Určite sa ti už stala situácia, keď si niekomu niečo napísal a ten druhý to vyhodnotil úplne inak, ako si chcel. Preto by sme určité veci nemali riešiť cez správy, ale povedať si to zoči-voči, aby sme predišli zbytočným problémom. K problému sa vyjadrila aj britská psychologička Francesca Tighineanová, ktorá radí, ktorých šesť vecí by sme nemali nikdy riešiť cez správy:
1. Ospravedlnenia
Niekedy je ťažké dať svoje ego bokom a povedať „prepáč“ osobne, preto túto možnosť ľudia vyhľadávajú viac. Je lepšie takéto veci vyriešiť osobne. Ak už ale chceš naznačiť, že ťa niečo mrzí, povedz to radšej štýlom: „Mrzí ma to, môžeme sa neskôr porozprávať?“
2. Tajomstvá
Pri tajomstvách vždy zváž, či naozaj stojí za to, aby si to niekomu písal. Písaná reč totiž ostáva navždy v našich telefónoch a na sociálnych sieťach. Niekedy sa môže takáto správa dostať k zlej osobe.
3. Sťažnosti
Ak sa chceš posťažovať o práci či na nejakého člena rodiny, radšej druhej osobe zavolaj. Tá možno nedokáže podľa správ vycítiť, či ide o problém, alebo sa jednoducho len potrebuješ posťažovať.
4. Urážky
Tento bod je rovnaký ako bod o tajomstvách. To, že niekoho urazíš, ostáva už navždy napísané, a ak sa to dostane k nesprávnej osobe, nebudeš z toho veľmi nadšený.
5. Prekvapenia
Ak chceš niekoho prekvapiť, prekvap ho osobne. Ak mu napíšeš správu, že sa ti páči alebo že ho ľúbiš, človek môže neveriacky pozerať na telefón a premýšľať, čo bude teraz ďalej. Je to vec, ktorá potrebuje dlhšiu debatu a nie len vypľutie nejakej vety do správy.
6. Znepokojujúce správanie
Presne tá situácia, keď človek niečo napíše a ty nevieš, ako to máš pochopiť. Snažil sa ťa pochváliť, uraziť? Možno niekedy chvíľku nepoužije emoji a ty si hneď myslíš, že je nahnevaný. Niekedy môžeš niečo myslieť v dobrom, no druhej osobe to môže prísť inak. Preto radšej zváž osobný rozhovor, aby si sa vyhol prípadným problémom.