Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra
Zdroj: ©Shutterstock

6 známych kníh, ktoré boli zakázané z bizarne smiešnych dôvodov

Niekedy stačilo ako dôvod zákazu obyčajné nie.

Knihy sú bohatstvom ľudstva. Sú zdrojom vedomostí, ale aj romantiky, povzbudenia či napätia. V priereze histórie by sme našli množstvo pokusov o zákaz vydávania a predaja niektorých konkrétnych kníh. Napríklad sa traduje, že v roku 213 pred Kristom dal vtedajší čínsky cisár spáliť množstvo historických kníh len preto, že nechcel, aby niekto porovnával jeho vládu s cisármi, ktorí vládli pred ním.

Niekto by si mohol povedať, že v dnešnej dobe sa už niečo také nedeje, no nie je to pravda. Nezisková organizácia American Library Association (ALA) každoročne zverejňuje zoznam zakázaných kníh, pričom rok 2022 bol v tomto smere rekordným. Podaných bolo 1 269 individuálnych žiadostí o odstránenie konkrétnych kníh, pričom väčšinou sa týkali záležitostí menšín a komunity LGBTQIA+.

V nasledujúcom článku sme sa pozreli na známe knižné tituly, ktoré boli v minulosti zakázané z rôznych, no prinajmenšom bizarných alebo aj žiadnych dôvodov. Jednoducho iba tak, prosté nie…

1. Šarlotina pavučinka

Knihu Šarlotina pavučinka napísal v roku 1952 E. B. White a veľmi rýchlo si ju obľúbilo mnoho čitateľov. O to viac je zaujímavé, že žiadosť o zákaz jej vydávania prišiel až o 54 rokov neskôr. V roku 2006 totiž proti tejto knihe vystúpili viacerí rodičia, ktorí začali tvrdiť, že pre nízke formy života nie je prirodzené, že hovoria.

Podľa ich slov je pripisovanie schopností a zručností, aké majú ľudia, zvieratám neúctivé voči Bohu a knihu žiadali zakázať. A čo urobili úrady? Vyhoveli im a knihu zakázali. Zbohom, svet fantázie.

kniha, zakázané, bizár, Šarlotina pavučinka
Shutterstock

2. Čarodejník z krajiny Oz

Detský fantasy román Čarodejník z krajiny Oz od L. Franka Bauma je jedným z najznámejších literárnych diel na svete. Prvý raz vyšiel v roku 1900, populárnym sa stal najmä začiatkom 90. rokov, keď inšpiroval množstvo filmov, hudobných skladieb a ďalších umeleckých počinov na Broadwayi.

V roku 1957 však táto kniha zažila vo svojom živote mierne turbulencie. Riaditeľ knižníc v Detroite sa totiž rozhodol stiahnuť ju z pultov všetkých knižníc v meste. Príbeh bol zakázaný z viacerých dôvodov, napríklad preto, že vraj propagoval negativizmus, nemal pre deti žiadnu výpovednú hodnotu a podporoval v nich zbabelosť.

Aj takto vyzerá cestovanie. 20 tragikomických záberov z letísk a lietadiel

Mohlo by ťa zaujímať:

Aj takto vyzerá cestovanie. 20 tragikomických záberov z letísk a lietadiel

O to, že sa kniha vrátila na police knižníc, sa zaslúžil profesor Russel B. Nye, ktorý v rámci diskusie o hodnote knihy zastával názor, že jej myšlienka nie je nijakým spôsobom škodlivá pre deti. Bola to jeho neochvejná presvedčivosť, ktorá sa postarala o to, aby sa kniha vrátila na police.

3. Macko Pú

V roku 1926 stvorili anglický autor A. A. Milne a ilustrátor E. H. Shepard snáď najslávnejšieho medveďa na svete – Macka Pú. Celosvetovo známym sa stal, samozrejme, vďaka Disneymu, ktorý do Milneho príbehu investoval veľa peňazí a úsilia.

Táto roztomilá postavička obľubujúca med však bola v priebehu rokov v mnohých krajinách zakázaná, a to z rôznych (humorných) dôvodov. V Poľsku napríklad dostala ban preto, lebo nenosila spodnú bielizeň ani nohavice. Nenosiť nohavice znamenalo nemať žiadnu sexualitu, v tejto súvislosti sa pri opise medvedíka začalo používať slovo hermafrodit a celá táto situácia sa považovala za nevhodnú pre deti.

kniha, zakázané, bizár, Šarlotina pavučinka, Macko Pú
Shutterstock

V Rusku rozprávku zakázali len preto, že ju zakázať chceli, kompetentní v USA zas argumentovali tým, že medvede by nemali hovoriť ako ľudia a že Pú nie je vhodne oblečený. V Číne nabral zákaz tejto rozprávky úplne iný rozmer. Postavička tu nesmela byť nijakým spôsobom verejne propagovaná preto, lebo ľudia k nej prirovnávali čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.