Sobota 1.10.2022
sk
Arnold
cz
Igor

Vzťahy, láska, emócie. Čo je zaľúbenie a čo je naozajstná láska? Existujú stovky kníh, ktoré hovoria o vzťahoch medzi ľuďmi, o tom, že ženy sú z Venuše a muži sú z Marsu. Nie je možné dať každému jednotný návod na ich vzťah alebo na to, ako niekoho zbaliť. Existuje však niekoľko rád, ktoré naozaj platia takmer na každého a dokážu ti v budovaní tvojho vzťahu pomôcť.

1. Musíš mať najprv rád sám seba

Základom dobrého vzťahu je to, aby mal jednotlivec dobrý vzťah sám k sebe. Ak sa máš rád a máš sám k sebe vytvorený zdravý vzťah, teda sebalásku, tak vytváraš potenciál na to, aby bol aj tvoj vzťah s druhým človekom úspešný.

Mnohokrát, keď nie sme s niektorými vecami vo svojom živote vyrovnaní, odnesie si to práve ten druhý človek. Hovorí sa, že natoľko, nakoľko sa máme radi my sami, dokážeme potom milovať aj toho druhého.

2. Tvoje šťastie nestojí na tom druhom

Často robíme tú chybu, že sme nešťastní a doslova sa ženieme za tým, aby sme našli niekoho, kto nás šťastným urobí. Pravdou však je, že vyrovnaný človek je šťastný sám o sebe. Samozrejme, že ťa môže a bude robiť partner šťastným, no tvoje šťastie nemá závisieť iba na tejto osobe.

Gabriel Bastelli, Pexels

3. Nezabúdaj na to, že máš vlastný život

Azda každý z nás už zažil vzťah, ktorým sa doslova nechal pohltiť. Samozrejme, že v začiatkoch chceme byť len s tou jedinou osobou, no z dlhodobého hľadiska to nie je zdravé ani pre teba a ani pre váš vzťah.

Každý by si mal vo vzťahu zachovať svoje koníčky, chodiť stále von so svojimi kamarátmi a nezlúčiť sa so svojím partnerom v jednu osobu. Treba si dať vzájomnú voľnosť a slobodu a netreba zabúdať na svoju osobnosť, ktorú by nik nemal stratiť, akonáhle je vo vzťahu.

4. Nauč sa počúvať

Veľmi málo ľudí dokáže tak naozajstne počúvať iných. Vnímame slová a zvuky, no prejde to cez nás ako voda cez sitko. Vnímaj človeka a to, čo ti chce povedať. Veľakrát robíme chybu, že sa snažíme ľuďom dávať odpovede aj napriek tomu, že ich od nás niekedy neočakávajú.

Občas ten druhý chce len to, aby si ho vypočul, a to je všetko. Keď hovorí, že má toho hrozne veľa a je unavený, tak ho nemusíš posielať spať, určite viac ocení, ak sa ho opýtaš, či mu vieš nejak pomôcť.

cottonbro, Pexels

5. Skôr ako konáš, premýšľaj

Mnoho hádok vzniká na základe toho, že konáme s horúcou hlavou a občas povieme tomu druhému veci, ktoré nás potom mrzia. Málokedy premýšľame nad tým, čo ideme povedať a niekedy dokonca cielene povieme človeku niečo, čo vieme, že ho zraní. Namiesto toho, aby sme sa úprimne a otvorene rozprávali, hráme nejaké hry, ktoré to často zbytočne komplikujú.

Hlavne ženy majú tendenciu mužom niečo naznačovať a domýšľať si namiesto toho, aby sa ich priamo opýtali. Je to síce občas boj s našimi vlastnými povahami, no je to tá lepšia cesta.

6. Prehnané očakávania

Očakávania dokážu pokaziť v živote veľa vecí, a to sa netýka len vzťahov. Stáva sa, že máme voči tomu druhému príliš vysoké očakávania, ktorých si ani nemusí byť vedomý, a keď ich nesplní, tak sme automaticky sklamaní.

Ideálne je sa vždy o svojich očakávaniach porozprávať hneď na začiatku. Vysvetlíte si, čo dokáže dať jeden druhému a predídete tak zbytočným hádkam a sklamaniam. Ak ten druhý človek nie je ochotný sa s tebou rozprávať o takýchto veciach, nestojí to za to.

vjapratama, Pexels

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť