6 tipov na skvelé knihy, ktoré ti však spôsobia solídnu depku

Knihy, po ktorých budete mať doslova traumu.

Zdroj: pixabay.com

Predstavujú pre vás oddychové knihy, pri ktorých môžete zabudnúť na každodenné problémy a ponoriť sa do milého a nenáročného príbehu, najväčší relax? Ak áno, tak náš dnešný výber kníh pre vás pravdepodobne nebude tým pravým.

No ak patríte k čitateľom, ktorých z melancholickej nálady zvykne dostať iba dávka poriadnej krutosti a nespravodlivosti, alebo sa jednoducho radi týrate knihami, ktoré vás psychicky zničia, smelo sa ponorte do kníh, ktoré sme pre vás vybrali.

Opisujú totiž srdcervúce príbehy ľudí, ktorí bojujú s problémami, ako sú ťažké depresie, straty najbližších, znásilnenia, sebapoškodzovanie, samovraždy, rasizmus a podobné zdrvujúce tragédie. Čitatelia pri nich často pociťujú obrovský smútok, hnev, beznádej, ale aj dojatie či súcit. Nezabudnite si pripraviť vreckovky, budete ich potrebovať…

1. Hanya Yanagihara – Malý život

Ak máte chuť na silné, emocionálne zdrvujúce a beznádejne ťažké čítanie, Malý život je pre vás ako stvorený. Po dočítaní sa budete cítiť duševne vyčerpaní.

Kniha spracováva témy, ako sebapoškodzovanie, sexuálne zneužívanie, pedofília, homosexuálne vzťahy, hľadanie samého seba či neschopnosť bojovať s osudom. Príbeh sa vám však dostane pod kožu, znepokojí vás, zlomí vám srdce a rozhodne naň neprestanete myslieť.

View this post on Instagram

Hanya Yanagihara▪︎Malý život Some stories stay with us forever – neexistuje lepšia veta, ktorá by sa tak dokonale hodila k Malému životu. Už je to mesiac, čo som Malý život prečítala a ešte stále mám príbeh v hlave. Bolo to ťažké čítanie, tragické, smutné, šokujúce, náročné a zlomilo mi srdce 💔, ale stálo mi za každú jednu preliatu slzu! • • • #malyzivot #alittlelife #hanyayanagihara #booklover #bookaddict #copravectu #bookporn #booknerd #bookmarks #booklife #bookaholic #readingtime #bookworm #knihy #knihomol #knihomolka #kniznitip #kniznytip #tipnaknihu #svetyliteratury #dnescitam #viaccasunacitanie #skbookstagram #czbookstagram #citaniejesexy #vicecasunacteni #ctenijesexy #bookstagram #dnesctu #abysscandle

A post shared by 𝓜𝓸𝓷𝓲𝓴𝓪 (@lilianalovesbooks) on

2. Sylvia Plath – Sklenený zvon

Hlavná hrdinka Skleneného zvona upadá do depresií a má pocit, akoby „uviazla pod skleneným zvonom a lapala po vzduchu“. Podobne sa budete cítiť aj vy pri čítaní tohto románu, ktorý si právom zaslúžil označenie kniha storočia.

Témy, ako problémy súvisiace s vlastnou identitou, izolácia, depresia a pokus o samovraždu, opísala autorka veľmi realisticky, aj vďaka tomu, že sama trpela depresiami. Príbeh vás zasiahne o to viac, keď sa dozviete, že autorka vo veku tridsať rokov ukončila svoj život samovraždou.

3. Christiane F. – My deti zo stanice ZOO

Veľmi silný a nervydrásajúci odkaz v sebe nesie aj kniha My deti zo stanice ZOO. Drogy sú totiž témou, ktorá pobúri nejednu citlivú dušu. Kniha je spoveďou samotnej Christiane F., v ktorej podrobne popisuje svoju závislosť na heroíne, pád na samé dno, ako aj nespočetné snahy o návrat do normálneho života.

Je to zároveň príbeh bezradnej spoločnosti, ktorá si s drogovo závislými deťmi nedokázala vo svojej dobe poradiť a mnohé z prípadov skončili tragicky. Povedzme si úprimne, nie je to práve ľahké čítanie

4. Joanna Connors – Nájdem si ťa

Silná reportáž o znásilnení z pohľadu obete nenechá nikoho chladným. Joanna Connors sa po dvadsiatich rokoch nevysloviteľných tráum rozhodla bojovať a nájsť človeka, ktorý jej zničil život.

