Utorok 17.5.2022
sk
Gizela
cz
Aneta
, Anetta

6-ročný chlapček pri hľadaní mušlí objavil vzácny zub vyhynutého žraloka. Je starý 3 milióny rokov

Na malého prieskumníka sa usmialo šťastie.


Proste si vyrazíš len tak na prechádzku či výlet a natrafíš na poriadne vzácny artefakt. Podobné príbehy nemusia patriť výhradne do sveta rozprávok. Ako píše portál LADbible, šťastie sa nedávno usmialo len na 6-ročného Sammyho Sheltona z Veľkej Británie.

Ten vyrazil na pláž Bawdsey Beach v Suffolku s cieľom nazbierať nejaké mušle. Nebolo na tom nič zvláštne, keďže Bawdsey je obľúbeným miestom pre všetkých podobných zberateľov. Sammymu sa ale podarilo objaviť zub vyhynutého žraloka veľkozubého, ktorý bol starý niekoľko miliónov rokov!

Profimedia

„Hľadali sme na pláži mušle a odrazu sme natrafili na žraločí zub,“ povedal novinárom Sammyho otec Peter Shelton. „Bol obrovský a ťažký. Vedel som, čo to je, ale až keď som ho ukázal ostatným na pláži, uvedomil som si jeho významnosť. Poznám jedného chlapíka, ktorý po zuboch žralokov veľkozubých pátra celý život a nikdy nič nenašiel.“

Najväčší žralok na svete

Malý Sammy mal teda poriadne šťastie a na svoj úlovok je aj patrične hrdý. Jeho otec sa zmienil o tom, že vedľa zuba aj zaspáva a pravidelne ho nosí do školy, kde ním ohuruje kamarátov. Od miestneho klubu Beavers dostal za svoj nález aj špeciálny bádateľský odznak.

Evolučný biológ Ben Garrod podotkol, že zub je starý asi tri milióny rokov. Zveril sa tiež, že keď bol v Sammyho veku, celé dni trávil tým, že podobné fosílie hľadal, nikdy však nebol úspešný.

Žralok veľkozubý patril k najväčším rybám na svete a žil pred viac ako 3,6 miliónmi rokov. Dorastal do dĺžky 20 metrov a v papuli mal 250 ostrých zubov. Veľa z týchto tesákov sa v súčasnosti podarilo nájsť napríklad na pobreží Severnej Ameriky, ale aj vo Veľkej Británii či Austrálii.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť