Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.11.2023
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

7 knižných noviniek, ktoré sa v decembri objavili na pultoch kníhkupectiev

Výber kníh, ktoré si tento mesiac zaslúžia tvoju pozornosť.


Koniec roka sa opäť blíži, čo znamená, že je čas na každoročné zhrnutie a úvahy, čo by sa dalo v tom budúcom vylepšiť. Po celom mesiaci koncoročných teambuildingov, vianočných večierkov, túlania sa po trhoch a popíjania punču a vareného vína je načase posadiť sa do kresla a aspoň na chvíľku sa ponoriť do nejakého zaujímavého knižného príbehu.

Ak chceš koniec roka zavŕšiť nejakou dobrou knihou, siahni po niektorej zo spomenutých noviniek, ktoré sa tento mesiac objavili na pultoch kníhkupectiev.

Jo Nesbo – Krvavý mesiac

Jo Nesbo, celosvetovo známy nórsky autor krimi románov, je jedným z najpredávanejších a najoceňovanejších detektívnych autorov súčasnosti. V novinke Krvavý mesiac sa opäť môžeš tešiť na fenomenálneho a čitateľmi milovaného Harryho Holeho.

Harrymu sa rozpadol celý život a jediný únik nachádza na dne pohárika. Odcestuje do Los Angeles, kde je odhodlaný upiť sa na smrť. Namiesto toho však pomôže staršej filmovej herečke Lucille uniknúť pomste drogového kartelu. Tá mu na oplátku poskytne prístrešie, spoločnosť a oblek na mieru.

Medzitým v Osle je známy realitný magnát podozrivý z vraždy dvoch dievčat. Katrine Brattová sa márne dožaduje spolupráce s Harrym, ktorého jej nadriadení považujú za skrachovaného alkoholika. Podozrivý magnát sám vyhľadá Harryho pomoc a on sa jeho ponuku rozhodne prijať. Ak prípad vyrieši, získa bonus, ktorým splatí Lucillin dlh Mexičanom.

Harry sa vracia do Nórska a vytvorí tím zo starých známych. Osloví priateľa z detstva, ktorý predáva kokaín, skorumpovaného policajta a psychológa chorého na rakovinu. Mexičania mu dali na splatenie dlhu desať dní. Hodiny tikajú a nad Oslom má vyjsť krvavý mesiac.

Ikar

Dominik Dán – Dáma kontra strelec

Každý ozajstný fanúšik krimi žánru vie, že december patrí najnovšej dánovke. Tentokrát to bude v poradí už 35. kniha, ktorú autor Dominik Dán nazval Dáma kontra strelec.

V polovici deväťdesiatych rokov sa v Našom Meste aktivizovalo podsvetie a chlapci z oddelenia vrážd mali plné ruky práce. No nie všetky vraždy z tohto obdobia súviseli s podsvetím. Našli sa aj také, ktoré na svoje vyriešenie čakali v Krauzovej skrini roky, a nakoniec sa dočkali.

Po troch rokoch vyšetrovania sa detektívom podarilo chytiť vraha sedemnásťročnej prostitútky Ruženky Róžovej, dopichanej v tráve na kraji sídliska. Napriek sľubu šéfa Alexandra Mayora si Krauz a celá partia z kancelárie stoštyridsaťjeden neužijú zaslúžené oslavy ani pár dní voľna, lebo nový prípad sa už blíži ‒ nenápadne ako tajomný strelec maskovaný podvečerným šerom pustého lesa.

Obeťou je bývalá športovkyňa, reprezentantka a zároveň modelka pôsobiaca na vychýrených mólach Paríža či Milána ‒ veľká dáma veľkého sveta. Lenže ako zistiť, kto je záhadný strelec, ktorý jej usiluje o život? Krauzovi nie je jasné ani to, či jej naozaj niekto usiluje o život, či to nebol len náhodný výstrel zákerného pytliaka. Detektívi z oddelenia vrážd majú pred sebou ďalší rébus, výsledok vyšetrovania môže priniesť prekvapujúce odpovede ako už mnohokrát predtým.

Knihu Dáma kontra strelec si môžeš objednať tu.

Slovart

Stephen Fry – Trója

Stephen Fry oživil klasický príbeh o Tróji vtipom, ľahkosťou a emóciami a vložil doň odvahu a nenávisť, lásku a stratu, pomstu a ľútosť, túžbu i zúfalstvo, ktoré sa navždy zapísali krvou do piesočnej pláže na ďalekom pobreží Malej Ázie. Kniha Trója je ideálnym darčekom pre každého milovníka histórie.

Pôvodcom vojny je sám Zeus – požiadal totiž trójskeho princa Parida, aby rozhodol, ktorá z troch olympských bohýň – Héry, Atény a Afrodity – je najkrajšia. Afrodita Parida podplatila, sľúbila mu lásku najočarujúcejšej ženy sveta Heleny. Paris neváhal a svoju odmenu smelo uniesol priamo zo sídla jej manžela, spartského kráľa Menelaa. Po tejto neslýchanej urážke nabrali udalosti rýchly spád.

Rozpúta sa nekonečná surová vojna, počas ktorej obe strany utrpia ťažké straty. Grékom sa nedarí poraziť Trójanov, lebo ich najodvážnejšieho bojovníka Achilla spaľuje hnev na spojenca, ktorý si prisvojil jeho otrokyňu Briseidu, a preto sa odmieta zapojiť do boja…

Tatran

Michaela Zamari – A čo ak áno?

Talentovaná autorka Michaela Zamari pre teba píše aj knižné tipy, okrem nich si však vydáva aj vlastné knihy. Vyšlo jej už jedenásť úspešných titulov ako Šéf môjho šéfa, Osud nevyjednáva, Priznanie, Krízový plán, Nebol si v pláne či Nasleduj ma. Tento mesiac sa k nim pridal aj dvanásty – najosobnejší príbeh s názvom A čo ak áno?.

Maja už po rokoch vytesnila spomienky na svoju prvú tínedžerskú lásku Deniho. Život išiel ďalej, dospela, znovu sa zamilovala a jej dobrodružná povaha prepadla cestovaniu. V jedno leto prehovorí na potulky po Severnom Írsku svoju dvornú súputníčku Lin. Vtedy jej znovu skríži cestu spriaznená duša z minulosti. Presne tá, pri ktorej sa cítila azda najfantastickejšie vo svojom živote a už zabudla, aké to vlastne je. No čo ak sa to stane vo chvíli, keď je v živote niekde inde a s niekým úplne iným?

Rozišli sa v dobrom, preto ju nadchne, že by mohla nejakú krajinu konečne zažiť aj v spoločnosti domácich. Hoci osud ich cesty dočasne odklonil, po siedmich rokoch sa znovu ocitnú tvárou v tvár. Jedno nevinné stretnutie vedie k priateľstvu, ktoré im pripomenie, prečo mali ako tínedžeri k sebe tak blízko, než sa Deni musel odsťahovať do Severného Írska. Hurikán emócií nestráca čas a obaja si musia priznať, čo jeden pre druhého v skutočnosti znamenajú.

Michaela Zamari

Stefanos Xenakis – Dar

Vo víre každodenného života, nekonečných úloh a povinností veľmi ľahko zabúdame užívať si jednoduché okamihy dňa. Akoby nám pretekali pomedzi prsty. Práve preto sa Stefanos Xenakis svojou zbierkou láskyplných liečivých príbehov Dar vracia k samotnej podstate života – k radosti z obyčajného bytia.

Ukáže ti čaro jednoduchých vecí, ako je skoré vstávanie, smiech či nezištná pomoc blízkym. Naučí ťa, že radosť často nájdeš na tých najobyčajnejších a najmenej očakávaných miestach. Dá ti príležitosť znova sa zamilovať do svojho života a prijať pozoruhodnú krásu tvojej ľudskosti. Lebo život je vo svojej najhlbšej podstate naozaj veľký dar.

Knihu Dar si môžeš objednať tu.

Grada

Katarína Kuniková – Lásky z karamelu

Kataríne Kunikovej, autorke kníh Zákon príťažlivosti a Láska dvoch svetov, vyšla tento mesiac knižná novinka Lásky z karamelu, ktorá je ideálna na posedenie pri krbe so šálkou horúceho čaju.

Láska je ako karamel. Sladká, horúca a rovnako krehká. Neodolateľná. Alica, majiteľka vychýrenej cukrárne Amélia, by o tom vedela písať celé romány. Jedného dňa sa pod markízu pred jej cukrárňou skryje pred prudkým lejakom záhadný mladík. Rovnakú smršť v ňom zanechá aj pohľad na očarujúcu Alicu. Mladý Max dokáže odolať pokušeniu na sladké dobroty, nie však Alici. Lenže zrelá Alica má za sebou pestrú minulosť, zatiaľ čo Maxa čaká bohatá budúcnosť. Koľkokrát sa ešte ich cesty stretnú?

Mafra Slovakia

Vera Kurian – Nikto ma tam nevidel

V prípade, že sa, podobne ako my, vyžívaš v psychologických trileroch, dávame ti do pozornosti novinku Nikto ma tam nevidel, ktorú napísala Vera Kurian. Nám stačilo prečítať anotáciu a už sme boli rozhodnutí, že po nej siahneme medzi prvými.

Psychopatovi by ste nikdy nemali veriť. Ale čo ak nemáte na výber? Bolo by ľahké podceniť Chloe Sevreovú, študentku prvého ročníka s vyznamenaním. Voľný čas trávi na joge a večierkoch a plánuje zabiť priateľa z detstva, ktorý jej ťažko ublížil.

Chloe je psychopatka. Patrí ku skupine siedmich študentov, ktorí sú súčasťou nezvyčajnej klinickej štúdie psychopatov – študentov, ktorým chýba empatia. Keď sa na katedre psychológie nájde zavraždený jeden zo študentov, začne sa nebezpečná hra na mačku a myš a Chloe sa z lovca stáva korisťou.

Lindeni

Nech už sa rozhodneš pre hociktorý zo spomenutých príbehov, dúfame, že sa ti bude páčiť, a prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu


Tagy:

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.