Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Začiatok nového roka je za nami, a keď sa poobzeráš, pomaly, ale isto zisťuješ, že sa oproti posledným dňom starého roka nič nezmenilo. Obmedzenia svojím spôsobom ešte vždy pokračujú, takže ak sa chceš v pokoji zabaviť, najlepšie spravíš, ak zostaneš doma – možno budeš prekvapený, ako rýchlo ti ubehne deň s napínavou knihou.

Keď si myslíš, že po Vianociach toho veľa v kníhkupectvách nenájdeš, radi ťa vyvedieme z omylu. Okrem bestsellerov sa totiž v januári objaví aj zopár knižných noviniek, ktoré stoja za prečítanie.

Sanjay Gupta – Zachovajte si bystrosť

Určite sa zhodneme na tom, že začiatok roka je veľmi plodný, hlavne čo sa predsavzatí týka. Všetci predsa chceme do leta mať postavu do plaviek a vyzerať dobre. Napadlo ti však niekedy, že by si sa možno mohol zamerať aj na svoj mozog? Ak nie, teraz je ten najvhodnejší čas zmeniť to – pomôže ti novinka Zachovajte si bystrosť, ktorú napísal doktor Sanjay Gupta.

Pravdepodobne robíš všetko možné, aby si bol fit a udržal si zdravé telo, ale čo robíš pre svoj mozog? Je vôbec možné zachovať si v každom veku mladú a bystrú myseľ? Donedávna si dokonca aj odborníci mysleli, že ľudský mozog sa vyvíja len istý čas. Ale to nie je pravda. Čoraz viac vedeckých dôkazov svedčí o tom, že bystrú myseľ si možno užívať po celý život.

V tejto knihe vychádza autor z výsledkov najmodernejšieho výskumu, za ktorými precestoval celý svet, aby skúmal tajomstvá kognitívnej dlhovekosti. Poukazuje na škodlivé mýty o fungovaní mozgu a ponúka päť pilierov pre zdravú myseľ: hýb sa, objavuj, oddychuj, vyživuj a socializuj sa.

Či už ide o oblasť ideálnej stravy, fyzickej aktivity, výživových doplnkov alebo nastavenia mysle, Dr. Gupta nám ukazuje, čo v tomto smere funguje a prečo je to tak. Dokonca každému, kto chce už dnes začať pracovať na zlepšení svojich kognitívnych schopností, ponúka inovatívny dvanásťtýždňový program.

Knihu Zachovajte si bystrosť si môžeš objednať tu.
Tatran

Terry Pratchett – Na hlinených nohách

Terryho Pratchetta, jedného z najznámejších autorov fantasy literatúry, poznáme snáď všetci. Len čo sa vysloví jeho meno, automaticky sa každému vybaví jeho Úžasná Plochozem, ktorú vydavateľstvo Slovart postupne prekladá a vydáva v novom, krajšom prevedení. Tentokrát sa môžeš tešiť na knihu Na hlinených nohách.

V Ankh-Morporku sa vraždí! Čo by zas nebolo až také nezvyčajné… Ibaže nič nenasvedčuje tomu, že by mal v neobvyklých násilných smrtiach prsty obvyklý Cech vrahov. A to nie je všetko. Chýba aj akýkoľvek motív a jediná stopa, ktorú hlavný veliteľ Mrak má, je kôpka hliny a ešte pár podobne „kľúčových“ dôkazov.

Najhoršie je, že hnev znepokojených obyvateľov mesta sa začína obracať na malú komunitu golemov, vážnych hlinených tvorov oddaných otrockej práci, ktorí nikdy nikomu nespôsobili žiadne problémy. A tí sa práve teraz rozhodli začať páchať samovraždy.

Členovia mestskej stráže si tak musia opäť vyhrnúť rukávy (či čokoľvek si zvykne trpaslík, vlkolačka alebo troll v službe vyhŕňať), len aby zistili, že pravda sa možno vôbec neukrýva v temných uličkách nočného mesta.

Knihu Na hlinených nohách si môžeš objednať tu.
Slovart

Robert Bryndza – Keď sadá súmrak

Po úspešných tituloch Deväť brestov a Temné piesky prichádza autor Robert Bryndza s pokračovaním série o vyšetrovateľke Kate Marshall – novinkou Keď sadá súmrak, v ktorej opäť nebude chýbať napätie ani nečakané zvraty.

Začínajúca detektívna agentúra Kate Marshallovej sa rozbehne na plné obrátky, keď Kate a jej kolega Tristan Harper dostanú prvý veľký prípad. Novinárka Joanna Duncanová zmizla pred dvanástimi rokmi po tom, ako odhalila politický škandál.

Väčšina ľudí – vrátane polície – už jej hľadanie vzdala. Ale Joannina matka sa nemieni vzdať. Keď Kate s Tristanom získajú prístup k pôvodnému vyšetrovaciemu spisu, preverujú rovnakých podozrivých a sledujú rovnaké stopy, ale na rozdiel od polície neuviaznu v rovnakých slepých uličkách.

Lindeni

Sally Hepsworth – Dobrá sestra

Pre všetkých milovníkov temných tajomstiev a rodinných drám prináša vydavateľstvo Tatran tento mesiac pútavú novinku od obľúbenej Sally Hepsworth – príbeh Dobrá sestra.

Fern Castleová je utiahnutá mladá žena, ktorá pracuje v miestnej knižnici. So svojím dvojčaťom, sestrou Rose, sa stretáva trikrát do týždňa u nej doma na večeri. Neznáša totiž davy ľudí, jasné svetlá a silný hluk a takto jej to najlepšie vyhovuje.

Fern má dôsledne zorganizovaný život a akákoľvek zmena v zabehanom rytme môže mať pre ňu nebezpečné následky. Keď zistí, že jej sestra Rose túži po dieťatku, ale nemôže otehotnieť, vidí to ako šancu odvďačiť sa jej za všetko, čo pre ňu dosiaľ urobila, a rozhodne sa darovať sestre svoje dieťa. Musí už len nájsť budúceho otca.

Táto misia v základoch otrasie životom, ktorý si Fern starostlivo vybudovala, rozvíri temné vody minulosti a na povrch sa vynoria tajomstvá, ktoré mali ostať navždy pochované. Udalosti sú podávané striedavo z pohľadu oboch sestier a postupne menia príbeh a aj naše vnímanie hlavných hrdiniek. Až na úplnom konci budeme schopní odpovedať na otázku, ktorá z nich je tá „dobrá sestra“.

Knihu Dobrá sestra si môžeš objednať tu.
Tatran

Jaroslav Rezník – Ľudovít Štúr. Génius národa a Európy

V prípade, že sa zaujímaš o životopisy rôznych – viac či menej – známych ľudí, nemala by ti doma chýbať publikácia Ľudovít Štúr. Génius národa a Európy od Jaroslava Rezníka.

Monografická publikácia predstavuje Ľudovíta Štúra ako vedca a politika, ktorý sa zaradil medzi najvýznamnejších európskych mysliteľov svojej doby. Monografia má tri časti: v prvej predstavuje nehnuteľné literárne pamiatky – múzeá, pamätné izby, pietne miesta a pomníky na pamäť Štúrovho života a diela.

V druhej časti uvádza v chronologickom poradí jeho literárne, historické, jazykovedné a publicistické diela so stručnými anotáciami o ich obsahu. Tretia časť zahŕňa informácie o edične spracovanej tvorbe Ľudovíta Štúra, beletristické, biografické, historické a literárnohistorické (knižne a výnimočne aj v časopisoch vydané) diela o jeho osobnosti.

Knihu Ľudovít Štúr. Génius národa a Európy si môžeš objednať tu.
Slovart

Elle Kennedy – Riziko

Ideálnym spoločníkom do týchto pochmúrnych januárových dní sú aj milé oddychovky, vďaka ktorým ti rýchlejšie ubehne deň a ktoré ti pomôžu dokonale vypnúť a odreagovať sa. K takým knihám patrí aj pokračovanie série Briar U – novinka Riziko – od čitateľkami ospevovanej autorky Elle Kennedy.

Brenna je ostré dievča, aspoň to všetci tvrdia. Nepoddáva sa strachu a názor druhých je jej ukradnutý. Drží sa však jedného pravidla. Nikdy nespí so súpermi. Ako dcéra trénera briarského hokejového tímu by sa s rivalom nezaplietla za žiadnu cenu. Žiaľ, osud vie byť krutý a Jake Connelly je presne ten prípad.

Brenna ho však zúfalo potrebuje, aby jej pomohol získať vysnívanú stáž, a ten nafúkanec jej to vôbec neuľahčuje. Arogantný, otravný, aj keď výnimočne príťažlivý harvardský útočník Connelly má predstierať, že je jej frajer. A za každé falošné rande požaduje jedno skutočné.

Z chodenia s Jakeom Connellym nemôže vzísť nič dobré. Otec by ju pretrhol a kamaráti zatratili, ibaže v stávke je Brennina budúcnosť. No určite sa doňho nezaľúbi. Také riziko nepodstúpi!

YOLi

Nech už sa rozhodneš pre hociktorý zo spomenutých príbehov, dúfame, že sa ti bude páčiť, a prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu


Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť