Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek
V spolupráci s GRADA
Zdroj: ©Shutterstock

6 tipov na zaujímavé knižné novinky, ktoré stoja za prečítanie

Tieto "graďácke" novinky si tento mesiac zaslúžia tvoju pozornosť.

Každý knihomoľ rieši minimálne raz za čas dilemu, či si prečíta niektorú z kníh, ktoré naňho čakajú doma na poličke, alebo či uprednostní „nový objav“ z kníhkupectva. Vydavateľstvá sú z tohto pohľadu občas až nekompromisné a veľmi ľahko sa môže stať, že sa ti po párminútovom lustrovaní medzi novinkami zaplní tvoj zoznam „chcem si prečítať“ kníh o zopár desiatok skvelých kúskov.

Náš „tbr“ zoznam sa tento mesiac rapídne predĺžil a aby sme v tom neboli sami, podelíme sa s tebou o niekoľko knižných titulov, ktoré stoja za prečítanie. Po týchto zaujímavých tituloch, ktoré vyšli vo vydavateľstve Grada, sa oplatí tento mesiac siahnuť:

Julie Caplin – Cukráreň v Paríži

Kedy inokedy by si čitatelia mali dopriať mega dávku romantiky, ak nie v predvianočnom období? Svoje o tom vedia aj v knižných vydavateľstvách, takže nás neprekvapuje, že po dielach Kaviareň v Kodani a Pekáreň v Brooklyne prichádza autorka Julie Caplin na pulty kníhkupectiev so svojou romantickou novinkou – knihou Cukráreň v Paríži.

Nina je mladá a pekná, no v živote trochu stratená. Po tridsiatke ešte stále pracuje ako servírka a veľmi ju to frustruje. Jej veľká rodina je navyše rozhodnutá chrániť ju pred všetkými nástrahami života. Jedného dňa však Nina urobí rázny krok a odíde do Paríža vypomáhať s prípravou cukrárskych kurzov pre začiatočníkov, ktoré vedie starý rodinný priateľ Sebastián.

Nina si vďaka svojej povahe veľmi rýchlo získa nových priateľov a postupne sa zdokonaľuje aj v pečení tých najlahodnejších zákuskov. Pod jej rukami vznikajú chutné éclairky či lahodné makrónky, rezy mille-feuilles plnené malinami či minitortičky s lieskovými orieškami. Omnoho ťažšie to však má so Sebastiánom, z ktorého sa medzičasom stal večne ufrflaný a arogantný šéfkuchár.

Vraví sa však, že láska ide cez žalúdok a na to, aby sa rozhorel plameň veľkej vášne, občas stačí aj malá iskra… Podarí sa ju Nine rozdúchať a nájde v malej parížskej cukrárni to, po čom tak veľmi túži?

Knihu Cukráreň v Paríži si môžeš objednať tu.
Grada

Judson Brewer – Ako prekonať úzkosť

Určite nie sme jediní, ktorí sa na motivačnú literatúru pozeráme tak trochu skepticky, to však neznamená, že knihám tohto žánru občas nedáme šancu, aby nás presvedčili. Takou knihou je pre nás aj novinka Ako prekonať úzkosť z pera Dr. Judsona Brewera, po ktorej určite siahneme.

Prežívame jedno z najnepokojnejších období – či už čelíme globálnemu problému, akým je pandémia, alebo osobným problémom, ako je neustála prítomnosť detí doma a nutkanie siahnuť každú noc po fľaši vína, cítime sa deprimovaní situáciou, ktorá sa vymyká spod našej kontroly. Dr. Judson Brewer vo svojej knihe vysvetľuje, ako pomocou jednoduchých techník a trikov vykoreniť úzkosť z našich životov ihneď v jej zárodku.

Pod pojmom úzkosť vnímame celú škálu pocitov od mierneho nepokoja až po úplnú paniku. Patrí sem aj návykové správanie a rôzne zlozvyky, ktoré používame ako barličku na zvládanie problémov (napríklad nezdravé stravovanie pri strese, prokrastinácia, čas trávený na sociálnych sieťach). Keďže úzkosť vzniká v časti mozgu, ktorá odoláva racionálnym myšlienkam, ľahko sa zasekneme v bludnom kruhu úzkostných návykov, ktoré nedokážeme ovládať rozumom ani prekonať vôľou.

Dr. Brewer nás naučí mapovať naše myslenie tak, aby sme objavili svoje spúšťače úzkosti a zneškodnili ich jednoduchým, ale účinným spôsobom. Naučí nás trénovať svoj mozog pomocou všímavosti a ďalších postupov, ktorých účinnosť bola vedecky potvrdená.

Knihu Ako prekonať úzkosť si môžeš objednať tu.
Grada

Rachel Hawkins – Manželka na poschodí

Bohatý manžel, mladá milenka a neodbytné otázky o zmiznutej manželke… Tiež máš pocit, že by z toho mohla vzniknúť celkom dobrá zápletka? Zistíš, ak siahneš po novinke Manželka na poschodí od autorky Rachel Hawkins.

Jane sa len nedávno presťahovala do Birminghamu v Alabame, kde si zarába prechádzkami so psami v Thornfield Estates – uzavretej komunite plnej luxusných domov, naleštených SUV a znudených žien v domácnosti. Život sa jej obráti hore nohami, keď stretne Eddieho Rochestera, najzáhadnejšieho obyvateľa Thornfield Estates, ktorého manželka Bea prednedávnom zmizla z člna spolu so svojou najlepšou priateľkou.

Jane si nemôže pomôcť, no v Eddiem vidí príležitosť polepšiť si – nielenže je bohatý a pekný, ale tiež jej môže ponúknuť ochranu, po ktorej vždy túžila. Dokáže sa však niekedy vyrovnať úspešnej a ambicióznej Bei? Navyše, čím viac Jane vie, tým viac ju znepokojuje Bein osud a úloha, akú v ňom zohral Eddie. Ktorá pani Rochesterová sa napokon dočká šťastného konca?

Knihu Manželka na poschodí si môžeš objednať tu.
Grada

Roxie Cooper – Deň, keď sme sa stretli

V prípade, že tvoje knihomoľské srdiečko piští po príbehu o láske, ktorá núti človeka zamyslieť sa nad zmyslom tradičných hodnôt a postavením morálky v našich životoch, bez pochybností siahni po novinke Deň, keď sme sa stretli od autorky Roxie Cooper.

Román o vášni k umeniu, láske k hudbe a osude dvoch ľudí, ktorí si k sebe hľadajú cestu. Stefanie neverí na osud ani na rozprávkové „a žili šťastne, až kým nepomreli“. Keď však na umeleckom kurze spozná Jamieho, od prvého dňa je jasné, že sú ako stvorení jeden pre druhého. Ibaže obaja sú zadaní a svedomie im nedovolí zraniť svojich najbližších.

Preto sa rozhodnú vzdorovať zamilovanosti a nepodľahnúť láske. Vrátia sa k svojim partnerom a nasledujúcich desať rokov sa stretávajú iba na jediný deň v roku. Deň plný šťastia, smiechu a radosti. Môžu však dvaja ľudia s takýmto silným putom zostať navždy len priateľmi?

Knihu Deň, keď sme sa stretli si môžeš objednať tu.
Grada

Bonnie Tsui – Prečo plávame

Dlhé chladné večery sú ideálne aj na listovanie v náučných knihách, vďaka ktorým si rozšíriš vedomosti a dozvieš sa veľa zaujímavých informácií. Našťastie je výber na knižnom trhu dostatočne rozmanitý, takže môžeš siahnuť po knihe z odvetvia, ktoré ťa skutočne zaujíma, a nebudeš sa pri čítaní nudiť. Ak patríš medzi milovníkov plávania, určite ťa poteší úspešná novinka Prečo plávame od autorky Bonie Tsui, v ktorej spája prvky histórie, žurnalistiky a memoárov.

My ľudia sme sa na rozdiel od zvierat nenarodili ako skúsení plavci, techniku plávania sa musíme učiť. Kedysi dávno sa ju naši predkovia naučili preto, aby prežili. Dnes však patrí plávanie medzi najobľúbenejšie športové aktivity na svete. Kniha Prečo plávame je o tých z nás, ktorí sa oddávajú plávaniu v teplejších, ale aj v mrazivých vodách a riekach plných rôznych nástrah v snahe otestovať svoje limity. Vodu si vychutnávajú pre potešenie, zdravie aj tréning celého tela.

Na nasledujúcich stránkach nájdete ohromujúce príbehy olympijských šampiónov, bagdadského plaveckého klubu, ktorý sa stretáva v bazéne paláca Saddáma Husajna, rozprávanie o súčasných japonských plavcoch – samurajoch, a dokonca aj neuveriteľnú historku islandského rybára, ktorý po stroskotaní lode ako zázrakom prežil mrazivé šesťhodinové plávanie v ľadovej vode. Autorka Bonnie Tsui sa snaží prísť na to, čím nás voda tak neuveriteľne zvádza a ako je možné, že aj napriek jej nebezpečenstvu sa do nej stále s obrovským nadšením vrháme.

Knihu Prečo plávame si môžeš objednať tu.
Grada

Arne Dahl – Sloboda

Oceňovaný autor, kritik a editor Arne Dahl je považovaný za velikána škandinávskej krimi literatúry. Jeho príbehy s charakteristickým napínavým dejom, psychologickou hĺbkou, majstrovsky prerozprávané a okorenené drsným humorom si jednoducho zamiluješ! Po úspešných dielach Lovec, Korisť a Pasca sa tento mesiac môžeš tešiť na pokračovanie série – novinku Sloboda, ktorú nebudeš vedieť pustiť z rúk.

Spočiatku sa zdá, že Sam Berger získal všetko. Odpustenie bývalej manželky, svoje dve deti z prvého manželstva, novú lásku aj spoločné dieťa. Lenže život je občas vrtkavý a Sam veľmi rýchlo prichádza na to, že to, čo má v hrsti, si musí vedieť aj udržať. Pri honbe za vlastným šťastím sa Sam zapletie do ďalšieho napínavého prípadu.

Tentoraz je v hre ruská mafia a únos bývalej prostitútky Nadje. Sam má presne 74 hodín na to, aby ju našiel skôr, než ju popravia. S vyšetrovaním mu znova pomáha Molly Blomová, ktorá však vie viac, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Prečo je Nadja taká dôležitá a čo ju spája s Molly? A kto je záhadný Plukovník?

Knihu Sloboda si môžeš objednať tu.
Grada

Nech už sa rozhodneš pre hociktorý zo spomenutých príbehov, dúfame, že sa ti bude páčiť, a prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Tento obsah vznikol v spolupráci s GRADA Publishing, a.s.


Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.