Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Genetika a ľudské telo sú oblasti plné záhad, o ktorých ani len netušíš. Napríklad také prsty navyše či uši „na elfa“… počul si už niekedy o nich? A vieš, prečo vôbec existujú?

1. Polióza

Poliózu možno definovať ako pokles alebo úplnú absenciu melanínu na určitých ochlpených oblastiach ľudského tela. Melanín je farbivo zodpovedné… nuž za farbu. Biely fliačik vo vlasoch, na mihalniciach, obočí či kdekoľvek inde, kde rastú chlpy, pričom zvyšok ostáva prirodzenej farby – to je polióza.

petiteoiseau / reddit.com (https://www.reddit.com/r/poliosis/comments/8s33oy/happy_to_learn_of_this_sub_looking_forward_to/)

Postihuje veľkých i malých a príčin môže byť hneď niekoľko. Najčastejšie je na vine genetika, no môže ísť aj o následok autoimunitného ochorenia, prípadne poškodenia vlasových folikulov. Strata farby vlasov je problematická čisto z estetického hľadiska, no, bohužiaľ, je trvalá. Pigment, ktorý zmizol, sa teda prirodzenou cestou už nikdy nevráti.

TwentyfootAngels / reddit.com (https://www.reddit.com/r/pics/comments/2ltm9v/the_eye_of_a_person_with_poliosis/)

Niektorí ľudia veria, že pod návalom stresu môže k polióze dôjsť zo dňa na deň. „Z toho by jeden zošedivel,“ hovorí sa, keď nič nejde podľa plánu, pričom sa tento výrok presne opiera o spomínané ochorenie. Báť sa však netreba – z vedeckého hľadiska je toto tvrdenie stále len ničím nepodložený mýtus. 

2. Polydaktýlia

Polydaktýlia je genetická anomália, ktorá sa vyskytuje ako u ľudí, tak aj u zvierat. Spočíva vo vyššom počte prstov na horných či spodných končatinách, ako je bežné. Vo väčšine prípadov ide len o výbežok z mäkkých tkanív na vonkajšej strane malíčka, ktorý možno chirurgicky odstrániť.

the_cozy_one / reddit.com (https://www.reddit.com/r/pics/comments/2mxwzx/my_dad_has_6_fingers_on_each_hand_he_uses_2/)

„Môj dedko má polydaktýliu, takže môže použiť rovno štyri prsty nato, aby niekoho poslal do…“ 

Inokedy obsahuje aj kosť bez akýchkoľvek kĺbov. Plne funkčný a ohybný prst navyše sa vyskytuje len zriedkavo. Toto ochorenie je dedičné a zvykne sa tiahnuť celým rodokmeňom, nie je to však pravidlom. Najčastejšie sa s ním stretávajú ľudia v afroamerických kruhoch.

3. Anonychia congenita

Anonychia congenita je porucha na genetickej úrovni, ktorá spôsobuje úplnú alebo čiastočnú absenciu nechtov. Postihuje ruky aj nohy a je vrodená, dobre viditeľná hneď po pôrode. Zaujímavosťou je, že chýba len samotný necht. Ostatné tkanivá, vrátane tých, ktoré bezprostredne súvisia s rastom nechtov a ich podporou, sú prítomné.

nofapventure / reddit.com (https://www.reddit.com/r/funny/comments/959qmx/my_gf_was_born_without_a_nail_on_a_finger_so_due/)

„Mojej priateľke chýba jeden necht, tak si namiesto neho na prst nalepila tieto pohyblivé očká. Nuž, keď ti dá život citróny… nalep na ne oči.“ 

Problém je to veľmi zriedkavý a čisto vizuálny. S absenciou nechtov sa neviažu žiadne iné ochorenia, ani zdravotné komplikácie. Choroba je dedičná, no postihnutý gén sa dlho nemusí prejaviť. V preklade je teda možné, že rodičia majú nechty v poriadku a stali sa len prenášačmi génu, no na dieťati už bude možno pozorovať príznaky.

4. Stahlovo ucho alebo ucho elfa

Stahlovo ucho je záležitosť, s ktorou sa deti priamo rodia a nemožno si ju počas života prirodzene „dopestovať“. Ucho človeka s touto diagnózoušpicaté zakončenie na vrchnej časti, takže vo výsledku pripomína elfa. Práve to je dôvodom, prečo mnoho ľudí siaha po pomoci plastického chirurga, aby sa k podobnému vzhľadu dopracovali.

talliabadallia / reddit.com, animaorion / reddit.com

Tí, ktorí sa so Stahlovym uchom narodili, sú inak celkom obyčajní. Anomália absolútne nepostihuje sluch, ani sa neviaže s inými medicínskymi problémami. Je to jednoducho len drobná dávka ušnej chrupavky navyše. Ak sa problém začne riešiť dostatočne skoro (do ôsmeho týždňa života dieťaťa), je možné ucho dokonca vytvarovať do „normálneho“ stavu.

5. Jazva „na oku“

Jazva na oku je veľmi obšírny pojem, takže by sa dalo konkrétnejšie povedať, že ide o jazvu na žltej škvrne. Žltá škvrna je miestom najostrejšieho videnia a k správnemu fungovaniu potrebuje byť dokonale plochá. Ak sa tak nedeje a sú prítomné rôzne vrásky či iné pokrivenia, je zle.

imgur.com (http://i.imgur.com/8E8Bam5.jpg)

Okrem toho, že pokrivenia tvoria takúto viditeľnú jazvu, ovplyvňujú aj videnie. To sa väčšinou zahmlieva, no existuje množstvo prípadov, kedy ostalo neporušené. Ochorenie zväčša postihuje len jedno oko, no môže sa časom preniesť aj na to druhé. Vo vážnych prípadoch je nutný operatívny zákrok, keďže sú očné kvapky či iné lieky pri liečbe tohto stavu neúčinné.

6. Plica fimbriata alebo „chápadlá“ na jazyku

Chápadielka na jazyku, ktoré pri detailnejšom zábere vyzerajú ako z hororového filmu, sa odborne nazývajú plica fimbriata. Pozostávajú z „pokrčenej“ sliznice, ktorá na spodnej časti jazyka tvorí trojuholníkové útvary. Tvoria sa zo zvyškového tkaniva, ktoré sa počas vývoja jazyka ako takého neabsorbovalo do tela.

Brisco_County_III / reddit.com (https://www.reddit.com/r/WTF/duplicates/s53en/a_littleknown_monstrosity_that_many_of_you_have/)

Môžu dorásť až do dĺžky jedného centimetra. Väčšinou sa vyskytujú v pároch – jeden cíp na pravej a jeden na ľavej strane zospodu tohto svalu. Jeden ojedinelý pár možno pozorovať len zriedkakedy, častejšie sú aspoň štyri.

7. Absencia nosnej chrupavky

Človek by povedal, že nos bez prítomnosti chrupavky, nemá žiadny objem. Nie je tomu však celkom tak. Za normálnych okolností vyzerá nos bez chrupavky rovnako, ako ktorýkoľvek iný – rozdiel možno pozorovať až po tom, čo ho niekto stlačí. Vyzerá to zhruba takto:

BoyceKRP / reddit.com (https://www.reddit.com/r/WTF/comments/1i51es/so_i_have_no_nose_cartilage/)
fedorahitler / reddit.com (https://www.reddit.com/r/mildlyinteresting/comments/1fj2fg/i_was_born_without_a_bridge_in_my_nose/)

Hoci so sebou táto diagnóza prináša aj niekoľko nepríjemných komplikácií, viaže sa na ňu aj zopár pozitív. Ľudia s ňou tvrdia, že im nikdy nekrváca nos a je dosť pravdepodobné, že ho ani nikdy nebudú mať zlomený. Z veľmi pochopiteľných príčin.

Zdroje: healthline.com, medicalnewstoday.comghr.nlm.nih.govnicklauschildrens.orgwww.aao.org, wikipedia.org
Titulná fotka: the_cozy_one / Reddit


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť