Po nekonečných týždňoch strávených doma sa už opäť môžeš (skoro) neobmedzene cítiť ako slobodný človek. Predpokladáme, že si už stihol navštíviť všetky obľúbené podniky, kam si dočasne nemohol ísť, a posedel si si s kamarátmi, ktorých si celú večnosť nevidel. Život sa pomaly vracia do „normálu“, už len keby sa počasie trocha umúdrilo.
Kým ale prší, môžeš využiť čas zmysluplne – okrem spánku napríklad aj prečítaním nejakej dobrej knihy. Vydavateľstvá nelenili ani počas pandémie, vďaka čomu sa na pultoch kníhkupectiev aj tento mesiac objavia zaujímavé a sľubne vyzerajúce knižné tituly.
1. Cassandra Clare, Wesley Chu – Červené zvitky mágie
Predpokladáme, že ti bestsellerovú autorku Cassandru Clare predstavovať nemusíme – jej sériu Nástroje smrteľníkov pozná snáď každý a medzi čitateľmi sa teší veľkej obľube.
Autorka svet Tieňolovcov časom obohatila o trilógiu Pekelné stroje a teraz prichádza s novinkou Červené zvitky mágie – prvou časťou novej fantasy série, pri ktorej čítaní sa vrátiš k starým, dobre známym postavám.
Magnus Bane netúžil po ničom inom okrem dovolenky. Chcel sa vydať na veľkolepú cestu po Európe s Alecom Lightwoodom, s ktorým konečne tvoria pár. No len čo pricestujú do Paríža, objaví sa správa o démonickom kulte, ktorý má vraj v úmysle uvrhnúť celý svet do chaosu. A tento kult údajne založil práve Magnus. Pred mnohými rokmi. Zo žartu.
Magnus a Alec sa musia rýchlo vydať na cestu krížom cez Európu v stopách kultu skôr, ako narobí ešte väčšie škody. Akoby to nestačilo, celou cestou ich prenasledujú démoni a je čoraz ťažšie odlíšiť priateľov od nepriateľov.
Magnus a Alec si musia navzájom dôverovať ešte viac ako predtým – aj keby to malo znamenať, že odhalia tajomstvá, ktoré doteraz zostali skryté.
Knihu Červené zvitky mágie si môžeš objednať tu. |
2. Jack London – Šarlátový mor
Jack London je v našich končinách známy hlavne vďaka klasickým príbehom Volanie divočiny a Biely tesák, čo však neznamená, že sú to jeho jediné diela. Jeho post-apokalyptický román Šarlátový mor patrí vo svete k základným dielam svojho žánru a teraz si ho môžeš vychutnať aj ty.
Svet prežil katastrofu, z ktorej sa ľudstvo už nemusí pozviechať. Píše sa rok 2073. Uplynulo už šesťdesiat rokov od červenej smrti, ktorá vyhladila takmer celé ľudstvo – prežilo len pár malých skupiniek, ktoré bojujú o prežitie. Stará civilizácia je v troskách a existuje už len posledný svedok jej dávnej slávy.
Starý muž kráča po zarastenom železničnom násype, sprevádza ho mladý zdivočený chlapec. Rozprávanie starého profesora o dobách dávno minulých ťažko nachádza publikum, ktoré by ho počúvalo a chápalo – jeho vnuci už vyrastajú v úplne inom, primitívnejšom svete a vyhliadky ľudstva sú aj pri pohľade na ne neisté.
3. John Steinbeck – Potulky s Charleym (8.6.)
John Steinbeck, autor knižných skvostov, ako Na východ od raja alebo O myšiach a ľuďoch, patrí nielen medzi amerických, ale aj svetových spisovateľských velikánov. Jeho tvorbe nechýbajú hlboké myšlienky, precízne vykreslené postavy ani rozmanité opisy, takže nás neprekvapuje, že za svoju literárnu tvorbu získal v roku 1962 Nobelovu cenu.
Tento mesiac sa v kníhkupectvách objaví jeho cestopisný román Potulky s Charleym, vďaka ktorému sa z pohodlia domova vydáš po stopách Ameriky.
Mapa Spojených štátov pripomína pestrú patchworkovú deku pozošívanú z kúskov najrôznejších farieb. John Steinbeck sa na začiatku šesťdesiatych rokov rozhodol znovu spoznať svoju obrovskú rodnú krajinu. Nasadol do obytného auta, vzal si svojho modrého francúzskeho pudla Charleyho a prekrižoval Ameriku z jej východného pobrežia na západné a späť.
Chcel stretnúť ľudí. Chcel vedieť, ako sa Amerika zmenila a kam smeruje. Na svojej ceste zažil naozaj všeličo. Spoločnosť pozoruhodných ľudí, hlbokú osamelosť, prekvitajúci rasizmus i nespútanú prírodu. Ako hovorí: „Cestu naprieč Amerikou by som prirovnal k slávnostnej večeri s mnohými chodmi, na ktorú pozvali vyhladovaného človeka.“
4. Christy Lefteri – Včelár z Aleppa (15.6.)
V prípade, že obľubuješ silné príbehy vychádzajúce zo skutočných udalostí, bude pre teba kniha Včelár z Aleppa od Christy Lefteri tou pravou a určite si ju budeš pamätať ešte dlho po dočítaní. Autorka v nej približuje pravdivý strastiplný príbeh migrantov, ktorí museli utiecť, aby si zachránili holý život.
„Kde sú včely, tam sú kvety, kde sú kvety, tam je aj nový život a nádej.“
Miliónové sýrske mesto Aleppo je prežiarené slnkom a vôňou olív a pistácií. Radosť zo života a rodinnej spolupatričnosti prežíva aj včelár Nuri. Ale odrazu sa čosi zmení a prichádza nevídaná hrôza. Tí predvídaví to podvedome tušili a včas odišli. Nuri sa však nevie vzdať rodného mesta, medonosných včiel a istoty. Za svoju nerozhodnosť zaplatí vysokú daň. Príde o syna a jeho manželka o zrak.
Posolstvo tejto knihy je predovšetkým v nádeji, že sa manželom na úteku podarí prekonať bezbrehý smútok a vyrovnať sa s duševnou záťažou. Otrasné pomery v gréckych táboroch, ziskuchtiví priekupníci a neustále ponižovanie vedú k tomu, že sa manželia navzájom odcudzia a Nuriho začnú prenasledovať nočné mory.
Knihu Včelár z Aleppa si môžeš objednať tu. |
5. Miroslava Varáčková – Zostanem s tebou (19.6.)
Mirka Varáčková patrí medzi najúspešnejšie a najobľúbenejšie autorky slovenskej young-adult literatúry, s čím súhlasí väčšina čitateliek. Na obľúbenosti autorkiných kníh vo veľkej miere pridáva aj schopnosť pútavo a s nadhľadom poňať aj ťažšie témy.
Novinka Zostanem s tebou je príbehom o hľadaní strateného pocitu istoty, o prvej láske, no najmä o tom, ako prežiť bez ujmy v striedavej starostlivosti.
Odkedy sa Terezini rodičia rozviedli, neustále sa presúva medzi dvoma domácnosťami. Otec má navyše novú frajerku a od Terezy sa očakáva, že s ňou nájde spoločnú reč. Ona však radšej uteká do sveta skíc a umenia.
Keď sa práve nezakráda do starej továrne, aby jej steny skrášlila maľbami, a nekŕmi túlavé zvieratá, spoznáva sa s chlapcom zo susedstva. Páči sa jej, že má meno ako detský šampón a každé oko inej farby. A práve vďaka nemu má čoskoro zistiť, ako chutia prvé bozky a že aj obyčajné držanie sa za ruky môže prevrátiť svet naruby.
Knihu Zostanem s tebou si môžeš objednať tu. |
6. John Strelecky – Návrat do kaviarne na konci sveta (26.6.)
Nie každá kniha, ktorú prečítaš, ťa má nutne iba zabaviť. Niektoré príbehy sa k tebe dostanú preto, aby ti pomohli zamyslieť sa nad sebou, životom, správaním… Takou knihou je aj novinka Návrat do kaviarne na konci sveta, ktorú napísal John Strelecky a ktorá ťa presvedčí, že tvoj život nie je omyl, náhoda ani číra zhoda okolností, ale že sa všetko deje z nejakého dôvodu.
Pred desiatimi rokmi zablúdil do Kaviarne na konci sveta manažér John. Zišiel z cesty a chcel si len vypiť kávu. V útulnej kaviarničke našiel na jedálnom lístku tri nezvyčajné otázky Prečo si tu? Bojíš sa smrti? Vedieš naplnený život?, ktoré mu načisto zmenili život. V rozhovore s majiteľmi kaviarne si uvedomil hodnotu života a začal si ho naplno vychutnávať.
Na potulkách po Havaji znovu narazil na známu kaviarničku. Tí istí majitelia, len iné vystresované osadenstvo. Spolu s Johnom si užiješ prekrásnu atmosféru na pobreží Havaja, nové príbehy a nové podnety, ktoré ti preniknú priamo do duše a sú nesmierne dôležité pre správny výber cesty životom.
Knihu Návrat do kaviarne na konci sveta si môžeš objednať tu. |
Nech už sa rozhodneš pre hociktorú zo spomenutých kníh, dúfame, že ťa príbeh pohltí, a prajeme príjemné čítanie.
Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.