7 častých zlozvykov, ktoré sú podľa vedcov zdraviu prospešné

Máš rád pivo alebo si obhrýzaš nechty? Tak potom máme pre teba dobrú správu.

Zdroj: Alex Haney / Unsplash

Neporiadok, obhrýzanie nechtov či nadávanie. To sú všetko zlozvyky, za ktoré by ti dala mama najradšej jednu varechou po krížoch. Nedávne vedecké štúdie na ne však majú celkom iný názor.

1. Pitie piva

Pohárik červeného vínka pri večeri ospevuje nejeden odborník, no o pive sa v pozitívnom slova zmysle nehovorí nič. Je to alkohol, príčina pivného bruška, žltých zubov, nemilosrdný vrah pečene… toľko negatív, kvôli ktorým si ľudia tri deci tohto chmeľového moku radšej odpustia. No je skutočne taký príšerný, ako sa o ňom hovorí? 

Julia Nastogadka / Unsplash (https://unsplash.com/photos/AMwYylKQsUc)

Všetkého treba s mierou a platí to aj pre pivo. Maximálne tri a pol litra týždenne, čo v priemere vychádza na jedno veľké pivo denne. Ak sa držíte tohto odporúčania, vaše telo môže z piva benefitovať rôznymi spôsobmi.

Od ochrany pred ochoreniami vďaka obsiahnutým antioxidantom, cez podporu kostí vďaka silikónom, znižovania risku vzniku kardiovaskulárnych ochorení až po prevenciu voči diabetesu.

2. Obhrýzanie nechtov

Obhrýzanie nechtov patrí medzi zlozvyky, ktorých sa človek snaží čo najrýchlejšie zbaviť. Nielenže sú odzobané nechty problematické z estetického hľadiska, môžu byť dôvodom mnohých ochorení. Teda, aspoň to sa hovorí, a keď prihliadneme na fakt, koľko ľudí zanedbáva pravidelné umývanie rúk, dáva to zmysel.

David Fanuel / Unsplash (https://unsplash.com/photos/qnV8X7OViNY)

Podľa nedávnych výskumov je pravdou úplný opak. Neustále zavádzanie drobného množstva baktérií do tela ho naučí tvoriť si protilátky. Celkovo teda posilňuje imunitný systém, dokonca v mnohých prípadoch bráni vzniku alergií.

3. Menej časté sprchovanie

Väčšina z nás sa sprchuje na dennej báze, ráno či večer po práci. Je to súčasťou našej každodennej rutiny a ani by nám nenapadlo spochybňovať, či je takéto konanie správne. Cez deň sa predsa potíme, začneme nepríjemne zapáchať a skočiť pod prúd teplej vody vyzerá ako logické riešenie. Nie však z hľadiska zdravej pokožky.

bruce mars / Unsplash (https://unsplash.com/photos/Q_iJuyRdy4c)

Sprcha, najmä tá horúca, nezmýva z kože len nečistoty, ale aj prirodzené oleje. Tie majú za úlohu jej hydratáciu a vitálny vizuál. Nikto netvrdí, že treba zachádzať do extrémov, sprchovať sa raz za týždeň a vraždiť čuchové bunky všetkých svojich kolegov i príbuzných. Stačí si odpustiť každodennú sprchu a dopriať si ju až každý druhý deň.

4. Neporiadnosť

„Uprac si tú izbu. Nemôžeš existovať v takom chlieve!“ Ešte teraz počuješ v hlave výstražný hlas svojej mamy, akoby ti to hovorila včera. Koniec-koncov, možno aj hovorila. Čisté okolie, čistá myseľ a voľnejší prietok informácií. Tejto idey sa drží množstvo ľudí, ktorých mozog v neorganizovanom chaose jednoducho nie je schopný pracovať.

Ferenc Horvath / Unsplash (https://unsplash.com/photos/4gKHjKG7ty4)

Výskumy ukázali, že neporiadok nás nemusí ovplyvňovať len v zlom slova zmysle. Môže to byť presne naopak. Podnecuje našu kreativitu, núti nás hľadať nové riešenia, ktoré nie sú také očividné. Bordelárstvo teda môže byť studnicou brilantných nápadov.

5. Praskanie kĺbov

Existujú len dva typy ľudí. Tí, ktorí si praskajú kĺby a tí, ktorým sa pri tom príšernom praskaní ježia chlpy. Väčšinou sú to tí druhí, ktorí prízvukujú, ako veľmi táto činnosť ničí kvalitu kĺbov. Argument je to síce pekný, no absolútne nezaložený na pravde.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cracking_knuckles.jpg

Nielen lekári potvrdili, že pukanie kĺbov nemá so vznikom reumy, artritídy ani iných podobných ochorení absolútne nič spoločné. Myslia si dokonca, že kĺby vďaka tomu naberajú na flexibilite.

6. Hranie videohier

Moderné videohry. Z pohľadu rodiča strata času, z pohľadu vedcov skvelá príprava na budúcnosť. Sú akčné, majú rýchly spád a určité elementy miznú tak rýchlo, ako sa objavia.

K čomu to hráča podnecuje? Sústrediť sa, rýchlo zaregistrovať vzniknutú skutočnosť a v rovnakom tempe sa rozhodnúť, ako na ňu reagovať. V preklade – robiť rýchle rozhodnutia, ktoré budú mať želané následky.

Alex Haney / Unsplash (https://unsplash.com/photos/lfQyS-TnqEg)

7. Nadávanie

Keď si s chuťou a nahlas zahrešíš na stúpajúcu cenu nafty či dlhý rad pri pokladni, pravdepodobne to posledné, čo si ľudia okolo teba pomyslia, bude: „Och, ten len dbá o svoje mentálne zdravie.“ Lenže je to tak. Nadávanie redukuje stres a vnútornú frustráciu, takže sa pri ňom človeku uľaví.

Okrem psychickej úľavy nadávanie pomáha aj tej fyzickej. Vedci z psychologickej univerzity učinili experiment, počas ktorého 64 dobrovoľníkov dvakrát namočilo ruku do vedra s ľadovou vodou na tak dlho, ako zvládnu. Počas prvého namočenia mali nahlas dookola opakovať vulgarizmus podľa vlastného výberu.

Jack B / Unsplash (https://unsplash.com/photos/VijQ60-SMnI)

Počas druhého namočenia sa ich pozornosť snažili vedci upriamiť inam, a tak im dali za úlohu opísať stôl. „Vulgárne kolo“ obstálo lepšie a za neustáleho hrešenia ľudia v ľadovej vode vydržali rapídne dlhšie.  

Zdroje: thesun.co.uk, bbc.com, brightside.me, dailymail.co.uk, sciencedaily.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
6
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Úchvatné 3D tetovania, z ktorých ti padne sánka na zem

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME