Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta

6 slovenských osobností a politikov, na ktorých môžeme byť ako národ hrdí

História nezabúda.


Súčasná situácia na politickej scéne už niekoľko rokov pripomína skôr cirkus a divadlo. Spojenie „politická kultúra“ u nás takmer absentuje, namiesto toho si politici vzájomne nadávajú a verejne sa osočujú v médiách. Niet preto lepšieho času na to, aby sme si pripomenuli úplne opačné osobnosti našej histórie. Také, na ktoré môžeme byť hrdí a ktoré pre nás namiesto sľubov skutočne niečo urobili. Či už sa budeme baviť o bájnom zbojníkovi, alebo kodifikátoroch slovenčiny, každý z nich niečo znamenal.

Juraj Jánošík (1688-1713)

Zrejme ťa neprekvapí, keď náš rebríček začneme legendárnym Jurajom Jánošíkom. Uvádzame ho najmä preto, lebo symbolizoval vzdor ťažko pracujúceho ľudu proti utláčaniu a vrchnosti. Slovenský zbojník a národný hrdina sa narodil v obci Terchová v osade u Jánošov v roku 1688.

Legenda o ňom hovorí, že „bohatým bral a chudobným dával.“ Žil so svojou družinou v lesoch medzi Žilinou a Liptovským Mikulášom a prepadával pocestných. Peniaze potom rozdeľoval medzi chudobných poddaných. Jeho ľudová postava sa spájala s hrdinskými vlastnosťami, silou, odvahou a statočnosťou.

Shutterstock

Anton Bernolák (1762-1813)

Anton Bernolák bol slovenský rímskokatolícky kňaz, šľachtic a jazykovedec. Ako prvý kodifikoval spisovnú slovenčinu – bernolákovčinu. V bratislavskom Generálnom seminári sa zapálil za osvietenské reformy kráľovnej Márie Terézie a cisára Jozefa II. Stal sa propagátorom národnobuditeľských snáh nášho národa. Chápal, že bez živej reči v písomnom styku a v školstve nie je možné, aby sme sa formovali na novodobý moderný národ, ktorý bude smerovať k svojej svojbytnosti.

Bernolákov pravopis vychádzal z trnavského nárečia. Hnutie bernolákovcov, ich literárne diela, každodenná snaha a práca so Slovákmi či vzdelancami vytvorili podmienky pre druhú kodifikáciu slovenského jazyka.

Shutterstock

Odporúčame prečítať:

SLOVO ROKA: Hlasuj v ankete a pomôž nám nájsť slovo, ktoré definovalo rok 2024

Ľudovít Štúr (1815-1856)

Ľudovít Štúr sa právom označuje ako najvýznamnejší predstaviteľ slovenského národného života a vedúca osobnosť slovenského národného obrodenia v polovici 19. storočia. Tiež bol kodifikátorom slovenského jazyka založeného na stredoslovenských nárečiach, čiže mu vďačíme za spisovnú slovenčinu. Patril k vedúcim účastníkom Slovenského povstania v rokoch 1848 až 1849. Pôsobil ako poslanec uhorského snemu za mesto Zvolen v rokoch 1847 až 1848.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.