História ľudstva je plná tajomstiev, ktoré nikdy nevyriešime. Mnohé z nich sú spojené s tajomnými udalosťami, ktoré nemali žiadnych svedkov. Medzi najznámejšie patrí incident Dyatlov Pass a história stratenej kolónie Roanoke, ktorá sa stala slávnou po celom svete a tvorila základ mnohých legiend. My vám prinášame šesť zaujímavých príbehov ľudí, ktorí zmizli bez stopy.
Zmiznutie pozorovateľov majákov
Maják, nachádzajúci sa na škótskom ostrove Eilean Mor je známy tajomným príbehom zmiznutia troch dospelých mužov. Stalo sa to ešte v roku 1900, keď sa hlavný pozorovateľ majáku Joseph Moore rozlúčil so svojimi kolegami a odišiel na pobrežnú stanicu Breasclete. A tak prvý asistent, strážca, Thomas Marshall, druhý asistent James Ducat a jeho asistent Donald McArthur zostali na ostrove 5. decembra sami.
O desať dní neskôr dostala stanica Breasclete od posádky lode Archtor správu. Námorníci oznámili, že na majáku nie je svetlo a to bolo proti všetkým pokynom. Joseph Moore sa rozhodol, že to pôjde preveriť a tak prišiel na ostrov 26. decembra po silnej búrke a na majáku nemohol nikoho nájsť. Dvere a okná boli zavreté. Vec, ktorá ho znepokojovala najviac bol stôl, ktorý bol prevrátený hore nohami. Mužov nikde nenašiel, no bol si istý, že tam sú, pretože nemohli opustiť maják. To by bolo tiež proti predpisom, a Joseph vedel, že všetci sú až príliš zodpovední na to, aby odišli.
Počas vyšetrovacieho procesu bol skontrolovaný každý centimeter malého ostrova, no traja strážnici sa nenašli. Vzniklo mnoho teórii, o mimozemšťanoch, zlých duchov, ale aj o obrovských vtákoch. Vyšetrovanie sa ale prikláňa k logickej verzii. Strážnici zrejme predvídali blížiacu sa búrku a tak šli zabezpečiť zariadenie na skalách. Vlny boli príliš vysoké a silné a všetkých zrejme vzali so sebou do mora.
Trojica zo Springfieldu
Ďalší príbeh o zmiznutí troch ľudí naraz. Stalo sa to v Springfielde 7. júna, 1992. Suzanne a Stacy, 19-ročné priateľky práve ukončili školu a chystali sa na párty. Asi o druhej ráno sa vrátili do domu Suzanne, kde na nich už čakala Suzannina matka. Odvtedy ich nikto nevidel.
Prvá osoba, ktorá si všimla, že dievčatá chýbajú bola ich kamarátka. Keď na druhý deň nereagovali na jej správy, rozhodla sa, že pôjde aj so svojim priateľom za nimi osobne. Dvere neboli zamknuté, lampa bola rozbitá a v dome okrem psa nikoho nenašli. Spočiatku netušili, že sa stalo niečo vážne.
Do domu prišla aj matka Stacy, ktorá sa dlho nemohla skontaktovať so svojou dcérou. V dome našla jej peňaženku aj oblečenie, ba dokonca zvláštnu správu na záznamníku, ktorú však omylom vymazala. Polícia začala vyšetrovanie 16 hodín po zmiznutí. Vyšetrovanie skončilo až v roku 2007, keď uväznili muža, ktorý tvrdil, že vie, kde boli hľadané ženy. Vyšetrovatelia zistili, že v tom istom roku býval v rovnakom meste ako tie ženy.
Stratená posádka Mary Celeste
Obchodná plachetnica Mary Celeste mala už 12 rokov, keď ju prevzal kapitán Benjamin Briggs. 5. novembra 1872 opustila New York a vybrala sa do Janova. Na lodi bol kapitán, jeho žena, dvojročná dcéra a sedem pasažierov. Loď mala dodávať etanol patriaci spoločnosti Meissner Ackermann & Coin. Nikdy sa však nedostala do cieľa.
O 4 týždne neskôr loď objavil kapitán David Morehouse, ktorý nezvestného kapitána osobne poznal. Loď sa síce zdala nepoškodená, no na nej nikto nebol. Všetko naznačovalo tomu, že ľudia boli z lode náhle evakuovaní. Dôvody prečo však museli ľudia opustiť loď sú neznáme. Šperky zostali na lodi, takže to nebol pirátsky útok. Posledná poznámka v kapitánovom denníku bola z 24. novembra a písalo sa v nej, že sa loď blíži k ostrovu Santa Maria.
Najpravdepodobnejšia verzia toho, čo sa stalo, vyjadril vzdialený príbuzný Briggsa. Povedal, že alkohol na lodi nebol správne zabalený, čo spôsobilo, že sa pomaly odparoval. Keď sa objavila náhodná iskra, spustila explóziu. Kapitán musel urgentne evakuovať svoju loď uviazaním záchrannej lode o Mary Celeste. Keď sa však zdvihol vietor, laná sa pretrhli, menšiu záchrannú loď prevrátilo a všetci pasažieri zomreli.
Korrina Lynne Sagers Malinoski a jej dcéra
V novembri 1987 majiteľ obchodu v Južnej Karolíne zistil, že jeho zamestnankyňa Korrina neprišla do práce. Keďže sa s ňou nevedel spojiť, rozhodol sa, že ju pôjde hľadať.
Po ceste do jej domu, našiel jej auto. Bolo zamknuté a stálo blízko farmy, kde pracoval jej manžel. Začal mať podozrenie a tak zavolal políciu. Tá zistila, že naposledy bola videná, keď vošla na diaľnicu. Vo vyšetrovaní nedošlo k žiadnym zmenám, až kým sa nestalo ďalšie vážne zmiznutie. Bola to jej dcéra z prvého manželstva, Annette Sagers, ktorá sa stratila 4. októbra 1988.
Posledná osoba, ktorá ju videla bol jej nevlastný otec. Okolo 7 hodiny ráno čakala na svoj školský autobus blízkosti farmy, kde zmizla jej mama. Keď ju prišiel vyzdvihnúť šofér, na mieste nebola. Jej nevlastný otec, si uvedomil, že zmizla, až keď sa nevrátila zo školy. Keď prišiel na autobusová stanicu, našiel správu, kde sa písalo: ,,Otec, mama sa vrátila. Objím za mňa chlapcov.“ Chlapcami, myslela svojich bratov.
Oficiálne sa potvrdilo, že táto správa napísaná na papieri skutočne patrila Annette. Niektorí si myslia, že Korrina bola unesená cudzincami a vrátila sa po svoju dcéru. Iní zase tvrdia, že mladú dcéru uniesol duch jej matky. Jedna z viacerých modernejších teórií hovorí, že Korinna unikla so svojim milencom a po niekoľkých mesiacoch sa vrátila po svoju dcéru.
Zmiznutie 5 detí z ich spálne
24. decembra boli majitelia menšieho hotela vo Virgínii, George a Jennie Sodder, spolu s ich 9 deťmi doma. Bolo už 9 hodín ráno, keď ich najstaršia dcéra Marion, rozdala svojim mladším súrodencom darčeky. Deti boli z hračiek nadšené a rodičia im preto dovolili hrať sa až do noci. George a Jennie si so sebou vzali dvojročnú dcérku Sylviu a odišli spať. S ostatnými deťmi zostali starší súrodenci.
Jennie sa zobudila asi o jednej hodine v noci a zacítila dym. Dom bol v plameňoch. Zobudila svojho manžela, ktorý spal na gauči so Sylviou. Potom začala volať mená svojich detí. Pribehli však len dvaja starší chlapci. Od tej doby nikto nikdy nevidel ich ostatné deti.
Ich telá sa nenašli, no rodičia odmietli uveriť tomu, že zhoreli v dome. Mysleli si, že ich uniesla sicílska mafia. Rodičia všade rozvešali fotky ich detí s prosbou, že kto má akékoľvek informácie o ich deťoch, nech im pomôže. Otec rodiny tvrdí, že isté dôvody na podozrenie únosu by sa aj našli. Pred tragédiou sa snažil získať ich hotel jeden neznámy muž. Keď však zbadal elektrické vedenie povedal, že jedného dňa spôsobí požiar. Majiteľ hotela dal však všetko skontrolovať a odborníci potvrdili, že je všetko v poriadku. Preto slovám cudzieho muža nevenoval žiadnu pozornosť.
O niečo neskôr prišiel do jeho hotela poisťovací agent a ponúkal mu poistenie celej rodiny. Keď ho George odmietol, povedal, že všetky jeho deti zomrú a bude to pomsta za skutočnosť, že si majiteľ hotela dovoliť kritizovať Mussoliniho. Je pravda, že George na neho často nadával. To, čo sa v skutočnosti stalo v dome, je dodnes záhadou.
https://www.instagram.com/p/52yK66rJoc/?utm_source=ig_embed
Benningtonský trojuholník
Tento názov dali lesu, ktorý sa nachádzal v okolí hory Glastenbury v okrese Bennington vo Vermonte. Rovnako ako v slávnom Bermudskom trojuholníku, aj tu mizli ľudia bez stopy. Najmenej 5 Američanov sa v ňom stratilo a nikdy sa nenašli.
Prvé zmiznutie bolo v roku 1945. 74-ročný lesný strážnik Middie Rivers prechádzal lesom aj so 4 lovcami. V určitom okamihu išiel popredu a lovcom sa stratil. Podľa poľovníkov bol skúsený a nemohol sa stratiť.
O rok neskor, 18-ročná študentka Paula Welden tiež zmizla v tom istom lese. Dievča šlo na prechádzku po turistickom chodníku Long Trail a nikdy sa nevrátilo. Paula bola dcérou slávneho architekta a jej zmiznutie spôsobilo založenie nového policajného oddelenia vo Vermonte, ktoré predtým neexistovalo. Po Paule pátrali viacerí vyšetrovatelia a agenti FBI až do roku 1947.
Dievča sa však nepodarilo nájsť. Raz jeden muž povedal, že vie, kde sa nachádza, no bol príliš opitý, takže sa žiadne pátranie nezačalo. 3 roky po tomto zmiznutí prišlo ďalšie. Po návšteve svojich známych sa James Tedford vybral domov autobusom. Keď bol videný naposledy, ukázalo sa, že sedel vzadu v autobuse. Bola to predposledná zastávka, no v skutočnosti k tej poslednej nikdy nedorazil, a nikto nevie prečo.
Rok po zmiznutí Jamesa sa stratil aj 8-ročný chlapec Paul Jephson, ktorý bol v kamióne so svojou matkou. V istom momente žena zastavila auto, aby niečo skontrolovala a chlapec zmizol. Do pátrania sa zapojili dobrovoľníci aj policajti, no chlapca už nenašli.
O 16 dní neskôr zmizla aj 53-ročná Frieda Langerová, keď cez túto oblasť prechádzala so svojim bratrancom. Spadla do potoka a keďže bola celá mokrá rozhodla sa, že sa vráti do kempu a prezlečie sa. Od bratranca teda odišla pre suché veci, a odvtedy ju nikto nevidel. V Benningtonskom trojuholníku sa odvtedy neobjavili ďalšie zmiznutia.
Všetky tieto príbehy sa stali pred desaťročiami. Niektorí si dodnes myslia, že ide o mysticizmus a iní doteraz pátrajú v rôznych archívoch po dôkazoch. Príbehy sa však stále posúvajú ďalej, najmä kvôli ľudskej zvedavosti.
Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: charleyproject.org, eastnews.ru