6 knižných sérií, ktoré si zaslúžia re-reading

…alebo keď jedna zbesilá jazda stránkami kníh nestačí.

Zdroj: Ria Veresová / EMEFKA

Každému, kto aspoň občas vezme do rúk nejakú knihu, sa stane, že ho príbeh neosloví, ba dokonca nudí. Horší prípad je, ak sa jedná o pokračovanie série, pri ktorej ťa prvá časť uchvátila, a zvyšok už nemáš chuť ani dočítať.

Potom sú však knihy, ktoré si ťa získajú od prvej časti až po poslednú, a vôbec ti nevadí, že si ich doteraz čítal aspoň trikrát, aj tak sa do nich pustíš. Či už preto, že do kín prichádza filmová adaptácia, natočili seriál, vychádza knižné pokračovanie alebo jednoducho iba tak, lebo si chceš pripomenúť ten úžasný svet a dobrodružstvo, ktoré daná séria ponúka.

Pri týchto sériách väčšina čitateľov (rátame aj tých „sviatočných“) minimálne raz uvažuje nad re-readingom – a my sa vôbec nečudujeme.

Jojo Moyes – Predtým ako som ťa poznala

Ak si správna romantická duša, táto séria je pre teba ako stvorená. Aby ti nebolo smutno za Lou Clarkovou (alebo skôr za Willom?), autorka napísala aj ďalšie dve časti – Čo bolo potom a Stále som to ja. A môžeš nám veriť, že zakaždým, keď uvidíš v telke film, siahneš po týchto knihách. Lebo ten koniec sa predsa nedá akceptovať…

Lou Clarková je neobyčajné dievča v obyčajnej rodine, ktoré má svojský zmysel pre módu a vždy zopár milých slov pre zákazníkov bistra, kde pracuje. Po tom, ako je majiteľ nútený bistro zavrieť, však nemôže sedieť doma – musí rodičom pomôcť s rodinným rozpočtom – a preto vezme jediné pracovné miesto, ktoré je v ponuke.

Jej náplňou práce je pomáhať s bežnými činnosťami a robiť spoločnosť Willovi Traynorovi, ktorý skončil po dopravnej nehode na vozíčku. Horšie než jeho fyzické postihnutie je však jeho psychická zarmútenosť a plány do budúcna, s ktorými sa Lou musí vysporiadať.

Ria Veresová / EMEFKA

Cassandra Clare – Nástroje smrteľníkov

Od tejto young adult fantasy ságy, v ktorej autorka vykreslila nový a zaujímavý svet tieňolovcov a démonov, sa nebudeš vedieť odtrhnúť. Minimálne jednu postavu si obľúbiš natoľko, že budeš chcieť čítať dookola.

A zatiaľ čo tvoji kamoši budú fičať na seriálovej podobe, ty ich môžeš popri tom, ako spokojne čítaš, otravovať faktami, prečo je kniha lepšia. Možno ich tým dokopeš k čítaniu – a ty ako ochotný parťák si s nimi v pokoji dáš ďalší re-reading.

Keď sa pätnásťročná Clary Frayová stane svedkom vraždy, ktorú spáchali tínedžeri so zvláštnymi tetovaniami, ešte netuší, že sa jej celý život obráti hore nohami. Na druhý deň sa stretne s Jaceom, Tieňolovcom, ktorý zbavuje náš svet démonov.

Kým sa stihne vrátiť domov, ich dom napadnú démoni, jej mama zmizne a je chtiac-nechtiac vtiahnutá do Jaceovho sveta. Nezostáva jej nič iné, ako zistiť, prečo ako jediná vidí Tieňolovcov a svet démonov a čo od nej a jej mamy démoni vlastne chcú…

View this post on Instagram

Ahojte knihomoli 💞💞💞[EN below 👇] 💭Kto je váš obľúbený Shadowhunter? 📖 Síce som sa snažila obľúbiť si hlavnú postavu, najviac si ma získala od začiatku série Izzie. Je skvelou postavou, ktorej vývoj som si nesmierne užila. A úplne chápem všetkých, ktorí mi vraveli, že Simon a Izzie sú TOP. 😻💞 📖 Hey bookworms 💞💞💞 💭 Who's your favorite Shadowhunter? 📖 Even though I tried to like everyone, Izzie is just the most unique character. I like her development thorough the series and I finally get why is everyone always talking about her and Simon. 😻👌 📖 📖 #kniha#dnescitam#nastrojesmrtelnikov#igreads#bookblogger#skbookstagram#ukazcoctes#ctenijesexy#vicecasunacteni#bookstagrammer#knihomol#booklabaci#instareading#bookishfeature#mortalinstruments

A post shared by Claudia🇸🇰 (@perla_torkan) on

Richelle Mead – Upírska akadémia

Ak si myslíš, že upíri začínajú a končia pri Twilighte, si na omyle! Táto séria nie je presladená romantika o trblietajúcich sa „supertvoroch“, ale dielo nadupané akciou a zvratmi (aj keď miestami poteší aj romantické duše). Nehovoriac o tom, že autorka presne vie, ako danú časť zakončiť, aby ťa navnadila na pokračovanie.

Podobne, ako v lete navnadila fanúšikov oficiálna stránka na sociálnej sieti statusom „Trpezlivosť je cnosť.“ Žeby sa niečo chystalo? Možno. Re-reading ti zaženie nudu a pripraví ťa aj na možné seriálové alebo filmové dobrodružstvo.

Sú tri druhy upírov – Moroji, čistokrvní upíri, ktorí ovládajú mágiu živlov; Dampíri, ktorí vznikli zmiešaním upírskej a ľudskej krvi, ochrancovia Morojov; a Strigoji, ktorí boli premenení alebo sa premenili sami, predstavujú zlo a sú najväčšími nepriateľmi Morojov. Rose Hathawayová je dampírka, ktorá spolu so svojou najlepšou kamarátkou Lissou študuje na Akadémii sv. Vladimíra.

Nie sú ale obyčajná dvojica – okrem toho, že majú medzi sebou puto, je Lissa kráľovská, posledná zo svojho rodu, možná nasledovníčka trónu a Rose ju už v mladom veku musí chrániť nielen pred Strigojmi, ale aj pred vlastnými schopnosťami.

Ria Veresová / EMEFKA

Sarah J. Maas – Trón zo skla

Autorka Sarah J. Maas je medzi milovníkmi fantasy žánru overená „klasika“. Na ukončenie série Trón zo skla, ktorá sa postupom času stala celosvetovo úspešnou epickou fantasy ságou, čakalo enormné množstvo čitateľov.

A už o chvíľku sa dočkajú aj naši slovenskí fanúšikovia – vo februári totiž vychádza vo vydavateľstve Slovart preklad poslednej časti – Kráľovstvo z popola. A ako inak si priblížiť dátum 28.2.2020 než re-readingom celej série?

V krajine bez akejkoľvek mágie, kde vládne krutý kráľ, je na kráľovský dvor povolaná najnebezpečnejšia nájomná vrahyňa Celaena Sardothien. Prichádza, aby získala späť svoju slobodu. Ak totiž v turnaji porazí dvadsaťtri nájomných vrahov, zlodejov a žoldnierov, prepustia ju z väzenia.

Nič v živote sa však nikdy nestane bez komplikácií – v komnatách a chodbách Zámku zo skla sa schováva niečo nebezpečné. Niekto postupne po jednom likviduje Celaeniných protivníkov, a jej zápas o slobodu sa mení na boj o holé prežitie.

View this post on Instagram

Ahojte knihožrúti🥀! Áno konečne je tu nová recenzia! Myslím, že všetci chápete, že je dosť ťažké si v tomto období nájsť čas na čítanie alebo písanie😥. Ale budem sa snažiť tomuto účtu viac venovať a áno vrátila som sa k starému typu recenzií. Zistila som, že mi vyhovujú viac😊. 🥀 Názov: Veža na úsvite✨ Autor: Sarah J. Maas👩🏼‍💼 Počet strán: 656📑 🥀 Do knihy som sa už na začiatku nevrhala s nejakým veľkým nadšením. Neustále som jej čítanie odkladala hlavne pre hlavnú postavu, ktorú som nemusela už od prvého dielu. No tajne som aj tak dúfala, že práve vďaka tejto knihe si Chaola obľúbim alebo aspoň bližšie pochopím jeho pocity a správanie. 🥀 Takže ako to dopadlo? Úprimne? Už nikdy viac! Naozaj milujem knihy SJM a neviem sa nabažiť perfektného sveta, ktorý v Tróne zo skla vytvorila, ale jednoducho táto kniha bola jedno veľké utrpenie. Prvých 200 strán sa tam takmer nič nedialo a mále, nečakané zvraty sa začali objavovať až v druhej polke knihy. Chaol ako postava mi asi nikdy sedieť nebude, hlavne kvôli jeho sebecké u a arogantnému správaniu. Na čítanie som sa začala tešiť až pri častiach so Sartaqom a Nesryn, ktoré ma asi ako jediné bavili. A takisto ma nečakane prekvapil koniec a posledných sto strán som zhltla o ôsmej ráno. 🥀 Takže ja si myslím, že táto séria by sa určite bez tejto knihy zaobišla teda až na pár dôležitých faktov. Knihe dávam 3, 5🌠 a tým, ktorý sa sa s ňou teraz trápia prajem pevné nervy a nebojte ten koniec za to stojí.😊 Ako vy a táto séria? Ktorá postava je vaša najobľúbenejšia?

A post shared by 🥀Booklover🥀 (@m.fall.i.books) on

Bernard Minier – séria Martin Servaz

Jedna z najlepších detektívnych sérií vo Francúzsku – zbesilá naháňačka detektíva Martina Servaza a sériového vraha Juliana Hirtmanna je ideálnym čítaním na mrazivé a tmavé zimné noci. Aby toho nebolo málo, podľa knižnej predlohy bol natočený aj seriál The Frozen Dead, takže kým sa začne vonku otepľovať, máš ešte nejaký ten piatok na čítanie, pozeranie a následné porovnávanie.

Pracovníci elektrárne v Pyrenejach jedného dňa našli mŕtvolu koňa bez hlavy zavesenú na stožiari lanovky, ktorá je v oblasti jedinou prístupovou cestou. Vyšetrovateľ Martin Servaz identifikoval na mŕtvole DNA jedného z chovancov psychiatrickej liečebne, v ktorej držia veľmi nebezpečných duševne chorých vrahov.

Ústav je pod nepretržitou kontrolou s maximálnym zabezpečením, kde je nemožné, aby sa niekto z pacientov dostal von. Potom sa však nájde mŕtve ľudské telo…

Ria Veresová / EMEFKA

J. K. Rowling – Harry Potter

A to najlepšie na koniec. Ako inak – nesmrteľný Harry. V tomto prípade odporúčame striedať knižný a filmový maratón vždy, keď dostaneš chuť. A popri čítaní a pozeraní si odskoč na pár podujatí, kde si pripomenieš, že nie si jediný čarodejník, ktorý zostal trčať vo svete muklov a zmier sa s tým. Prečo? Lebo Harry je naša minulosť, prítomnosť aj budúcnosť. After all this time? – Always. Bodka.

Harryho prvý ročník na Rokfortskej strednej škole je vzhľadom k jeho doterajšiemu nudnému životu jedno veľké dobrodružstvo. Spoznáva sa s inými deťmi, ktoré sú mu podobné, vytvára kamarátske vzťahy, učí sa čarovať a lietať. Okrem toho, darí sa mu porušovať jeden školský zákon za druhým, čím ohrozuje svoj život, ale koniec koncov zachráni celý čarodejnícky svet – aspoň na chvíľku…

Ria Veresová / EMEFKA

Aj napriek tomu, že sa v tvojom okolí nájdu ľudia, ktorí môžu re-readingy považovať za mrhanie časom, nenechaj sa nimi odradiť. Učiteľky nám v škole predsa vždy prízvukovali, že opakovanie je matka múdrosti. A pri knihách to platí dvojnásobne – tak si nezabudni svoj čítací maratón vychutnať, ako sa patrí.

Reagujte!
Grr Grr
6
Grr
Fuuj Fuuj
5
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
53
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
4
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Veci, s ktorými si zbytočne komplikujeme život

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME