Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.7.2024
sk
Margita
cz
Markéta, Margot
, Margareta, Margit

Po minulé roky patril marec medzi mesiace, keď sme sa s radosťou hrali na „mŕtvych chrobákov“ – hlavne po tom, ako sme sa jeden deň pri 10 stupňoch veselo predvádzali v tričku s krátkym rukávom, a tie nasledujúce dni ležali s 39-tkami teplotami a soplíkom až niekde za ušami.

Teraz sa hráme na mŕtvych chrobákov z donútenia a neprekvapilo by nás, keby si sa po takom dlhom čase medzi štyrmi stenami už začal zamýšľať nad tým, že nemáš chuť na ďalší filmový alebo seriálový maratón.

Vieš, čo to znamená? Že je načase spraviť si pohodlie a začítať sa do nejakej dobrej knihy! Ako inšpiráciu sme vybrali šesť knižných noviniek, po ktorých môžeš tento mesiac siahnuť.

1. Thomas Erikson – Obklopený idiotmi v zamestnaní

Thomas Erikson, autor bestsellerov Obklopený idiotmi a Obklopený psychopatmi, si naše sympatie a čitateľskú oddanosť získal už svojimi predošlými titulmi, v ktorých čitateľom stručne, zrozumiteľne a hlavne zábavne približuje charakteristiku ľudských typov podľa jednotlivých farieb aj s návodmi, ako k daným typom pristupovať.

Vo svojej novinke Obklopený idiotmi v zamestnaní sa zameral na rozdiely v komunikácii na pracovisku. Znovu sa opiera o známu farebnú typológiu ľudského správania, ibaže tentoraz z pohľadu nadriadených a podriadených. Do rovnice vzájomného pochopenia zároveň prináša aj iné prvky, ktoré ovplyvňujú spoločné fungovanie okrem farieb.

Ak sa naše deti nesprávajú podľa očakávaní, ešte stále môžeme zmeniť stratégiu pri ich výchove. Ak sa z našej polovičky vykľuje tá nesprávna osoba, vzťah sa dá ukončiť. Lenže pri neférovom či prehnane náročnom šéfovi nie je až také jednoduché zistiť, čo s tým. Zažili sme to už všetci. Akoby sme boli každý z inej planéty.

A aj keď sme doteraz nemali až takú smolu na nadriadeného, všetci máme za sebou aspoň zopár nepríjemných prekvapení. Možno nám pristála na pleciach veľká zodpovednosť, no bez skutočných právomocí. Táto kniha nás naučí, ako spolu prestať bojovať, začať zbierať úspechy a porozumieť kolegom, šéfom aj zamestnancom.

Motýľ

2. Chris Carter – Sochár smrti

Autor kníh Dvojitý kríž, Kat a Nočný lovec Chris Carter patrí medzi čitateľmi k jedným z najobľúbenejších autorov krimi románov. Tento mesiac sa môžeš tešiť na štvrtý diel série, novinku Sochár smrti, ktorý ti zaručí prísun adrenalínu a zimomriavky.

Bývalého prokurátora štátu Kalifornia niekto zabije a rozštvrtí v jeho vlastnom dome. Detektíva Roberta Huntera z losangeleského oddelenia lúpeží a vrážd však oveľa väčšmi šokuje vizitka, ktorú vrah zanechal na mieste činu – bizarná krvavá socha vytvorená z častí tela obete.

Hunterovi je od začiatku jasné, že vrahov výtvor má nejaký skrytý význam, ale čím intenzívnejšie sa ho snaží nájsť a pochopiť, tým viac mu uniká. Isté je len jedno – vrah prostredníctvom sochy komunikuje s políciou. Ale prečo? Vysiela ňou azda nejakú správu? Poskytuje kľúč k riešeniu? Alebo sa s nimi iba pohráva ako mačka s myšou?

Po niekoľkých dňoch sa objaví ďalšie rozrezané telo a pri ňom ďalšia ohavná socha. Medzi obeťami však nie je žiadna očividná spojitosť a vyšetrovanie sa dostáva do slepej uličky. Hunter so svojím parťákom Garciom sa odhodlane vrhajú do nerovného súboja so zlom, ktoré sa nezastaví pred ničím.

Podarí sa im včas poskladať správne všetky dieliky skladačky a chytiť najsadistickejšieho vraha, na akého doposiaľ narazili, skôr než zabije a zohaví ďalšiu obeť?

Aktuell

3. Maja Lunde – Strážkyňa slnka

Nórsku autorku Maju Lunde môžeš poznať vďaka knihe Snehová sestra, ktorá bez debaty patrí medzi najkrajšie vianočné príbehy (nielen) pre deti. Po zimnom príbehu prináša autorka novinku Strážkyňa slnka – jarný príbeh plný fantázie a severského kúzla s jemným nádychom detektívky.

Lily pomaly dospieva a naplno si uvedomuje, že žije v neprirodzenom svete. Dni trávi v gumákoch a pršiplášti, do nitky premočená, hladná a osamelá. Matne si spomína na láskavý dotyk teplých lúčov, ktoré sa jedného dňa vytratili spolu so žiarivým slnkom.

Odvtedy dedinu sužuje nepreniknuteľná hmla a nekončiaci dážď. Raz však Lily nájde zakázanú cestu do slnečného údolia a rozhodne sa uväznené slnko oslobodiť. Musí zvíťaziť nad Strážkyňou slnka, ktorá skrýva temné tajomstvo.

Autorka si v Strážkyni slnka rovnako ako v Snehovej sestre všíma hlboké ľudské emócie, ktoré ovplyvňujú naše konanie a zmýšľanie, hoci niekedy aj nesprávnym smerom. Tentoraz hovorí o pomste, ktorá k ničomu nevedie a nič nevyrieši – veď hlbokú bolesť možno pochopiť a vyliečiť jedine láskou.

Knihu Strážkyňa slnka si môžeš objednať tu.
Tatran

4. Leigh Bardugo – Povstanie ničoty

Ak patríš medzi fanúšikov fantasy príbehov, tak je pre teba autorka Leigh Bardugo s jej svetom gríš určite dobre známa. Okrem sérií Vrania šestka a Zjazvený kráľ napísala aj sériu Griša, ktorej finále s názvom Povstanie ničoty nájdeš tento mesiac na pultoch kníhkupectiev medzi novinkami.

Hlavné mesto padlo. Temnan vládne Ravke z tieňového trónu. Osud celého národa spočíva na pleciach zdrvenej Svetlany a roztrúsených zvyškoch kedysi veľkolepej magickej armády. Oslabená Alina sa hlboko v starobylej sieti tunelov a jaskýň musí uchýliť pod pochybnú ochranu aparáta a fanatikov, ktorí ju uctievajú ako svätú. Ona pritom stále dúfa, že sa jej podarí uloviť nepolapiteľného vtáka ohniváka. Stále sa nevzdala nádeje, že princ na úteku žije.

Pri odhaľovaní Temnanových tajomstiev však vypláva na svetlo sveta minulosť, ktorá navždy zmení jej chápanie ich puta a moci, ktorou vládne. Vták ohnivák je to posledné, čo delí Ravku od zničenia – no cena za jeho získanie by mohla byť budúcnosť, o ktorú Alina bojuje.

Knihu Povstanie ničoty si môžeš objednať tu.
Slovart

5. Ilona Wiśniewska – Biele

V časoch, keď sa kvôli pandémii legálne nedostaneme ďalej než do najbližších potravín a k lekárovi, predstavujú záchranu pre našu cestovateľskú dušu cestopisy a reportážne knihy o vzdialených kútoch nášho sveta. Takým skvostom je aj novinka Biele od poľskej spisovateľky Ilony Wiśniewskej, v ktorej nám porozpráva, ako sa žije na najsevernejšom ľudskom sídle na svete – ľadovom ostrove Špicbergy.

Biela je farbou tohto kraja. Nemenná, neustála biela. Obloha, zem i voda sú biele. Biely je aj dych, ktorý vám tu stúpa od úst. Špicbergy, najsevernejšie ľudské sídlo na svete, ktoré z človeka dokáže vydestilovať jeho najhlbšiu podstatu.

Predstavte si dlhý, pol roka trvajúci deň. Neustále svetlo. Slnko sa sotva dotkne horizontu, a hneď sa zase ako lopta odrazí na nebo. Alebo presný opak. Nekonečnú polárnu noc. Tma pri rannej káve je rovnaká ako pri večeri. Ako sa tu dá žiť?

Ľudia na Špicbergoch sú rovnakí ako všade inde. No predsa máme pocit, ako keby sme sa ocitli na inej planéte. Na tomto mieste žijú ľudia pochádzajúci z takmer päťdesiatich krajín celého sveta. Prišli sem predovšetkým za prácou – do kraja bez kompromisov a bez zľutovania, kde sú si pred mrazmi všetci rovní.

Uhoľné bane. Opustené osady. Hotely. Medzinárodná banka semien. Reportážna knižka Biele je výnimočnou kronikou tohto odľahlého miesta i jeho obyvateľov.

Absynt

6. Jim Kwik – Myseľ bez hraníc

Ak chceš mať na konci mesiaca dobrý pocit z toho, že si pre seba spravil niečo užitočné, daj na našu radu a siahni po motivačnej novinke Myseľ bez hraníc. Autor Jim Kwik, celosvetovo uznávaný odborník na zlepšenie pamäti, optimalizáciu mysle a rýchle učenie, sa v tejto novinke celkom parádne vyhral a výsledok stojí rozhodne za to.

Najdokonalejšou technológiou na svete je ľudský mozog. Nanešťastie k nemu ale jeho používatelia nedostávajú príručku. Preto Jim Kwik, najznámejší tréner mozgu, prichádza s knihou o tom, ako sa správne starať o ľudský mozog. Autor nás naučí, ako efektne trénovať a optimalizovať myseľ, zrýchliť čítanie, zlepšiť si pamäť, a to všetko zábavným a pôsobivým štýlom.

Táto priekopnícka kniha odhaľuje vedecky založené postupy a techniky, ktoré si Jim overil v teréne. Bol poradcom popredných svetových umelcov, športovcov a riaditeľov a pomohol im dospieť k neuveriteľným výkonom.

Knihu Myseľ bez hraníc si môžeš objednať tu.
Tatran

Dúfame, že si tento mesiac užiješ v spoločnosti dobrej knihy. Či už padne výber na niektorú z vyššie uvedených noviniek, alebo dáš prednosť knihe, ktorá už dlhšie stojí neprečítaná na tvojej poličke, je len na tebe. V oboch prípadoch ti prajeme príjemné čítanie a šťastnú ruku pri výbere.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.


Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.