Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 26.1.2025
sk
Tamara
cz
Zora, Jitřenka

7 jedinečných slovenských prírodných prameňov, jazier a vodných nádrží, kde sa môžeš okúpať zadarmo

Slovensko ukrýva množstvo krásnych miest, o ktorých si možno nikdy nepočul.


Teploty nám s príchodom leta poriadne stúpli a inak to nebude ani v nasledujúcich dvoch mesiacoch. Jednou z možností, ako sa schladiť počas horúčav, je ísť sa okúpať. Hoci máme pomerne dosť kúpalísk, veľa Slovákov lákajú najmä naše prírodné jazerá a pramene.

Niektoré z nich majú dokonca liečivé účinky. V tomto článku ti predstavíme sedem z nich, ktoré rozhodne stoja za tvoju návštevu. Zároveň ťa chceme upozorniť, aby si sa správal zodpovedne a neznečisťoval tieto miesta. To znamená, že všetky odpadky si pekne vezmi so sebou.

Šútovské jazero

Prvé v našom zozname je Šútovské jazero. Nachádza sa v Malej Fatre a jeho hĺbka dosahuje až 15 metrov. Kúpať sa v ňom môžeš len na vlastné riziko, ale rátaj s tým, že v letných mesiacoch pri ňom stretneš stovky ľudí. Občerstvíš sa v bufete, poprípade v neďalekom motoreste.

Kalameny

Ide o termálny prameň, ktorý sa nachádza v Kalamenskej doline. Voda tu má 33 stupňov a taktiež je slabo mineralizovaná. Práve vďaka tomu má oranžové sfarbenie a silný sírny zápach. Ako môžeš vidieť na priloženej fotografii, záujem o toto miesto je taktiež značný.

Odporúčame prečítať:

„Tak o toto sa jedná, ahá.“ Vďaka tomuto remixu nedostaneš kultovú slovenskú frázu z hlavy už nikdy

Kaďa v Liptovskom Jáne

Na konci obce Liptovský Ján nájdeš prírodný kúpeľný prameň, ktorý miestni obyvatelia nazývajú „kaďa“. Voda má dokázateľne liečivé účinky pri reumatických chorobách, ochoreniach ženských orgánov, kožných ochoreniach, chorobách pohybového ústrojenstva. V jeho blízkosti sa nachádza Teplica – pitný minerálny prameň a letné termálne kúpalisko Termal Raj.

Veľké Kolpašské jazero

Hovorovo sa nazýva Banský Studenec podľa obce, na území ktorej sa rozprestiera. Je obklopené krásnou prírodou regiónu Pohronia a Štiavnických vrchov. Ide o umelú nádrž (tajch), ktorá bola vybudovaná pre banské potreby ešte v 18. storočí. V Banskom Studenci sa nachádzajú dve jazerá. Menšie z nich sa využíva prevažne na rybolov, väčšie jazero je určené aj pre letnú rekreáciu.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.