Príroda je divná a všetko, čo do nej spadá, má svoje podivnosti tiež. Ľudia, rastliny, zvieratá… jednoducho všetko. Keď sa však zameriame čisto na tie zvieratá, prvenstvo si zaručene odnášajú kengury.
V jednom zo svojich dielov sa na ne zameral dokumentárny seriál s názvom Inside Nature’s Giants, ktorý divákom ponúka možnosť nahliadnuť do života rôznych prírodných gigantov. My sme z neho povyberali tie najväčšie bizarnosti a v spolupráci s naším šikovným ilustrátorom vám ich sprostredkujeme v našom dnešnom článku.
1. Divné rozpoloženie genitálií
Ako zvykne u cicavcov fungovať párenie, už asi vieme. Samec vsunie svoj pohlavný úd do toho samičieho, následnými pohybmi – slušne povedané – privoláva príchod ejakulátu a čo sa deje s ním, už asi naozaj rozpitvávať netreba. Z tohto hľadiska je logické, že sa penis nachádza nad semenníkmi, aby mu, lo-gic-ky, nestáli v ceste.
V tomto smere však kengury popierajú všetky zákony logiky. Absolútne všetky. Penis sa nachádza vzadu, semenníky vpredu o čosi vyššie a celý akt párenia vďaka tomu nadobúda celkom iné grády. Čerešničkou na torte je fakt, že samce vedia semenníky spúšťať a zase vyťahovať naspäť do tela. Robia tak v prípade, že ich potrebujú ochladiť.
2. Napínanie svalov
Čo má spoločné samec kengury a mačo v posilke, čo práve trikrát zdvihol dvojkilovú činku? Znie to ako začiatok nepodareného vtipu, no predsa sa tu nájde jedna veľmi zreteľná podobnosť. Napínajú svaly. Naozaj.
Samce kengury v snahe prilákať pozornosť opačného pohlavia napínajú svoje – až prekvapivo svalnaté – telo, a niet sa čomu diviť. Vedci totiž zistili, že práve veľkosť svalov v oblasti hrudníka a ramien je kľúčová v snahe nájsť si partnerku. Tie, na rozdiel od svojich druhov, také svalnaté nie sú.
3. Boj v ringu
Boxujúce kengury sa stali akýmsi symbolom Austrálie. Nájdete ich takmer všade. Na hrnčekoch, magnetkách, drobných vlajočkách a je to veľmi milé. O čosi menej milé je, že sa tento symbol zakladá na skutočných udalostiach z minulosti. Vtedy, bohužiaľ, kengury naozaj bojovali v ringoch. S ľuďmi.
Stalo sa to niekedy koncom 19. storočia. Niekto očividne videl kenguru bojovať s iným samcom vo svojom prirodzenom prostredí a neodpustil si myšlienku, že by bola celkom sranda nasadiť jej rukavice a postaviť ju do ringu. A tak sa aj stalo. Zápasy nabrali na popularite, čoskoro boli súčasťou každého riadneho cirkusového predstavenia a ľudia ich zbožňovali.
Niektorí si ich užívajú dodnes. Našťastie, doba sa mení, ľudia sú múdrejší a zistili, že nútiť divoké zviera do boja s človekom nie je tak úplne kóšer. Je to kruté. A preto, hoci ich ešte stále možno niekde nájsť, sa stali zápasy skôr raritou ako pravidlom.
4. Jeden otvor pre všetko
Vnútorná štruktúra rozmnožovacej sústavy kengury je pomerne komplikovaná (k tomu sa dostaneme). Práve preto by jeden čakal, že z nej pôjde aspoň tristo otvorov. Opak je však pravdou. Samica kengury používa jeden otvor na všetko – na vylučovanie, párenie aj rodenie mláďat.
5. Tri vagíny
Samec nie je jediný, ktorý má divné intímne partie. Kengury sa spolu s koalami, vombatmi či tasmánskymi diablami radia do skupiny vačkovcov, ktorej prislúcha veľmi netradičné rozmnožovacie ústrojenstvo. Majú tri vagíny. A každá má, prirodzene, svoju funkciu.
Dve bočné vedú spermie do dvoch separátnych materníc, zatiaľ čo prostredná má za úlohu vytlačiť donosený plod na tento svet. Vďaka takejto reprodukčnej sústave môže byť kengura tehotná nepretržite. Zatiaľ čo sa jedno mláďa vyvíja vo vačku, druhé čaká uložené v maternici. Keď to prvé dorastie, druhé ho vystrieda.
6. Šplhanie malej fazule
Odborníci sa domnievajú, že práve skutočnosti z predchádzajúceho odstavca majú na svedomí fakt, že sa kengury rodia prakticky predčasne. Neskôr by sa totiž úzkou vaginálnou trubicou neprepchali. Mladý jedinec opúšťa vagínu po mesiaci gravidity. A potom prichádza tá náročná časť. Drobček o veľkosti fazuľky sa sám musí vyšplhať po matkinom tele až do vaku, kde sa jeho vývin zavŕši.
Zdroj: Inside Nature’s Giants / ITV Global