Tento skutočný príbeh vo vás vyvolá rôznu škálu emócií – hnev, ľútosť, pocity nespravodlivosti a obrovský smútok. Je teda dosť možné, že počas čítania miniete celé balenie jednorazových vreckoviek a „trošku“ si aj ponadávate.

„Znásilnenie neublíži iba jednému človeku. Raní celú rodinu. Keď ma znásilnili, vytvoril sa vír, ktorý niekoľko rokov vťahoval všetkých okolo mňa.“

5. Alena Mornštajnová – Hana

Nikto nevie písať o utrpení tak, ako česká spisovateľka Alena Mornštajnová. Pri čítaní Hany budete pociťovať úzkosť, znepokojenie, smútok, nervy a šok. Je to príbeh o láske, zrade, zhode okolností, vine a nevine, predsudkoch, no najmä o utrpení. K tomu všetkému si pridajte vynikajúco a netradične spracovanú tematiku druhej svetovej vojny a emocionálny kolaps máte zaručený.

View this post on Instagram

Toto sú ďalšie dve srdcovky, ktoré mám v poličke, a myslím, že každý, kto prečítal aspoň jednu knihu od Aleny Mornštajnovej potvrdí, že jej spisovateľský talent je jedinečný! Ako prvú v poradí som čítala Hanu, román, ktorý snáď už ani netreba predstavovať, zostala som ním očarená a siahla som po ďalšej knihe od autorky, po románe Slepá mapa, mala som ju požičanú z knižnice, tiež výborná kniha. • Kniha Tiché roky je zatiaľ jej posledná, mne sa veľmi páčila, zas ide o veľké rodinné tajomstvo a prierez dobou od konca druhej svetovej vojny cez socializmus až po súčasnosť 👌 • Jedinú, ktorú som od tejto autorky ešte stále neprečítala je kniha Hotýlek, snáď sa raz dostanem aj k nej 😉 • Čítali ste niektorú knihu od Aleny Mornštajnovej? #books #booklover #bookblogger #bookstagram #bookaholic #bookgirl #bookish #livres #livre #mameradiknihy #tipnaknihu #viaccasunacitanie #viccasunacteni #timetoread #host #kniznitip #dnesctu #ukazcoctes #cocist #coctu #knizky #knihysulaska #lovesbooks #alenamornstajnova #hana #ticheroky

A post shared by @ simon_jasova_ on

6. Fredrik Backman – Medveďovce

Fredrik Backman vie, ako sa pohrať s citmi svojich čitateľov. Jeho príbeh o upadajúcom mestečku, v ktorom jediný hokejový zápas znamená všetko, je tak trošku citový masaker. Ukazuje nám, čo všetko sú ľudia schopní vykonať v záujme úspechu a ako ďaleko vedia zájsť, keď chránia svoje deti.

Kniha vás donúti premýšľať, ako by ste sa v rovnakej situácii zachovali vy. Mestečko Medveďovce a jeho obyvateľov tak skoro z hlavy nedostanete. Prajeme pevné nervy.

View this post on Instagram

Po románoch Muž menom Ove, Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa a Tu žila Britt-Marie vychádza Backmanovi v týchto dňoch štvrtá knižka v slovenskom preklade – Medveďovce. Príbeh upadajúceho mestečka v lesoch, ktoré sa drží nad vodou len vďaka miestnemu hokejovému klubu, je výrazne dramatickejší než autorove predchádzajúce knižky. Zároveň však fanúšikovia po celom svete tvrdia, že ide o autorovu doteraz najlepšiu knihu. Nájdete v nej napätie aj lásku, ľudské hrdinstvo aj zlyhanie, túžbu po úspechu aj po bezpečí. A našom blogu nájdete super článok o tom, prečo by ste mali dať Backmanovi šancu 😊 Link v bio a v stories 😉 #tipnaknihu #knihy #martinussk #medvedovce #fredrikbackman #letnecitanie

A post shared by Martinus (@martinus_sk) on

Kníhkupectvá, knižné blogy, rebríčky, odporúčania, recenzie… spôsobov, ako si vybrať knihu, je milión. Napriek tomu veríme, že naše tipy vám pomôžu s výberom tej správnej „depky“ na mieru.

Takže, ak máte melancholickú náladu, zlý deň alebo sa len nudíte doma v karanténe, skúste siahnuť po jednej z týchto kníh. Ukážu vám, že v tom nie ste sami, a že osud vie byť niekedy naozaj nevyspytateľný. Prajeme príjemné čítanie, dostatok vreckoviek a pevné nervy.

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
20
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Hadovi dali majitelia meno podľa škvrny na čele a šetrní pri tom, veru, neboli

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME