Neporiadok, obhrýzanie nechtov či nadávanie. To sú všetko zlozvyky, za ktoré by ti dala mama najradšej jednu varechou po krížoch. Nedávne vedecké štúdie na ne však majú celkom iný názor.
1. Pitie piva
Pohárik červeného vínka pri večeri ospevuje nejeden odborník, no o pive sa v pozitívnom slova zmysle nehovorí nič. Je to alkohol, príčina pivného bruška, žltých zubov, nemilosrdný vrah pečene… toľko negatív, kvôli ktorým si ľudia tri deci tohto chmeľového moku radšej odpustia. No je skutočne taký príšerný, ako sa o ňom hovorí?
Všetkého treba s mierou a platí to aj pre pivo. Maximálne tri a pol litra týždenne, čo v priemere vychádza na jedno veľké pivo denne. Ak sa držíte tohto odporúčania, vaše telo môže z piva benefitovať rôznymi spôsobmi.
Od ochrany pred ochoreniami vďaka obsiahnutým antioxidantom, cez podporu kostí vďaka silikónom, znižovania risku vzniku kardiovaskulárnych ochorení až po prevenciu voči diabetesu.
2. Obhrýzanie nechtov
Obhrýzanie nechtov patrí medzi zlozvyky, ktorých sa človek snaží čo najrýchlejšie zbaviť. Nielenže sú odzobané nechty problematické z estetického hľadiska, môžu byť dôvodom mnohých ochorení. Teda, aspoň to sa hovorí, a keď prihliadneme na fakt, koľko ľudí zanedbáva pravidelné umývanie rúk, dáva to zmysel.
Podľa nedávnych výskumov je pravdou úplný opak. Neustále zavádzanie drobného množstva baktérií do tela ho naučí tvoriť si protilátky. Celkovo teda posilňuje imunitný systém, dokonca v mnohých prípadoch bráni vzniku alergií.
3. Menej časté sprchovanie
Väčšina z nás sa sprchuje na dennej báze, ráno či večer po práci. Je to súčasťou našej každodennej rutiny a ani by nám nenapadlo spochybňovať, či je takéto konanie správne. Cez deň sa predsa potíme, začneme nepríjemne zapáchať a skočiť pod prúd teplej vody vyzerá ako logické riešenie. Nie však z hľadiska zdravej pokožky.
Sprcha, najmä tá horúca, nezmýva z kože len nečistoty, ale aj prirodzené oleje. Tie majú za úlohu jej hydratáciu a vitálny vizuál. Nikto netvrdí, že treba zachádzať do extrémov, sprchovať sa raz za týždeň a vraždiť čuchové bunky všetkých svojich kolegov i príbuzných. Stačí si odpustiť každodennú sprchu a dopriať si ju až každý druhý deň.
4. Neporiadnosť
„Uprac si tú izbu. Nemôžeš existovať v takom chlieve!“ Ešte teraz počuješ v hlave výstražný hlas svojej mamy, akoby ti to hovorila včera. Koniec-koncov, možno aj hovorila. Čisté okolie, čistá myseľ a voľnejší prietok informácií. Tejto idey sa drží množstvo ľudí, ktorých mozog v neorganizovanom chaose jednoducho nie je schopný pracovať.
Výskumy ukázali, že neporiadok nás nemusí ovplyvňovať len v zlom slova zmysle. Môže to byť presne naopak. Podnecuje našu kreativitu, núti nás hľadať nové riešenia, ktoré nie sú také očividné. Bordelárstvo teda môže byť studnicou brilantných nápadov.
5. Praskanie kĺbov
Existujú len dva typy ľudí. Tí, ktorí si praskajú kĺby a tí, ktorým sa pri tom príšernom praskaní ježia chlpy. Väčšinou sú to tí druhí, ktorí prízvukujú, ako veľmi táto činnosť ničí kvalitu kĺbov. Argument je to síce pekný, no absolútne nezaložený na pravde.
Nielen lekári potvrdili, že pukanie kĺbov nemá so vznikom reumy, artritídy ani iných podobných ochorení absolútne nič spoločné. Myslia si dokonca, že kĺby vďaka tomu naberajú na flexibilite.
6. Hranie videohier
Moderné videohry. Z pohľadu rodiča strata času, z pohľadu vedcov skvelá príprava na budúcnosť. Sú akčné, majú rýchly spád a určité elementy miznú tak rýchlo, ako sa objavia.
K čomu to hráča podnecuje? Sústrediť sa, rýchlo zaregistrovať vzniknutú skutočnosť a v rovnakom tempe sa rozhodnúť, ako na ňu reagovať. V preklade – robiť rýchle rozhodnutia, ktoré budú mať želané následky.
7. Nadávanie
Keď si s chuťou a nahlas zahrešíš na stúpajúcu cenu nafty či dlhý rad pri pokladni, pravdepodobne to posledné, čo si ľudia okolo teba pomyslia, bude: „Och, ten len dbá o svoje mentálne zdravie.“ Lenže je to tak. Nadávanie redukuje stres a vnútornú frustráciu, takže sa pri ňom človeku uľaví.
Okrem psychickej úľavy nadávanie pomáha aj tej fyzickej. Vedci z psychologickej univerzity učinili experiment, počas ktorého 64 dobrovoľníkov dvakrát namočilo ruku do vedra s ľadovou vodou na tak dlho, ako zvládnu. Počas prvého namočenia mali nahlas dookola opakovať vulgarizmus podľa vlastného výberu.
Počas druhého namočenia sa ich pozornosť snažili vedci upriamiť inam, a tak im dali za úlohu opísať stôl. „Vulgárne kolo“ obstálo lepšie a za neustáleho hrešenia ľudia v ľadovej vode vydržali rapídne dlhšie.
Zdroje: thesun.co.uk, bbc.com, brightside.me, dailymail.co.uk, sciencedaily.com