Pandémia koronavírusu spoločnosť jednoznačne zmenila na mnohých úrovniach. Napríklad aj v tom, že sa masívne rozmohla práca z domu. Ľudia, ktorí doteraz chodili každý deň do kancelárie, odrazu zistili, že dokážu byť rovnako produktívni (a možno aj produktívnejší) na home office.
Mnohí experti predpovedali, že svet práce sa vplyvom pandémie radikálne zmení, a zdá sa, že mali pravdu. Ako informuje portál LADbible, mnohí ľudia sa proste odmietajú vrátiť do kancelárií. Podľa novej štúdie by až 61 % mileniálov dalo okamžite výpoveď, pokiaľ by ich šéf nútil chodiť do kancelárie päť dní v týždni.
Ľudia vo veku 18 až 44 rokov preferujú prácu z domu najviac. Až 88 % z nich už predtým pracovalo na diaľku minimálne raz týždenne. Aké sú ich dôvody? 22 % z nich uviedlo, že práca na home office zvyšuje ich produktivitu, a 20 % podotklo, že zvyšuje kvalitu ich práce. Podľa 34 % ľudí tento spôsob práce zase zlepšuje pohodu zamestnancov.
Menej stresu, viac času na rodinu
Účastníci prieskumu tiež podotkli, že vďaka práci z domu zažívajú oveľa menej stresu, odpadajú im problémy s dopravou, ušetria viac peňazí a môžu sa vo väčšej miere venovať svojej rodine či záľubám.
„Všetko, čo potrebujem na prácu, je môj laptop, telefón a dobrý internet,“ uviedol jeden z nemenovaných pracovníkov. „Už žiadny zabitý čas dochádzaním do kancelárie, stratený čas na stretnutiach alebo nudnými rozhovormi. Keďže som tiež otec, čas ušetrený dochádzaním znamená, že ho môžem využiť so svojou ženou a dieťaťom.“
Experti sa už vyjadrili, že nemá žiadny zmysel vracať sa k modelu práce pred pandémiou. Práve v home office vidia budúcnosť. Treba ale dodať, že nie všetci tento spôsob práce preferujú. Mnohí predsa len radšej pracujú v kancelárii, keďže im chýba sociálny kontakt s kolegami. Celkovo sa najvyššej popularite teší takzvaný hybridný model. V ňom zamestnanci niekoľko dní strávia v kancelárii a niekoľko na home office.
„Zamestnávatelia a zamestnanci sa adaptovali,“ uviedol profesor Guay Lim, ktorý sa podieľal na inej štúdii s podobnými výsledkami. „Ak sa práca z domu stane súčasťou nového normálu, bude mať zásadný vplyv na potreby infraštruktúry a politiky, týkajúcej sa prepojenia miesta, kde ľudia žijú, s miestom, kde pracujú.“