Sedem moderných divov sveta
Všetky doterajšie divy sveta boli dielom histórie. Možno aj z toho dôvodu sa Americká spoločnosť stavebných inžinierov (ASCE) rozhodla vytvoriť rebríček monumentálnych stavieb súčasnosti. Najstarším moderným divom sveta je 77km dlhý Panamský prieplav. Dokončili ho v roku 1914 a vďaka nemu sa cesta lodí z New Yorku do San Francisca skrátila z 22,5-tisíc na 9,5-tisíc km.
Druhé miesto v tomto rebríčku obsadili dva vodohospodárske holandské projekty Delta a Zuiderzee. Oba projekty sa týkajú výstavby prívalových bariér a hrádzí. Vďaka projektu Delta mohol byť postavený aj jeden z najdlhších mostov na svete – Zeelandbrug (má viac ako 5-tisíc kilometrov).
Divom sveta je jednoznačne aj 102 poschodí vysoká budova Empire State Building. Ďalšiu vysokou stavbou v tomto rebríčku je CN Tower. Nachádza sa v Toronte a má 553,33 metra. Medzi sedmičku divov moderného sveta patrí aj most Golden Gate, ktorý je symbolom amerického San Francisca a má dĺžku skoro 3 km.
Okrem mostov patrí do rebríčka aj ďalšia vodná stavba, konkrétne priehrada Itaipú, ktorá stojí na rieke Paraná na hraniciach Brazílie a Paraguaja. Je dlhá takmer 8 kilometrov a jej názov v preklade znamená „spievajúci kameň“. Posledným divom moderného sveta je Eurotunel. Má 50,45 km, vedie popod vodnú hladinu pod Lamanšským prielivom a spája anglické mesto Folkestone a francúzsky Calais.
Sedem divov technickej civilizácie
Seven Wonders of the Industrial World je názov britského seriálu od spoločnosti BBC, ktorého jednotlivé časti sa venujú technickým vynálezom a prelomovým objavom z čias priemyselnej revolúcie. Tento seriál čerpá zo skutočných udalostí a spomienok tých, ktorí mali k prelomovým objavom blízko.
Patrí sem loď The Great Eastern, tiež známa ako Plávajúce monštrum. Išlo o 211 metrov dlhý a 25 metrov široký ostrov zo železa. Druhý diel seriálu bol venovaný Brooklynskému mostu. Jeho architekt John Roebling mal ambiciózny plán – postaviť najdlhší most na svete. Stavba trvala 13 rokov a Roebling za svoj sen zaplatil životom. Tretie miesto si odniesol maják Bell Rock, ktorý od roku 1811 stojí na 1,6 km vzdialenej skale v mori, ktorá je celý deň pod vodou. Tento maják svieti dodnes.
Štvrtý diel seriálu má názov Kráľ kanálov a tematicky sa venuje londýnskej kríze z roku 1858, známej ako Great Stink. V tom čase totiž neexistovali žiadne hygienické nariadenia ani predpisy, čo spôsobovalo epidémie cholery. Joseph Bazalgette vtedy navrhol prvú schému kanalizačného systému, čím sa zapísal do dejín. S inými rebríčkami sa seriál prelína vo svojej piatej časti, v ktorej tvorcovia vzdali hold Panamskému prieplavu.
Pozornosť si vyslúžila aj revolučná udalosť – vybudovanie prvej transkontinentálnej železnice. Budovali ju dva tímy smerujúce oproti sebe. Stretli sa v roku 1869, vďaka čomu sa cesta z New Yorku do San Francisca skrátila z niekoľkých mesiacov na niekoľko dní. Posledný diel seriálu sa venoval Hooverovej priehrade.
Sedem prírodných divov sveta
Na prelome rokov 2011 a 2012 zverejnila švajčiarska nadácia New7Wonders výsledky celospoločenskej ankety o najväčších prírodných divoch sveta. Na výber bolo 28 možností, ktoré zo 77 kandidátov vybral tím odborníkov. Medzi 7 najkrajších prírodných divov patrí najdlhšia a najmohutnejšia rieka na Zemi, ktorou je Amazonka. Druhé miesto si vyslúžili vodopády Iguazu.
V zozname sa ďalej umiestnili juhokórejský ostrov Čedžu, Dračia zátoka Ha Long vo Vietname či Stolová hora ležiaca v Kapskom meste. Hlasujúci za najkrajšie prírodné úkazy na svete zvolili aj filipínsku podzemnú rieku Puerto Princesa a národný park Komodo, ktorý je domovom najväčšieho jaštera na svete varana komodského.
Sedem divov Slovenska
Keď hovoríme o krásach prírody, Slovensko sa určite nemá za čo hanbiť. O výnimočnosti našej krajiny svedčí aj to, že sa na našom území nachádza niekoľko lokalít zaradených do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Z týchto lokalít si označenie „div“ určite zaslúži historické centrum Bardejova, ktoré ako prvé na Slovensku získalo prestížnu Európsku cenu – Zlatá medaila, ktorú udeľuje Medzinárodné kuratórium nadácie ICOMOS pri UNESCO.
Okrem nich by sme ale určite nemali zabúdať na množstvo krásnych hradov, pozornosť si zaslúžia napríklad Bojnický či Oravský zámok. Na jednu z najkrajších prírodných pamiatok sveta by mohli určite ašpirovať aj naše veľhory – Vysoké Tatry.
Na Slovensku máme aj bohatú sieť jaskýň, prehliadnuť nemožno napríklad Ochtinskú aragonitovú jaskyňu. Pozornosť si zaslúži aj dominanta metropoly východu – košický Dóm sv. Alžbety. No a aby sme nezabudli, my máme predsa repliku jedného z novodobých divov sveta – sochu Krista v Rio de Klin.