Za vynálezkyňu modernej podprsenky je označovaná Mary Phelps Jacob, ktorá je držiteľkou patentu od roku 1914. Predtým boli korzety jedinou voľbou, ktorú ženy používali na podporu svojich závaží. Aspoň to sme si do roku 2008 mysleli. Vtedy pri rekonštrukčných prácach na rakúskom zámku Lengberg našli najstaršiu podprsenku a ďalšie kusy spodnej bielizne. Vek týchto artefaktov sa odhaduje na 600 rokov.
Na základe rádiouhlíkovej analýzy vlákien sa datujú do rokov 1390 až 1485. Pre príklad, ide o rovnaké obdobie, keď kníhtlač len klopala na dvere a da Vinci ohuroval svojimi vynálezmi.
Ženy vedeli, ako rozpáliť chladné stredoveké večery
Po preskúmaní raritnej bielizne sa ukázalo, že už v temnom stredoveku sa dámy snažili vyzerať zvodne. Súčasťou vintage nálezu boli štyri ľanové podprsenky, z ktorých minimálne jedna bola zdobená čipkou. To dokazuje, že primárnym účelom nebolo len pohodlne usadiť prsia, ale tiež zapôsobiť na niekoho, kto ich videl ešte pred exhibíciou. Nájdené podprsenky boli vyrobené pre veľkosť košíčkov C.
Ďalšie dva fragmentové exempláre sú kombináciou podprsenky a skrátenej košieľky bez rukávov. Končia priamo pod prsami, nad košíčkami majú ďalšie látkové časti zakrývajúce dekolt. Tretia je kombinácia podprsenky a živôtika, posledná so širokými ramienkami sa najviac podobá na dnešnú.
Existuje množstvo stredovekých písomných prameňov, ktoré popisujú podprsenky ako prsné vaky (tašky), ale až do tohto objavu nikto netušil, ako vyzerajú.
„Nejedna žena si vyrobí na prsia dva vaky,
s ktorými sa túla po uliciach,
aby všetci chlapi upierali zraky
na jej vystavené prsia.“
Ako ilustruje časť satirickej básne z toho obdobia, už vtedy sa ženy snažili upútať pozornosť vylepšením svojich predností.
Prvé zmienky o tzv. náprsných pásoch pochádzajú z gréckej minojskej kultúry zo 14. storočia pred Kristom. Európski autori z obdobia okolo roku 1400 písali o vreckách na prsia, čím označovali obscénny vynález, ktorý ženy používali na nadvihnutie prsníkov. Tieto vrecúška zanikli spolu so stredovekom, pretože od 16. storočia začali nosiť korzety.
Brazílske nohavičky pre pánov
Okrem hornej podpory boli v skrýši aj ďalšie kúsky outfitu. Napríklad dráždivé vykrojené nohavičky. Nápadne sa podobajú dnešným tangáčom, stringáčom či brazílskemu strihu. No pravdepodobnosť, že ich nosilo nežnejšie pohlavie, je nízka. Podľa záznamov v 15. storočí nosili tento druh spodnej bielizne len muži. Nohavičky akéhokoľvek druhu boli symbolom mužskej sily a dominancie. Stredoveké ženy si nesmeli obliecť takúto časť odevu. Jedinou výnimkou boli kurtizány.
Rovnako ako podprsenka sú zdobené čipkou, čo by mohlo naznačovať, že ide o súpravu. Žeby predsa len dámy zhrešili a obliekli si nohavičky? Minimálne tie na hrade.
Našla sa aj o niečo väčšia a pohodlnejšia bielizeň, ktorá mužské veci zahalí komfortnejšie. Okrem toho tam bolo viacero párov topánok, 17 ľanových košieľ a ďalších 2 700 fragmentov oblečenia.