stať chirurgičkou. Jack Currer pracuje v divadle ako kulisár a privyrába si ako oživovač – kradne nebožtíkov z cintorínov a predáva ich telá lekárom či študentom, ktorí sa na nich učia. Netušia, že ich cesty sa zakrátko pretnú. Odhodlaná Hazel sa totiž prihlási na seminár chýrneho lekára Beechama a dochádza naň prezlečená za muža. Jedného dňa ju však odhalia a vylúčia. Dohodne sa s Beechamom, že bude ďalej študovať súkromne a ak zloží skúšky, dovolia jej pokračovať v lekárskej kariére – a nielen jej, ale aj iným ženám.

Hazel si teda objedná u Jacka mŕtvolu, no jeden nebožtík nestačí, a tak sa Jack stane jej komplicom a nečakane blízkym spoločníkom v honbe za nezvyčajnou kariérou. Vďaka nemu Hazel nielen dôkladne spoznáva ľudské telo a city lásky, navyše na svojom zámku Hawthornden lieči chudobných a pokúša sa vynájsť liek na rímsku horúčku, ktorá pred rokmi spustošila Edinburgh, a teraz sa zdá, že pliaga sa znova vzmáha. Hazel a Jack, dvaja mladí ľudia z úplne odlišných vrstiev, musia odhaliť tajomstvá pochované nielen v neoznačených hroboch, ale aj v srdci Edinburghu.

Tatran

Bruce Jones – Formula 1: Legendárne okruhy

Milovníkom pretekov F1 začalo „šťastné obdobie“, keď môžu vybrané víkendy oddychovať pred telkou a kochať sa. Ak máš niekoho takého doma, alebo sám medzi nich patríš, nesmie ti chýbať publikácia Formula 1: Legendárne okruhy od Brucea Jonesa.

Táto unikátna publikácia plná satelitných fotografií s vysokým rozlíšením od spoločnosti Google Earth je fascinujúcim vizuálnym sprievodcom po dvadsiatich šiestich pretekárskych tratiach F1 na všetkých kontinentoch. V neuveriteľných detailoch mapuje legendárne okruhy, ich históriu, pamätné preteky a prináša aj profily pilotov. Tí na nich dosiahli svoje najväčšie úspechy a prežili aj nezabudnuteľné momenty, ktoré ich definovali: súperenie, kontroverzie či veľkolepé jazdecké výkony.

Autor Bruce Jones sa tiež podrobnejšie venuje ôsmim kľúčovým zákrutám na každej trati, napríklad Beckettovej zákrute na trati v Silverstone, Parabolike v Monze či eskám na Okruhu Amerík. V zasvätenom komentári rozoberá, prečo tieto úseky predstavujú pre pilota monopostu jedinečnú výzvu. Kniha poteší nielen skalných fanúšikov kráľovnej motošportu, ale aj nováčikov, ktorí sa chcú zorientovať a dozvedieť sa viac.

Ikar

Helen Fields – Dokonalé stopy

Novinka Dokonalé stopy od autorky Helen Fields predstavuje ďalší triler, ktorý nás zaujal svojou anotáciou a po ktorom v najbližšom čase určite siahneme.

Dokonalý zločin je taký, o ktorom nikto nevie. V odľahlom kúte Škótskej vysočiny zhorelo telo Elaine Buxtonovej. Jediné stopy, podľa ktorých môže polícia hľadanú právničku identifikovať, sú zub a zdrap zakrvavenej šatky. V tajnej miestnosti kdesi v Edinburghu medzitým skutočná Elaine Buxtonová vydesene kričí do tmy.

Inšpektor Callanach zanechal sľubnú kariéru v Interpole a v Edinburghu začína od nuly. Obstojí pred novými kolegami a podarí sa mu nájsť vraha, ktorý za sebou veľmi starostlivo zahladzuje všetky stopy?

Lindeni

J.K. Rowling – Rozprávky barda Beedla (ilustrované vydanie)

Rozprávky barda Beedla od J. K. Rowling síce nájdeme už vo viacerých vydaniach, toto je ale špeciálne – ilustrované britským umelcom Chrisom Ridellom. Že to musíš mať? Áno, nie si sám.

Rozprávky barda Beedla nie sú len príbehom o troch bratoch, vďaka ktorému Harry našiel kľúč k zničeniu horcruxov. Predstavujú päť očarujúcich rozprávok plných mágie, ľsti aj poučení. Rodičia v čarodejníckych rodinách ich s obľubou čítali svojim ratolestiam pred spaním celé storočia. Z originálu, ktorý bol napísaný v runách, ich preložila Hermiona Grangerová a trefné sprievodné poznámky k nim doplnil rokfortský riaditeľ, profesor Albus Dumbledore.

Ikar

Nech sa rozhodneš pre hociktorú zo spomenutých kníh, dúfame, že sa ti bude páčiť, a prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje