Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

Ak niekto túži po sivých vlasoch, svoj cieľ môže ľahko dosiahnuť farbením, no pre niektorých ľudí je to priam nočná mora. Vekom sa vytvára stále menej melanínu, ktorý je zodpovedný za pigmentáciu vlasu a ani peroxid vodíka, ktorý sa tvorí v malom množstve v našom tele, teda nie je žiadne neviniatko. Likvidujú ho enzýmy, ktoré sa vekom a zlou životosprávou vytrácajú. Keď k tomu začne docházať, vo vlasových folikuloch sa nahromadí až príliš veľa peroxidu a vlasy začnú šedivieť. Ale  je tu ešte jeden problém a to čoraz častejšie predčasné šedivenie. Prečo sa to deje, keď vlastne nemáš ani 30 rokov?

1. Ochorenie

Ak ti náhle začali šedivieť vlasy je načase nechať si vyšetriť napríklad takú štítnu žľazu. Tento nechcený príznak sa spája aj s autoimunitnými ochoreniami, rakovinou, či akútnymi infekciami s vysokou teplotou. A taktiež by nebolo na škodu nechať si prezrieť aj srdiečko, možno sa ti nedostatočne prekrvuje.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/lotr-gollum-aging-nWd2qx1it0hLa)

2. Vitamín B12

Ak si hneď po prvom bode nespanikáril a čítaš ďalej, možno ti chýba práve vitamín B12. Takmer výhradne sa nachádza v potravinách živočíšneho pôvodu ako sú mäso, ryby, vajcia, či mliečne výrobky a je nesmierne dôležitý pre naše telo. Jeho nedostatok vzniká buď nízkym príjmom alebo vysokou spotrebou v našom tele a medzi ovplyvňujúce faktory patria stres, poruchy príjmu potravy, tehotenstvo, staroba, alebo infekcie a choroby.

3. Fajčenie

Fajčením si ničíš pleť, zdravie a áno, trpia aj tvoje vlasy. Ak pravidelne a dlhodobo fajčíš, šediny tak môžeš mať oveľa skôr ako iný človek s rovnakými predispozíciami. A výraznejšie vypadávanie vlasov ťa zrejme tiež neminie.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/adele-DbaQSsHVoQipG)

4. Lieky

Pevne veríme, že teba sa to vôbec netýka, ale v niektorých liekoch sa vyskytuje látka hydroxychlorochín, ktorá môže spôsobiť aj šedivosť. Sú to lieky na liečbu malárie, či na niektoré autoimunitné ochorenia. Po vysadení liekov sa prinavráti prirodzená farba vlasov.

5. Stres

Prekvapila vôbec niekoho táto informácia? Myslíme si, že nie. Náš verný priateľ, ktorý nás nikdy neopustí, vďaka ktorému zle spíme, ťažko sa koncentrujeme a vybíjame si kvôli nemu zlosť na iných, spôsobuje šedivenie vlasov. Potvrdila to už nie jedna štúdia, preto ak už máš pár sivých vlasov je najvyšší čas naučiť sa relaxovať a redukovať vplyv tohto tichého zabijaka.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/Obama-barack-obama-l0HlyrrQDUybk2Cxq)

6. Genetika

Ak boli tvoji rodičia alebo starí rodičia šediví v skoršom veku, tak pravdepodobne budeš aj ty. Gény nezmeníš, no správnou životosprávou si vieš zaistiť nejaký ten čas navyše.

7. Zlé stravovanie

Veľmi často diskutovaná téma je o vplyve potravín na celý tento proces. Cukor, umelé farbivá, dochucovadlá, alebo toxíny v potravinách, to všetko vyvoláva otázky, či len tak náhodou (úúúplnou náhodou) nejedávame samé svinstvo. Tak či onak, raz to čaká každého a netreba sa za to hanbiť, veď v posledných rokoch je to veľkým trendom. Ak za tým nie je nič vážnejšie, stačí zredukovať stres, lepšie sa stravovať, prestať fajčiť alebo si len jednoducho nafarbiť vlasy.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/vampire-problem-solving-RwcSk0QjpcpQQ)

Zľakol sa až ošedivel?

Ak si vytrhneš sivý vlas, narastú ti tri ďalšie. Je zvláštne, čomu všetkému vedia ľudia uveriť. Je to len mýtus, takisto ako aj to, že z veľkého šoku sa ti dokážu vlasy sfarbiť na sivo. Teoreticky môže každý veľký šok, trauma, nehoda či zmena metabolizmu spôsobiť šedivenie, ale nebude to hneď vidno, nemôžu ti zo dňa na deň zošedivieť vlasy. Sivé by boli jedine nové vlasy, tie čo narastú, nie to, čo už na hlave máš.

Zdroj: genialetricks.de theregister.co.uk
Titulná fotka: abbieloosemore/instagram.com


Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť