Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand
Premium odznak
Zdroj: ©Shutterstock

6 strašidelných vedeckých faktov. Chceš o nich naozaj vedieť?

Existujú mnohé vedecké fakty, pred ktorými bežní ľudia cielene zatvárajú oči.

Vedcom a lekárom sa ťažko priznáva, že stále nevedia o svojej profesii všetko. Veda je nepredstaviteľne rozsiahla oblasť vedomostí, ktorej hranice si nie sme schopní ani uvedomiť. V škole si sa možno učil chémiu, fyziku a biológiu, alebo si sa naučil základy o rastlinách, zvieratách a planéte ako celku. Možno je veda dokonca súčasťou tvojej práce alebo iného aspektu tvojho každodenného života.

Vo svete vedy – v tom obrovskom množstve informácií – existuje niekoľko veľmi znepokojujúcich vedeckých faktov, ktoré by ťa mohli celkom ľahko vydesiť. Prepáč, toto si možno vedieť nepotreboval…

Mikroplasty sa objavili v placentách

Mikroplasty sú drobné kúsky plastu v rôznych tvaroch a veľkostiach. Primárne sú mikroplasty navrhnuté tak, aby mali dĺžku menej ako 5 milimetrov, zatiaľ čo sekundárne mikroplasty pochádzajú z plastov väčšej veľkosti. 

Tieto plasty sú všade okolo nás a dôkazy o ich prítomnosti v ľudskom tele vyvolávajú čoraz väčšie obavy. V roku 2020 výskumník Rolf Halden zistil chemikálie plastov v každom jednom orgáne ľudského tela, ktorý jeho tím skúmal. Výskum mikroplastov pokračuje, no v roku 2021 zaujal vedeckú komunitu ďalší objav.

mikroplasty, placenta, ľudské telo, znečistenie
Shutterstock

Mikroplasty nachádzajúce sa v placentách nenarodených detí. Pre vedcov to šokujúce nebolo. Dokonca s tým objavom počítali. Aký vplyv budú mať mikroplasty na dieťa? Kvôli ich kľúčovej úlohe pri podpore vývoja plodu a pri fungovaní rozhrania s vonkajším prostredím je to smutný objav. Už teraz môžeme vysloviť hypotézu, že následky tohto objavu nebudú pozitívne.

Doktor Antonio Ragusa z nemocnice v Ríme to vyjadril takto: „Je to ako mať dieťa – kyborga: už sa neskladá len z ľudských buniek, ale je to zmes biologických a anorganických entít.“

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Andrej Jakubík
Moje články na EMEFKA sú hlavne o zaujímavostiach sveta okolo nás. Tých známych, menej známych, živých aj neživých. Doma som v zoológií, botanike, histórií, ale aj záhadách a všadeprítomnej popkultúre. A jedno zvláštne miesto v mojom živote zaujímajú ryby.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje