Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek

Po nekonečných týždňoch strávených doma sa už opäť môžeš (skoro) neobmedzene cítiť ako slobodný človek. Predpokladáme, že si už stihol navštíviť všetky obľúbené podniky, kam si dočasne nemohol ísť, a posedel si si s kamarátmi, ktorých si celú večnosť nevidel. Život sa pomaly vracia do „normálu“, už len keby sa počasie trocha umúdrilo.

Kým ale prší, môžeš využiť čas zmysluplne – okrem spánku napríklad aj prečítaním nejakej dobrej knihy. Vydavateľstvá nelenili ani počas pandémie, vďaka čomu sa na pultoch kníhkupectiev aj tento mesiac objavia zaujímavé a sľubne vyzerajúce knižné tituly.

1. Cassandra Clare, Wesley Chu – Červené zvitky mágie

Predpokladáme, že ti bestsellerovú autorku Cassandru Clare predstavovať nemusíme – jej sériu Nástroje smrteľníkov pozná snáď každý a medzi čitateľmi sa teší veľkej obľube.

Autorka svet Tieňolovcov časom obohatila o trilógiu Pekelné stroje a teraz prichádza s novinkou Červené zvitky mágie – prvou časťou novej fantasy série, pri ktorej čítaní sa vrátiš k starým, dobre známym postavám.

Magnus Bane netúžil po ničom inom okrem dovolenky. Chcel sa vydať na veľkolepú cestu po Európe s Alecom Lightwoodom, s ktorým konečne tvoria pár. No len čo pricestujú do Paríža, objaví sa správa o démonickom kulte, ktorý má vraj v úmysle uvrhnúť celý svet do chaosu. A tento kult údajne založil práve Magnus. Pred mnohými rokmi. Zo žartu.

Magnus a Alec sa musia rýchlo vydať na cestu krížom cez Európu v stopách kultu skôr, ako narobí ešte väčšie škody. Akoby to nestačilo, celou cestou ich prenasledujú démoni a je čoraz ťažšie odlíšiť priateľov od nepriateľov.

Magnus a Alec si musia navzájom dôverovať ešte viac ako predtým – aj keby to malo znamenať, že odhalia tajomstvá, ktoré doteraz zostali skryté.

Knihu Červené zvitky mágie si môžeš objednať tu.
SLOVART

2. Jack London – Šarlátový mor

Jack London je v našich končinách známy hlavne vďaka klasickým príbehom Volanie divočiny a Biely tesák, čo však neznamená, že sú to jeho jediné diela. Jeho post-apokalyptický román Šarlátový mor patrí vo svete k základným dielam svojho žánru a teraz si ho môžeš vychutnať aj ty.

Svet prežil katastrofu, z ktorej sa ľudstvo už nemusí pozviechať. Píše sa rok 2073. Uplynulo už šesťdesiat rokov od červenej smrti, ktorá vyhladila takmer celé ľudstvo – prežilo len pár malých skupiniek, ktoré bojujú o prežitie. Stará civilizácia je v troskách a existuje už len posledný svedok jej dávnej slávy.

Starý muž kráča po zarastenom železničnom násype, sprevádza ho mladý zdivočený chlapec. Rozprávanie starého profesora o dobách dávno minulých ťažko nachádza publikum, ktoré by ho počúvalo a chápalo – jeho vnuci už vyrastajú v úplne inom, primitívnejšom svete a vyhliadky ľudstva sú aj pri pohľade na ne neisté.

Premedia

3. John Steinbeck – Potulky s Charleym (8.6.)

John Steinbeck, autor knižných skvostov, ako Na východ od raja alebo O myšiach a ľuďoch, patrí nielen medzi amerických, ale aj svetových spisovateľských velikánov. Jeho tvorbe nechýbajú hlboké myšlienky, precízne vykreslené postavy ani rozmanité opisy, takže nás neprekvapuje, že za svoju literárnu tvorbu získal v roku 1962 Nobelovu cenu.

Tento mesiac sa v kníhkupectvách objaví jeho cestopisný román Potulky s Charleym, vďaka ktorému sa z pohodlia domova vydáš po stopách Ameriky.

Mapa Spojených štátov pripomína pestrú patchworkovú deku pozošívanú z kúskov najrôznejších farieb. John Steinbeck sa na začiatku šesťdesiatych rokov rozhodol znovu spoznať svoju obrovskú rodnú krajinu. Nasadol do obytného auta, vzal si svojho modrého francúzskeho pudla Charleyho a prekrižoval Ameriku z jej východného pobrežia na západné a späť.

Chcel stretnúť ľudí. Chcel vedieť, ako sa Amerika zmenila a kam smeruje. Na svojej ceste zažil naozaj všeličo. Spoločnosť pozoruhodných ľudí, hlbokú osamelosť, prekvitajúci rasizmus i nespútanú prírodu. Ako hovorí: „Cestu naprieč Amerikou by som prirovnal k slávnostnej večeri s mnohými chodmi, na ktorú pozvali vyhladovaného človeka.“

Absynt

4. Christy Lefteri – Včelár z Aleppa (15.6.)

V prípade, že obľubuješ silné príbehy vychádzajúce zo skutočných udalostí, bude pre teba kniha Včelár z Aleppa od Christy Lefteri tou pravou a určite si ju budeš pamätať ešte dlho po dočítaní. Autorka v nej približuje pravdivý strastiplný príbeh migrantov, ktorí museli utiecť, aby si zachránili holý život.

„Kde sú včely, tam sú kvety, kde sú kvety, tam je aj nový život a nádej.“

Miliónové sýrske mesto Aleppo je prežiarené slnkom a vôňou olív a pistácií. Radosť zo života a rodinnej spolupatričnosti prežíva aj včelár Nuri. Ale odrazu sa čosi zmení a prichádza nevídaná hrôza. Tí predvídaví to podvedome tušili a včas odišli. Nuri sa však nevie vzdať rodného mesta, medonosných včiel a istoty. Za svoju nerozhodnosť zaplatí vysokú daň. Príde o syna a jeho manželka o zrak.

Posolstvo tejto knihy je predovšetkým v nádeji, že sa manželom na úteku podarí prekonať bezbrehý smútok a vyrovnať sa s duševnou záťažou. Otrasné pomery v gréckych táboroch, ziskuchtiví priekupníci a neustále ponižovanie vedú k tomu, že sa manželia navzájom odcudzia a Nuriho začnú prenasledovať nočné mory.

Knihu Včelár z Aleppa si môžeš objednať tu.
TATRAN

5. Miroslava Varáčková – Zostanem s tebou (19.6.)

Mirka Varáčková patrí medzi najúspešnejšie a najobľúbenejšie autorky slovenskej young-adult literatúry, s čím súhlasí väčšina čitateliek. Na obľúbenosti autorkiných kníh vo veľkej miere pridáva aj schopnosť pútavo a s nadhľadom poňať aj ťažšie témy.

Novinka Zostanem s tebou je príbehom o hľadaní strateného pocitu istoty, o prvej láske, no najmä o tom, ako prežiť bez ujmy v striedavej starostlivosti.

Odkedy sa Terezini rodičia rozviedli, neustále sa presúva medzi dvoma domácnosťami. Otec má navyše novú frajerku a od Terezy sa očakáva, že s ňou nájde spoločnú reč. Ona však radšej uteká do sveta skíc a umenia.

Keď sa práve nezakráda do starej továrne, aby jej steny skrášlila maľbami, a nekŕmi túlavé zvieratá, spoznáva sa s chlapcom zo susedstva. Páči sa jej, že má meno ako detský šampón a každé oko inej farby. A práve vďaka nemu má čoskoro zistiť, ako chutia prvé bozky a že aj obyčajné držanie sa za ruky môže prevrátiť svet naruby.

Knihu Zostanem s tebou si môžeš objednať tu.
SLOVART

6. John Strelecky – Návrat do kaviarne na konci sveta (26.6.)

Nie každá kniha, ktorú prečítaš, ťa má nutne iba zabaviť. Niektoré príbehy sa k tebe dostanú preto, aby ti pomohli zamyslieť sa nad sebou, životom, správaním… Takou knihou je aj novinka Návrat do kaviarne na konci sveta, ktorú napísal John Strelecky a ktorá ťa presvedčí, že tvoj život nie je omyl, náhoda ani číra zhoda okolností, ale že sa všetko deje z nejakého dôvodu.

Pred desiatimi rokmi zablúdil do Kaviarne na konci sveta manažér John. Zišiel z cesty a chcel si len vypiť kávu. V útulnej kaviarničke našiel na jedálnom lístku tri nezvyčajné otázky Prečo si tu? Bojíš sa smrti? Vedieš naplnený život?, ktoré mu načisto zmenili život. V rozhovore s majiteľmi kaviarne si uvedomil hodnotu života a začal si ho naplno vychutnávať.

Na potulkách po Havaji znovu narazil na známu kaviarničku. Tí istí majitelia, len iné vystresované osadenstvo. Spolu s Johnom si užiješ prekrásnu atmosféru na pobreží Havaja, nové príbehy a nové podnety, ktoré ti preniknú priamo do duše a sú nesmierne dôležité pre správny výber cesty životom.

Knihu Návrat do kaviarne na konci sveta si môžeš objednať tu.
TATRAN

Nech už sa rozhodneš pre hociktorú zo spomenutých kníh, dúfame, že ťa príbeh pohltí, a prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.


Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.