Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand

6 potravín, ktoré ti môžu vyvolať úzkosť. Čomu by sme sa mali vyhýbať?

Jedlom si vieš ulahodiť, no niekedy aj uškodiť.


Stres patrí k nášmu každodennému životu. Aj keď ho môžeme niekedy vnímať pozitívne, naše telo to vždy vyhodnotí ako stres, ktorý môže byť niekedy nebezpečný. Vieme si k nemu dopomôcť aj konzumáciou niektorých potravín, pretože črevo a mozog sú vzájomne prepojené.

„Konkrétne naše črevné mikróby sú kľúčovým determinantom symptómov úzkosti. Keď je zápal prítomný v čreve, môže to viesť k zápalu v mozgu nazývanému neurozápal. Dôkazy nám hovoria, že neurozápal je zvýšený u ľudí s úzkosťou. Takže tí, ktorí chcú znížiť príznaky stresu, by sa mali vyhýbať jedlám vyvolávajúcim úzkosť,“ odporúča nutričný psychológ

1. Spracované jedlá

Sem patria všetky balené jedlá, ktoré majú desiatky zložiek na zadnej strane obalu, či jedlá plné cukru a omega-6 mastných kyselín. Ich nadmernou konzumáciou sa zhoršuje zápal, vyživujú zlé mikróby v tele, a teda sa zvyšuje aj stres.

Shutterstock

2. Priemyselné oleje

Tieto oleje sa väčšinou vyrábajú z vedľajších produktov pestovaných plodín, ako sú napríklad palmové ovocie či slnečnica. „Spracovaním sa tieto oleje stanú vysokým obsahom omega-6 mastných kyselín a bez omega-3. Nadbytok omega-6 mastných kyselín v strave prispieva k nadbytku zápalových molekúl v celom tele, najmä v črevách a mozgu,“ objasňuje špecialista.

3. Rafinované a pridané cukry

Nachádzajú sa vo veľkom množstve potravín. Možno si myslíš, že ide len o sladkosti či cukrovinky, no v skutočnosti sa pridané cukry môžu nachádzať aj v kečupe, cereáliách či rôznych „fit“ formách, ktoré v skutočnosti až také fit nie sú. Čítaj preto zloženia, nadbytočný príjem týchto cukrov môže opäť zhoršovať zápal v tele, a tým aj stres a úzkosť. A ak máš chuť na niečo sladké, priprav si to doma. Nebudeš sa musieť stresovať desaťriadkovým zložením, pretože budeš presne vedieť, aké suroviny si použil.

Shutterstock

Určite si prečítaj:

Otestuj sa: Vyznáš sa v syroch? Prever svoje vedomosti v našom kvíze

4. Umelé sladidlá

„Hoci môžu byť predávané ako zdravšie alternatívy, jedna štúdia z roku 2014 zistila, že ľudia, ktorí konzumujú umelé sladidlá väčšinou prostredníctvom diétnych nápojov, mali vyššie riziko depresie než tí, ktorí ich nekonzumovali,“ dodáva špecialista. Príjem umelých sladidiel v primeranej miere je v poriadku, no pri nadmernom množstve v nás môžu vzbudzovať ešte väčšiu chuť na sladké.

5. Alkohol

Všetkého veľa škodí a jednoznačne sa to týka aj alkoholu. Pri alkohole si treba vždy odsledovať množstvo, pri ktorom sa cítiš dobre. Nadmerné množstvo alkoholu vie totiž tiež vyvolať úzkosť. Preto potom píšeš SMS-ky bývalému partnerovi o tretej ráno.

Shutterstock

6. Káva

Káva vie mať pre telo pozitívne účinky. No ak piješ ôsmu kávu za deň a zažívaš po nej triašku, tvojmu telu to vôbec neprospieva. Dávaj si pozor na úroveň stresu po vypití kávy. Je to tiež vec, ktorú si musí odsledovať každý individuálne.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Nikola Kulová
Mám prehľad v dianí, tak si tu tak tvorím. Píšem o všetkom, o čom niečo viem a čo neviem, to sa naučím.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje