60 sekúnd a si v cieli. Takto vyzerá najkratšia letecká linka na svete

Trasu dlhú 2,7 kilometra si nestihneš poriadne užiť a už si na zemi.

Zdroj: Shutterstock

Pandémia koronavírusu spôsobila mnohým leteckým prevádzkovateľom vážne problémy, ktoré boli pre niektorých fatálne. Aj v tomto nepriaznivom svete však dokáže prežiť jeden letecký spoj, ktorý sa na prvý pohľad môže priečiť akejkoľvek ekonomickej logike.

Pravidelná letecká linka medzi riedko obývanými britskými ostrovmi Papa Westray a Westray je najkratšou leteckou linkou na svete, uvádza MarketWatch. Vzdialenosť 2,7 kilometra prekoná stroj asi za 60-90 sekúnd. Najkratším zaznamenaným časom je 53 sekúnd. Je toto spojenie podstatné? Má jeho existencia zmysel?

profimedia

Nevyťaženú linku podporujú štátne dotácie

Letenka z jedného ostrova na druhý stojí okolo 17 libier a premávajú na nej stroje pre 9 pasažierov. Aj takáto skromná kapacita sa málokedy zaplní, pretože ostrov Papa Westray má len 90 obyvateľov. Zázrak, ktorý dokáže finančne uživiť toto letecké spojenie v zapadákove, sa volá štátne dotácie, ktoré pokrývajú väčšinu prevádzkových nákladov. Linka funguje od roku 1967 a slúži na to, aby ostrovania neboli úplne závislí od pomalých lodí.

profimedia

Dĺžka trasy je kratšia ako niektoré runwaye

Lety medzi ostrovmi Westrey a Papa Westrey premávajú cez týždeň obojsmerne. V sobotu sa lieta len z Westrey na Papa Westrey, v nedeľu je to zas naopak. Zaujímavosťou je fakt, že dĺžka 2,7-kilometrovej trasy je kratšia ako samotné runwaye niektorých väčších letísk.

Skromné letisko okrem miestnych obyvateľov hostí archeológov skúmajúcich vykopávky (nachádza sa tam jeden z najstarších zachovalých domov) alebo zdravotníkov ošetrujúcich ostrovanov. Samozrejme, najkratšia letecká trasa sa sama osebe stala atrakciou, ktorá na miesto láka zvedavých turistov.

Jedinečný let si skúsil aj dobrodruh Tom Scott

Svoju púť (samozrejme aj celý priebeh letu) zachytil na video. Za aký čas sa pilotovi podarilo dosiahnuť cieľ? Koľko spolucestujúcich mal Tom v lietadle? To a mnoho ďalších faktov o najkratšej leteckej linke sa dozvieš vo videu:

Zdroj: marketwatch.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
15 vtipných tweetov, ktoré nápadne pripomínajú aj tvoj život


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME