6 zlozvykov, ktoré ti pomaly ničia život, hoci na prvý pohľad vyzerajú ako banality

Stále len sedíš. Doma či v práci, to je jedno. Zadok proste nezdvihneš, ani keby tanky padali.

Zdroj: © Profimedia / úprava redakcie

Hovorí sa, že šťastie je relatívny pojem a pre každého môže znamenať niečo iné. Psychológovia sa s touto myšlienkou ale nestotožňujú.

Majú jasnú predstavu o tom, čo človeku robí dobre a naopak, čo mu po duševnej stránke škodí. Toto sú podľa nich tie najhoršie zlozvyky, ktorých sa musíš zbaviť, ak chceš viesť šťastný a naplňujúci život.

Netráviš čas vonku

Keď sa s babami dohadujete, že v sobotu večer pôjdete niekam von, pravdepodobne nepôjdete naozaj von. Do úvahy pripadá vymetanie obchodov, kino, divadlo či čajovňa a vodná fajka, ale určite nie prostredie, kde je čerstvý vzduch a invázia komárov. Okrem toho sú to stále tie isté, dôverne známe miesta, ktoré spolu navštevujete už roky.

Keď sa jedného dňa rozhodnete rozbiť tento stereotyp a vyraziť niekam do prírody, okamžite postrehnete, že sa cítite skvelo. Zlepší sa vám nálada, dokonca aj sebavedomie pôjde smerom nahor. Psychológovia nazývajú túto metódu „terapia dobrodružstvom“.

Objavovanie nových miest nám jednoducho robí dobre a je úplne jedno, či ide o dažďový prales na opačnej strane zemegule, alebo lesík za mestom. Efekt je rovnaký.

© Profimedia / úprava redakcie

Neustále len sedíš

Sedíš v práci, sedíš doma. Najprv pri počítači, potom na sedačke pred telkou. Keď nesedíš, tak rovno skĺzneš do ľahu a tváriš sa, že tam nie si. Tvoje telo je neustále v šetriacom režime a akosi sa nemáš k tomu, aby si ho dokopal k nejakej fyzickej aktivite. Sedavé zamestnanie ti veľmi vyhovuje a vo väčšine prípadov je to skvelá výhovorka, prečo si lenivý ako voš.

V skutočnosti tým škodíš len sám sebe. Niežeby si o tom nevedel, len túto informáciu potláčaš do úzadia a tváriš sa, že neexistuje. Pritom tak málo stačí k tomu, aby sa veci zmenili. Len zdvihnúť prdel zo sedačky, zobrať Dunča na vôdzku a ísť sa trochu poprechádzať. Chlpáč sa určite poteší, že môže svojou páchnucou hnedou kôpkou počastovať nejaký krík, a ty si prevetráš hlavu a načerpáš novú energiu.

© Profimedia / úprava redakcie

Nevnímaš, čo pekné sa okolo teba deje

Človek sa často teší na veľké veci. Letné prázdniny, lyžovačka s kamarátmi či rande s novým týpkom zo zoznamky. To všetko sú super udalosti a je prirodzené, že sa ich nevieme dočkať.

Nie je na nich nič zlé do momentu, kým nezatienia tie maličké, ktorých sa nám počas bežného dňa udeje milión. Je v poriadku tešiť sa na to, čo príde, ale nemôžeme sa upnúť na budúcnosť ako žuvačka na podrážku a ignorovať zvyšok sveta.

Tá dovolenka ti neutečie. To rande tiež nie. Čaká na teba v budúcnosti. Rýchlejšie aj tak nepríde, ale keď budeš ignorovať prítomnosť, prídeš o množstvo pekných chvíľ, ktoré by možno boli hodnotnejšie než to, načo tak vášnivo čakáš.

© Profimedia / úprava redakcie

Stále len berieš a nedávaš nič naspäť

Moje, moje, všetko je len moje. Všetko chcem, všetko potrebujem, všetko si vezmem… a nič nedám späť. Netýka sa to len materiálnych vecí, ale aj tých abstraktných. Pokiaľ voláš kamarátom len vtedy, keď sa potrebuješ vyplakať, tak tiež iba berieš, ale nedávaš nič na oplátku. Zobral si im čas a oni boli ochotní počúvať ťa, no keď potrebovali to isté od teba, otočil si sa im chrbtom.

Takto by to ale nemalo fungovať. V živote je totiž veľmi dôležité dávať, a nie len „škrečkovať“, čo ti môžu ponúknuť iní. Čím budeš starší, tým ti bude jasnejšie prečo.

© Profimedia / úprava redakcie

Izoluješ sa od ostatných

Dnešnej dobe vládne individualizmus. Každý chce byť iný, jedinečný, niečím svojským vystupovať z davu. Aj napriek tomu sme ale všetci spoločenské stvorenia, a hoci si to nechceme pripustiť, potrebujeme niekam patriť. Či už je to klub šachistov, združenie zberateľov známok, alebo spolok vášnivých milovníkov zubných kazov…

Je to úplne jedno. Hlavne, že máš svoje miestečko v komunite a že si súčasťou niečoho väčšieho. Štúdie dokazujú, že pocit spolupatričnosti má na jedinca blahodárny účinok. Pomáha mu bojovať s rôznymi chorobami, redukuje stres a buduje zdravé sebavedomie.

© Profimedia / úprava redakcie

Nerobíš nič kreatívne

Ak je vrchol tvojho kreatívneho cítenia nerovnomerné sypanie škorice na rannú kávu, tak je niečo zle. Človek potrebuje v živote kreativitu ako soľ. Činnosti, ktoré vyburcujú našu fantáziu a predstavivosť, sú dobré nielen pre naše fyzické zdravie, ale aj pre to psychické. Zlepšujú náladu, odbúravajú stres a sú skvelým pomocníkom v boji proti depresii.

Väčšina z nás si pod kreatívnou tvorbou zákonite predstaví len kreslenie či spievanie. Toto sú najrozšírenejšie tvorivé činnosti, ale ani zďaleka nie jediné. Ak si sa nenarodil s hláskom ako kanárik a vrchol tvojho maliarskeho umenia bolo vyfarbovanie zubov postavičkám v učebniciach, ešte to nič neznamená.

Kreatívny môžeš byť aj tak. Zasaď si rastlinky do ozdobných črepníkov, vyšívaj alebo si v Simse dekoruj domy podľa svojich predstáv. Možností je naozaj neúrekom.

© Profimedia / úprava redakcie


Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
21
Fuuj
Fňuk Fňuk
11
Fňuk
Jeej Jeej
12
Jeej
Uups Uups
23
Uups
Haha Haha
3
Haha
Woow Woow
13
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ako najrýchlejšie odplašíš dievča? Typy mužov, na ktoré ženy skrátka "neberú"

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME