Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 29.3.2024
sk
Miroslav
cz
Taťána, Táňa
, Tatiana

Ak si človek, ktorý tiež často zápasí s prílišnou sebakritikou, vieš, aká silná a deštruktívna dokáže byť pre tvoje sebavedomie. No s trochou vôle sa ju dá skrotiť. Ak však kritika prichádza zvonku, vtedy je ešte náročnejšie vstrebať ju.

Keď sme obklopení tými, ktorí nás nepodporujú a často prehnane kritizujú, vie to mať na naše sebavedomie fatálne následky. Hejteri tu však vždy boli a vždy budú, a tak je najlepšie sa s nimi vyrovnať. Toto je 6 spôsobov, ako čeliť deštruktívnej kritike, ktorá ti ubližuje.

Shutterstock

1) Odlišuj konštruktívnu kritiku od deštruktívnej

Kritiky prichádzajú v mnohých podobách, tá konštruktívna je zdravá a v mnohých situáciách aj nevyhnutná. Existuje však rozdiel medzi tou, ktorá má pomôcť, a nevyžiadanou negatívnou, ktorá má za cieľ dotyčnému ublížiť. Rozlišuj to.

2) Poďakuj

Niekedy aj negatívna či prehnaná kritika môže pomôcť nášmu egu. Občas sa zabúdame na seba pozerať kriticky, a tak hejteri niekedy môžu byť našimi najväčšími učiteľmi. Na druhej strane, aj keď sa z toho nič pozitívne či poučné vziať nedá, povedať ďakujem je veľmi dobrou cestou, ako „vypnúť“ a umlčať všetkých neprajníkov.

Shutterstock

3) Prijmi fakt, že sa nebudeš stále každému páčiť

To je fakt. Bez ohľadu na to, koľko úsilia vkladáš do toho, aby si sa niekomu páčil a vyhovel mu, nikdy sa ti to úplne nepodarí. Snažiť sa stále potešiť všetkých je zaručená cesta k tomu, aby si bol nonstop sklamaný. Ak si uvedomíš, že tu fakt nie si pre to, aby si sa každému páčil, aj kritiku zo strany okolia budeš brať s väčšou rezervou.

4) Nauč sa rozoznávať, či ťa chce niekto len uraziť

Na urážky či narážky často reagujeme tak, že sa nad nimi začneme príliš zamýšľať a deptať sa, aj keď by sme v skutočnosti mali robiť presný opak. Neprijmi každý názor, pretože nie každý si to zaslúži. Niekto ťa len nemá rád a chce ti naložiť alebo ťa spochybniť v očiach druhých. Preto sa nauč rozlišovať pripomienky, ktoré ťa majú posunúť od tých, ktoré ti majú ublížiť.

Shutterstock

5) Zváž zdroj kritiky

Je to človek, ktorý má nárok ma kritizovať, či práve naopak? Je to niekto, koho rešpektuješ a názor uznávaš? Ak nie, je úplne zbytočné sa tým zaoberať.

6) Odpočiň si od „publika“

Vždy bude na svete dostatok kritikov, ktorí si do druhých radi rypnú. A preto je niekedy fajn si od ľudí jednoducho oddýchnuť a vyčistiť si hlavu. Tým, že sa nikomu neukazuješ na oči, zrazu prestávaš čeliť tlaku, aby si pred všetkými vyzeral čo najlepšie. Reč je hlavne o sociálnych sieťach, na ktorých dnes, žiaľ, často viacerí z nás žijú viac ako v realite.

Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.