Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta

6 slovenských osobností a politikov, na ktorých môžeme byť ako národ hrdí

História nezabúda.


Jozef Miloslav Hurban (1817-1888)

Miloslav Hurban bol prvý predseda Slovenskej národnej rady, politik a organizátor kultúrneho života slovenského národného hnutia, evanjelický kňaz a jedna z vedúcich osobností Slovenského povstania. Pôvodne bol stúpencom Jána Kollára, neskôr sa pridal k Ľudovítovi Štúrovi. Bol tiež napríklad spoluzakladateľom Slovenskej národnej rady, Matice slovenskej či Spolku Tatrín. Na Hurbanovej fare v Hlbokom v roku 1843 spolu so Štúrom a Hodžom kodifikoval spisovnú slovenčinu.

Profimedia

Michal Miloslav Hodža (1811-1870)

Michal Miloslav Hodža bol jedným z najvýznamnejších reprezentantov slovenského národného obrodenia. Spolu so Štúrom a Hurbanom neodmysliteľne patrí ku kľúčovej trojici slovenských národných buditeľov. Študoval na bratislavskom evanjelickom lýceu v rokoch 1832 až 1834, na ktorom sa formovala štúrovská generácia národovcov.

Výrazne sa zaslúžil o zmenu pravopisu do súčasnej podoby, keďže sa v roku 1852 uzákonila hodžovsko-hattalovská reforma. Pričinil sa aj o to, že sa zachovalo písmeno ä, dvojhlásky aj ypsilon. Medzi jeho známe výroky patrí predovšetkým tento: „Zrušiť moje tvrdé y? To sa, Boh dá, nigdá nestane!“

TASR – (zľava) Michal Miloslav Hodžža, Jozef Miloslav Hurban a Ľudovít ŠŠtúr
Už nechceš byť single? Takto si nakloníš hviezdy a (možno) stretneš svoju spriaznenú dušu

Odporúčame prečítať:

Už viac nechceš byť single? Takto si nakloníš hviezdy a (možno) stretneš svoju spriaznenú dušu

Milan Rastislav Štefánik (1880-1919)

Milan Rastislav Štefánik pôsobil počas štúdia v slovenskom spolku Detvan. V roku 1904 odišiel do Paríža, kde sa venoval astronómii. Na začiatku 1. svetovej vojny nastúpil do vojenskej leteckej školy vo francúzskej armáde. V roku 1916 založili spolu s Masarykom, Benešom a Durichom v Paríži predchodcu Československej národnej rady. Mala šíriť myšlienku nezávislosti Čechov a Slovákov v Rakúsko–Uhorsku.

V roku 1917 dosiahol hodnosť generála. Mal najväčšiu zásluhu na formovaní česko‑slovenského zahraničného odboja počas 1. svetovej vojny. Okrem iného bol aj jednou z kľúčových osôb pri založení Prvej česko‑slovenskej republiky.

Shutterstock

Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.