Predstavujú pre vás oddychové knihy, pri ktorých môžete zabudnúť na každodenné problémy a ponoriť sa do milého a nenáročného príbehu, najväčší relax? Ak áno, tak náš dnešný výber kníh pre vás pravdepodobne nebude tým pravým.
No ak patríte k čitateľom, ktorých z melancholickej nálady zvykne dostať iba dávka poriadnej krutosti a nespravodlivosti, alebo sa jednoducho radi týrate knihami, ktoré vás psychicky zničia, smelo sa ponorte do kníh, ktoré sme pre vás vybrali.
Opisujú totiž srdcervúce príbehy ľudí, ktorí bojujú s problémami, ako sú ťažké depresie, straty najbližších, znásilnenia, sebapoškodzovanie, samovraždy, rasizmus a podobné zdrvujúce tragédie. Čitatelia pri nich často pociťujú obrovský smútok, hnev, beznádej, ale aj dojatie či súcit. Nezabudnite si pripraviť vreckovky, budete ich potrebovať…
1. Hanya Yanagihara – Malý život
Ak máte chuť na silné, emocionálne zdrvujúce a beznádejne ťažké čítanie, Malý život je pre vás ako stvorený. Po dočítaní sa budete cítiť duševne vyčerpaní.
Kniha spracováva témy, ako sebapoškodzovanie, sexuálne zneužívanie, pedofília, homosexuálne vzťahy, hľadanie samého seba či neschopnosť bojovať s osudom. Príbeh sa vám však dostane pod kožu, znepokojí vás, zlomí vám srdce a rozhodne naň neprestanete myslieť.
2. Sylvia Plath – Sklenený zvon
Hlavná hrdinka Skleneného zvona upadá do depresií a má pocit, akoby „uviazla pod skleneným zvonom a lapala po vzduchu“. Podobne sa budete cítiť aj vy pri čítaní tohto románu, ktorý si právom zaslúžil označenie kniha storočia.
Témy, ako problémy súvisiace s vlastnou identitou, izolácia, depresia a pokus o samovraždu, opísala autorka veľmi realisticky, aj vďaka tomu, že sama trpela depresiami. Príbeh vás zasiahne o to viac, keď sa dozviete, že autorka vo veku tridsať rokov ukončila svoj život samovraždou.
3. Christiane F. – My deti zo stanice ZOO
Veľmi silný a nervydrásajúci odkaz v sebe nesie aj kniha My deti zo stanice ZOO. Drogy sú totiž témou, ktorá pobúri nejednu citlivú dušu. Kniha je spoveďou samotnej Christiane F., v ktorej podrobne popisuje svoju závislosť na heroíne, pád na samé dno, ako aj nespočetné snahy o návrat do normálneho života.
Je to zároveň príbeh bezradnej spoločnosti, ktorá si s drogovo závislými deťmi nedokázala vo svojej dobe poradiť a mnohé z prípadov skončili tragicky. Povedzme si úprimne, nie je to práve ľahké čítanie…
4. Joanna Connors – Nájdem si ťa
Silná reportáž o znásilnení z pohľadu obete nenechá nikoho chladným. Joanna Connors sa po dvadsiatich rokoch nevysloviteľných tráum rozhodla bojovať a nájsť človeka, ktorý jej zničil život.
Tento skutočný príbeh vo vás vyvolá rôznu škálu emócií – hnev, ľútosť, pocity nespravodlivosti a obrovský smútok. Je teda dosť možné, že počas čítania miniete celé balenie jednorazových vreckoviek a „trošku“ si aj ponadávate.
„Znásilnenie neublíži iba jednému človeku. Raní celú rodinu. Keď ma znásilnili, vytvoril sa vír, ktorý niekoľko rokov vťahoval všetkých okolo mňa.“
5. Alena Mornštajnová – Hana
Nikto nevie písať o utrpení tak, ako česká spisovateľka Alena Mornštajnová. Pri čítaní Hany budete pociťovať úzkosť, znepokojenie, smútok, nervy a šok. Je to príbeh o láske, zrade, zhode okolností, vine a nevine, predsudkoch, no najmä o utrpení. K tomu všetkému si pridajte vynikajúco a netradične spracovanú tematiku druhej svetovej vojny a emocionálny kolaps máte zaručený.
6. Fredrik Backman – Medveďovce
Fredrik Backman vie, ako sa pohrať s citmi svojich čitateľov. Jeho príbeh o upadajúcom mestečku, v ktorom jediný hokejový zápas znamená všetko, je tak trošku citový masaker. Ukazuje nám, čo všetko sú ľudia schopní vykonať v záujme úspechu a ako ďaleko vedia zájsť, keď chránia svoje deti.
Kniha vás donúti premýšľať, ako by ste sa v rovnakej situácii zachovali vy. Mestečko Medveďovce a jeho obyvateľov tak skoro z hlavy nedostanete. Prajeme pevné nervy.
Kníhkupectvá, knižné blogy, rebríčky, odporúčania, recenzie… spôsobov, ako si vybrať knihu, je milión. Napriek tomu veríme, že naše tipy vám pomôžu s výberom tej správnej „depky“ na mieru.
Takže, ak máte melancholickú náladu, zlý deň alebo sa len nudíte doma v karanténe, skúste siahnuť po jednej z týchto kníh. Ukážu vám, že v tom nie ste sami, a že osud vie byť niekedy naozaj nevyspytateľný. Prajeme príjemné čítanie, dostatok vreckoviek a pevné nervy.