Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

Sú ľudia, ktorým sa jakživ nič nesníva, a tí, ktorí sa každú noc prenášajú do rozprávkových krajín, kde na stromoch rastie cukrová vata a dane za teba platí niekto iný. A potom sú tu tí ostatní – tí, ktorí ani v spánku nemajú pokoj. Len čo zaklapnú očné viečka, podvedomie začne pracovať naplno a vykonštruuje najdesivejší scenár, akého je len schopný.

Za pomoci nášho šikovného ilustrátora sme ich dali dnes niekoľko dohromady. Typických nočných môr, po ktorých sa vždy zobudíš roztrasený, spotený a ešte dobrých desať minút rozdýchavaš, čo sa vlastne stalo. Kto s tým má skúsenosti, dobre vie, o čom je reč, a kto nie, môže ďakovať bohu. Nie je to totiž vôbec nič príjemné.

1. Na úteku

Je ti v pätách, na krku cítiš jeho horúci dych, telom ti prebehne triaška a ty robíš, čo môžeš. Vieš, že je zle, a chceš utekať, čo ti sily stačia, ale tvoje telo absolútne nespolupracuje. Niežeby si bol v realite nejaký zdatný bežec, ale toto je úplne iný kaliber. Akoby si sa topil v pohyblivom piesku, lenže žiadny tu nie je. Len ty, tvoje nefunkčné končatiny a magor s motorovkou, čo ti pri tomto tempe za chvíľu ufikne hlavu. Spánok je najlepší adrenalínový šport.

ArtCave Maniac / EMEFKA

2. Topenie

Ako decko si zaspal v tanieri s polievkou a okrem toho, že ti kus mrkvy vyšiel nosom, sa ti nič dramatické nestalo. Ale podvedome máš z toho dodnes očividne traumu, a tak si teraz tu. Po krk v sračkách vo vode, pod nohami prázdno a vydesene lapáš po vzduchu. Čím viac sa snažíš plávať, tým horšie ti to ide, a naokolo? Naokolo ani živej duše.

ArtCave Maniac / EMEFKA

3. Rezanie končatín

Pozerať Saw tesne pred spaním a zajesť to tonou syrových chrumiek asi nebol ten najlepší nápad, ale aspoň teraz presne vieš, čo máš robiť. Sedíš v prázdnej miestnosti, len ty, reťaz na nohe a pílka. Tvoja jediná cesta k slobode. Mohol by si skúsiť odpíliť tú reťaz, ale ak ťa táto hororová séria niečo naučila, tak to, že to nefunguje. Existuje niečo desivejšie ako predstava, čoho všetkého je človek schopný, aby si zachránil život? Hádam ani nie.

ArtCave Maniac / EMEFKA

4. Pád lietadla

Zo štatistického hľadiska je pravdepodobnosť, že umrieš počas leteckej nehody, prakticky nulová, ale to má tvoje podvedomie hlboko v paži. Keď sa ocitneš na letisku, už vieš, ktorá bije. Existujú len tri možnosti a ani jedna z nich je nie dobrá. Buď zmeškáš let, alebo nastúpiš na zlý, alebo chytíš ten správny, no živý sa z neho nedostaneš. Ešteže si si kúpil ten ortopedický vankúš. Aspoň dopadneš do mäkkého.

ArtCave Maniac / EMEFKA

5. Výbuch atómovej bomby

Tvoje snové ja si žije pokojným snovým životom, keď sa ozve rana ako z dela, čo by zobudila aj mŕtveho (ale teba očividne nie). Zrazu zavládne úplný chaos. Ľudia pobehujú po uliciach ako splašené kozy, všade je dym, nevidíš si na koniec nosa, vzduchom lietajú kusy bohviečoho a ty stojíš uprostred celej tej katastrofy a snažíš sa z toho vysomáriť. Nevieš, kam máš ísť, koho hľadať, či pomáhať zraneným alebo bežať domov… nevieš nič.

ArtCave Maniac / EMEFKA

6. Spánková paralýza

Spánková paralýza je veľmi nepríjemná vec, o ktorej sme tu, mimochodom, už nejaký ten článok mali. Kto nezažil, nepochopí. Nachádzaš sa na hranici spánku a bdenia, uvedomuješ si, čo sa okolo teba deje, vidíš, počuješ… ale nemôžeš sa hýbať. A do toho všetkého ti na hrudi sedí akási obluda alebo ťa zvedavo obkukujú mimozemšťania. Každá sekunda akoby trvala sto rokov, a hoci to z medicínskeho hľadiska nie je nebezpečné, naozaj by si bol radšej, keby sa to nedialo.

ArtCave Maniac / EMEFKA

Čítaj ďalej: Spánková paralýza je tou najdesivejšou nočnou morou


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michal Kozár
Na portále Emefka sa venujem kresleniu komiksových článkov a obrázkov. V kresbách sa snažím vtipným štýlom podať životné situácie, ľudské výrazy, príbehy, či emócie. Mojou hlavnou úlohou je zachytiť dej v čo najjednoduchšej, no zároveň vtipnej forme. Kreativitou dodávam člankom jedinečnosť a výraz.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť