Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

Koniec roka sa blíži a určite sa zhodneme na tom, že to bol jeden z najzvláštnejších rokov, aké sme kedy zažili. Ani Vianoce nebudú také, na aké sme zvyknutí – namiesto vianočných trhov a posedení tu máme samé obmedzenia a mnohí z nás sedia doma medzi štyrmi stenami. Našťastie ale knižný trh ako-tak funguje, a vďaka tomu si môžeš zaobstarať nejaké to spestrenie na dlhé zimné večery.

Ak chceš koniec tohto roka zavŕšiť nejakou dobrou knihou, siahni po niektorej zo spomenutých noviniek, ktoré sa tento mesiac objavia na pultoch kníhkupectiev.

1. Niklas Natt och Dag – 1794

Novinka 1794, druhá časť trilógie v štýle noir od švédskeho šľachtica Niklasa Natt och Daga, ťa opäť prenesie do sveta, ktorý charakterizuje politická nestabilita, surovosť a všadeprítomný boj o prežitie.

Rok sa stretol s rokom a jednoruký dráb Jean Michael Cardell sa potáca na okraji štokholmskej spoločnosti. Všetko sa zmení, keď ho navštívi sedliačka, ktorej dcéra prišla o život počas svadobnej noci s mladým šľachticom, a požiada ho o pomoc.

Cardell nevidí vo vyšetrovaní prípadu len možnosť, ako prinavrátiť svojmu životu stratený zmysel, ale aj príležitosť zabezpečiť si vďaka opätovnej spolupráci s policajným úradom živobytie. Naozaj mladú ženu roztrhali vlky, keď si vyšla von na nočnú prechádzku? Dokázala by takéto zranenia spôsobiť iná ľudská bytosť?

Knihu 1794 si môžeš objednať tu.
Tatran

2. J. K. Rowlingová – Ikabog

Svetoznáma rozprávačka J. K. Rowlingová prichádza s napínavým príbehom o sile pravdy, nádeje a priateľstva – knihou Ikabog, ktorej súčasťou sú aj originálne farebné ilustrácie, ktorých autormi sú výhercovia internetovej detskej súťaže.

Kráľovstvo Blahobytia bolo kedysi najšťastnejšie na svete. Malo kopy zlata, kráľa s najelegantnejšími fúzmi, aké si len dokážeš predstaviť, a mäsiarov, syrárov a cukrárov, ktorí pripravovali také vynikajúce jedlá, až ľuďom pri ich jedení tiekli slzy radosti. Všetko by bolo dokonalé, keby nebolo pochmúrnych, hmlistých Mokradí na severe, ktoré boli podľa legendy domovom obludného ikaboga.

Všetci rozumní obyvatelia Blahobytia vedeli, že ikabog je iba legenda na strašenie neposlušných detí. Legendy sú však zvláštne, pretože niekedy začnú žiť vlastným životom… Môže legenda zosadiť milovaného kráľa? Môže zraziť na kolená kedysi prosperujúcu krajinu? Môže uvrhnúť dve deti do dobrodružstva, o ktoré nestáli a ktoré nečakali?

IKAR

3. Leonard Mlodinow – Stephen Hawking: Kniha o priateľstve a fyzike

Zaujímavá novinka Stephen Hawking: Kniha o priateľstve a fyzike vykresľuje Hawkinga z pohľadu Leonarda Mlodinowa, blízkeho človeka, s ktorým napísal bestsellery Ešte stručnejšia história času a Veľký plán.

Táto kniha je ďalším svedectvom, že Hawking jednoducho rozmýšľal inak. Predstavuje ho ako vedca, ktorému objavy na poli fyziky zabezpečili nesmrteľnosť. Vedca, ktorý ich vedel zrozumiteľne podať verejnosti ako nikto predtým. Približuje ho ako muža s vášňou pre dobré víno a karí, ale aj ako kolegu, ktorý ocení, ak ho iní upozornia na chybu vo výpočtoch.

Zobrazuje ho ako priateľa, ktorému vážne ochorenie ALS dovoľovalo komunikovať rýchlosťou iba šesť slov za minútu, ale ktorý nikdy nezabudol začleniť do rozhovoru humor. Približuje ho ako človeka, ktorý vyhlásil, že choroba mu pomohla sústrediť sa na to, čo ho baví. A hoci by si sa mohol domnievať, že pre Hawkinga bola životom v prvom rade fyzika, nie je to tak.

Knihu Stephen Hawking: Kniha o priateľstve a fyzike si môžeš objednať tu.
Slovart

4. Mia Amber – Stretni sám seba

Ak hľadáš knihu, ktorá ti priblíži ideu toho, prečo by si mal žiť tak, aby si sa nemusel báť, že raz stretneš sám seba, siahni po novinke Stretni sám seba od slovenskej autorky Mii Amber, ktorú môžeš poznať aj ako redaktorku pre Úlomky ženy.

Môžu sa ľudia zmeniť? Dokáže sa vzťah, v ktorom si ničím nie sme istí, premeniť na lásku, ktorá vydrží naveky? Dokedy má zmysel čakať? A príde raz chvíľa, keď zabudneme? Dá sa zabudnúť na človeka, o ktorom sme si mysleli, že je ten pravý? A čo ak tým pravým naozaj je, len musíme chvíľu vydržať a dopriať mu čas?

Vitajte v živote Mii Amber, ktorá v ničom nemá jasno, len v tom, že v ničom jasno naozaj nemá. Je to život plný paradoxov, tragikomických situácií, ktoré v čase, keď sa práve odohrávajú, vôbec komické nie sú. Vitajte v srdci Mii Amber, ktoré hlboko miluje jedného muža, ktorého srdce miluje plytko, ak vlastne vôbec…

FemCode

5. Robert Bryndza – Temné piesky

Robert Bryndza, obľúbený autor úspešných trilerov, odštartoval knihou Deväť brestov novú sériu na čele s vyšetrovateľkou Kate Marshallovou, a teraz prichádza s pokračovaním – trilerom Temné piesky.

Profesorku kriminológie Kate Marshallovú čaká počas potápačskej výpravy so synom šokujúci objav: v hlbinách priehrady Temné piesky nájdu zachytenú mŕtvolu mladého chlapca. Polícia príliš rýchlo usúdi, že sa utopil bez cudzieho zavinenia. Kate má iný názor a sleduje stopy, ktoré ju zavedú k zlovestnému odhaleniu. Je to ďalšie v rade záhadných úmrtí a zmiznutí, ktoré súvisia s okolitými slatinami a s mýtickým fantómom, čo vraj striehne v hustej hmle.

Keď zmizne profesorka, ktorá skúma pôvod miestnych legiend, Kate a jej spolupracovník Tristan Harper musia bleskovo konať. Záhadný sériový vrah, po ktorom Kate a Tristan pátrajú, však nie je jediný, kto má pred nimi náskok. Aj niekomu ďalšiemu veľmi záleží na tom, aby sa tajomstvá Temných pieskov nikdy nevynorili z hlbín zabudnutia.

Lindeni

6. Dominik Dán – V tieni

Čo by to boli za Vianoce bez najnovšej dánovky, že? Našťastie nám nič podobné nehrozí a aj tento rok si môžeš užiť vraždársku pohodičku vďaka novinke V tieni, v ktorej sa Dominik Dán vracia do čias, keď chlapi z mordpartie vyšetrovali vraždy spáchané Beštiou.

Začiatkom zbesilých deväťdesiatych rokov vstupuje na scénu najznámejší sériový vrah Ondrej, zanechávajúci krvavé stopy v troch krajinách. Krauzovi nikto neverí, že bude pokračovať, že stoja na začiatku série brutálnych znásilnení a vrážd. Márne bojuje s vrchnosťou, aby sa sústredili iba na ponožkového vraha – neveria mu, obávajú sa paniky.

Proti Krauzovej logike stojí vrahova šikovná taktika – medzi útokmi robí nepochopiteľne dlhé pauzy, ktorých význam, možno odkaz, nevedia detektívi vylúštiť. Práve počas jednej z nich sa stala bizarná vražda, ktorá preverila ich trpezlivosť, postreh, dedukciu.

Krauz netuší, či sa nepredvídateľne rýchlo zaktivizoval ponožkový vrah, alebo z jeho tieňa vystúpil nový. Ešte stále bojujú s Ondrejom, alebo sa im niekto pletie pod nohy?

Knihu V tieni si môžeš objednať tu.
Slovart

Nech už sa rozhodneš pre hociktorý zo spomenutých príbehov, dúfame, že sa ti bude páčiť, a prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.


Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.