Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 6.12.2023
sk
Mikuláš
, Nikolas
cz
Mikuláš
, Mikoláš, Nikolas

Kedy je najvhodnejší čas zvaliť sa na gauč, zababušiť sa do mäkkej deky s obrovským hrnčekom vriaceho čaju a začítať sa do parádnej knihy, ak nie počas sychravých jesenných dní? Táto jeseň je na takýto počin vhodná o to viac, že vďaka aktuálnej situácii toho veľa na výber nemáš. Ak ti ale knižné príbehy nie sú cudzie, tak ti to vadiť nebude.

Okrem toho, vydavateľstvá opäť raz „zamakali“, aby sa na knižnom trhu objavili skvelé príbehy, vďaka ktorým sa ti ani domáca izolácia nebude zdať až taká hrozná. Tento mesiac sa na pultoch kníhkupectiev objavia aj tieto zaujímavé novinky:

1. Vi Keeland – Nahá pravda

Známu autorku new adult literatúry Vi Keeland obľubuje mnoho čitateliek po celom svete. Tento mesiac prichádza s novinkou Nahá pravda, pri ktorej nielen anotácia, ale aj samotný polonahý fešák na obálke sľubuje iskrivé a vzrušujúce dobrodružstvo.

Bol to pondelok ako všetky ostatné. Až do chvíle, keď ma šéf požiadal, aby som sa stala poradkyňou nádejného klienta. Na podobnú príležitosť som čakala roky. V minulosti som niečo poriadne pohnojila a potrebovala som si to u spoločníkov firmy vyžehliť. Vošla som do zasadačky a takmer som sa zrazila s mužom, ktorému som mala pomáhať v právnych záležitostiach. Vyliala som kávu a rozsypala spisy. To bola ešte tá príjemnejšia časť dňa.

Ten úžasný chlap, ktorý si čupol a pozeral na mňa ako na nahú, nebol nik iný ako môj bývalý frajer Gray Westbrook. Chlap, na ktorého som sa snažila dlho zabudnúť. Chlap, ktorého som zo srdca nenávidela. Chlap, ktorý oplýval neskutočnou charizmou, sebavedomím a sexepílom. Stal sa z neho náš dôležitý firemný klient. Vylúčené, že by som mu dala druhú šancu. Alebo predsa len?

IKAR

2. Kate Brown – Černobyľ: Príručka prežitia

Historický triler Černobyľ: Príručka prežitia dopĺňa obraz černobyľskej jadrovej katastrofy z obľúbenej knihy nobelistky Svetlany AlexijevičČernobyľská modlitba. Americká historička Kate Brown pracovala na tejto knihe desať rokov, počas ktorých skúmala archívne materiály a nahrávala hodiny rozhovorov so svedkami a ľuďmi žijúcimi v černobyľskej zakázanej zóne.

Príbeh explózie, ktorá zmenila svet a oči celej planéty upriamila na jedno dovtedy celkom bezvýznamné miesto. Hodiny tikajú. Sekundy ubiehajú. A svet pred katastrofou od toho po nej delí len tenká hranica. Teraz sa už všetko stalo. A my musíme zistiť, ako to prežiť.

Vydavateľstvo Absynt

3. Kobi Yamada – Čo ak

Ak hľadáš knihu s hlbším posolstvom, plnú fantázie, cenných rád a odvahy, ktorá je zároveň vhodná pre všetky generácie, siahni po novinke Čo ak, v ktorej autor Kobi Yamada niekoľkými slovami vyjadril nesmierne veľa.

Tento príbeh ti chce ukázať, že v tebe drieme nesmierne nadanie, len ho musíš v sebe objaviť. Jednotlivé strany sú prekrásne ilustrované a dopĺňa ich zväčša len krátky text, ktorý nabáda k zamysleniu a stíšeniu. Obsahuje myšlienky a priania, s akými by mali všetci rodičia na svete vypraviť svoje deti na cestu životom.

Jedinečná súhra textu a ilustrácie vyslovuje hlboké pravdy o ľuďoch a priamo zasiahne srdce. Dá ti odvahu, aby si hľadel dopredu a pokračoval v nastúpenej ceste, aj keď je to niekedy veľmi ťažké.

Knihu Čo ak si môžeš objednať tu.
TATRAN

4. Ann Napolitano – Milý Edward

Ďalšou tohtomesačnou novinkou, ktorá v sebe nesie hlbšiu myšlienku, je spoločenský román Milý Edward od autorky Ann Napolitano, ktorý skvele vykresľuje proces hojenia zlomeného srdca, ktoré sa obklopené láskou množstva empatických ľudí nanovo učí milovať.

Jedného letného rána nastúpi dvanásťročný Edward Adler s milovaným starším bratom, rodičmi a ďalšími 183 cestujúcimi do lietadla smerujúceho z Newarku do Los Angeles. Lietadlo však na polceste havaruje a katastrofu prežije iba Edward. Jeho príbeh priťahuje pozornosť celej krajiny, no on sám si musí hľadať miesto vo svete bez vlastnej rodiny.

Stále cíti, že kus z neho ostal tam hore, navždy spojený s lietadlom, svojimi najbližšími a ostatnými cestujúcimi. Nečakaný objav mu pomôže nájsť odpovede na niektoré z najdôležitejších existenčných otázok: Keď všetko stratíte, ako nájdete silu pokračovať ďalej? Kde máte hľadať zmysel života?

Knihu Milý Edward si môžeš objednať tu.
TATRAN

5. Lars Kepler – Zrkadlový muž

Najznámejší spisovateľský manželský pár, píšuci pod pseudonymom Lars Kepler, ti predstavovať určite nemusíme. V očiach čitateľov patria medzi overenú istotu. Tento mesiac sa môžeš tešiť na ich ďalšie sľubne vyzerajúce dielo – knihu Zrkadlový muž.

Cestou domov zo školy zmizne mladé dievča. Napriek úsiliu polície aj rodiny sa ju nepodarí vypátrať. O päť rokov ju nájdu brutálne zavraždenú na detskom ihrisku uprostred Štokholmu. Pomocou sledovacích kamier inšpektor Joona Linna vystopuje očitého svedka. Ukáže sa však, že Martin je duševne chorý človek, ktorý si neuchoval nijaké spomienky na to, čo videl. Je poznačený vlastnou traumou a viní sa z dcérinej smrti.

Joona sa rozhodne kontaktovať psychiatra Erika Mariu Barka a zistiť pravdu pomocou hypnózy. Martinova manželka ale dostane výstrahu: ak svedok prehovorí, odnesie si to blízky nevinný človek. Čoskoro svoju hrozbu naplnia, vďaka čomu Joona Linna čelí ďalšiemu prípadu.

IKAR

6. Michael Connelly – Výstraha

Michael Connelly, svetoznámy autor kriminálnych románov a tvorca detektíva Harryho Boscha, údajne čerpá námety na svoje romány z bývalej praxe investigatívneho reportéra, zaoberajúceho sa kriminálnymi činmi. Tým pádom nie je ničím zvláštnym, že sa na jeho novinku Výstraha teší mnoho nadšencov tohto žánru.

Hoci novinár Jack McEvoy po odchode z L. A. Times začal pracovať pre internetový projekt Výstraha, ktorý sa zameriava na ochranu spotrebiteľa, môže sa popri práci pokojne zamerať na prípad zákerného páchateľa, keďže výskum DNA súvisí s novou formou obchodu, v ktorom sa obracajú miliardy dolárov.

Úspešné vyriešenie série vrážd by mohlo slúžiť ako výstraha tým, ktorí nepremyslene posielajú firmám svoje vzorky DNA v nádeji, že za ne dostanú informácie o svojich príbuzných.

Knihu Výstraha si môžeš objednať tu.
SLOVART

7. Holly Jackson – Ako nájsť vraha

Young adult novinka Ako nájsť vraha od autorky Holly Jackson nás zaujala už v čase, keď vyšla v angličtine. Pár mesiacov po tom sa na knižných portáloch roztrhlo vrece s recenziami od českých čitateľov a teraz sme sa konečne dočkali aj slovenského prekladu!

Pippa Fitz-Amobiová vyrastala v malom mestečku, ktorým pred piatimi rokmi otriasla vražda stredoškoláčky Andie Bellovej. Prípad bol uzavretý – spravil to jej priateľ Sal Singh. Polícia to vie, každý v meste to vie. Sám Sal sa predsa priznal – predtým, než si siahol na život.

Pippa si však jeho vinou nie je zďaleka taká istá, a preto sa rozhodne vo svojom školskom projekte pátrať na vlastnú päsť. Vďaka svojej tvrdohlavosti čoskoro zistí, že Andie skrývala minimálne toľko tajomstiev, koľko ľudí by mohlo mať záujem na jej zmiznutí. Mohol by byť Sal skutočne nevinný? Ak áno, ako nájsť skutočného vraha?

Knihu Ako nájsť vraha si môžeš objednať tu.
SLOVART

Bonus: Audioknižné novinky

Keďže sa audioknihy v poslednej dobe tešia čoraz väčšej obľube, rozhodli sme sa zaradiť medzi novinky aj dva audioknižné príbehy, ktoré si môžeš tento mesiac vďaka vydavateľstvu Publixing vypočuť a ktoré si zaslúžia tvoju pozornosť.

Sebastian Fitzek a Michael Tsokos – Izolovaní

Sebastian Fitzek, nemecký kráľ psychotrilerov, je medzi čitateľmi tohto žánru už dobre známy a veľmi obľúbený. Preto nás neprekvapuje, že sa vydavateľstvo Publixing pustilo do nahrávania jeho kníh. Jednou z nich je aj kniha Izolovaní, ktorú si už môžeš vychutnať aj v audioknižnej podobe.

Ilustrátorka komiksov Linda sa utiahla na ostrov Helgoland v Severnom mori, aby unikla bývalému priateľovi, ktorý ju ustavične prenasleduje. Brat jej zabezpečil útočisko v priateľovom dome, ale Linda si je zrazu istá, že tam nie je sama. Vydesená vybehne von v ústrety blížiacemu sa orkánu, ktorý odrezal ostrov od pevniny, no na pláži objaví mŕtvolu.

Mŕtvy muž má pri sebe pánsku tašku, v ktorej zazvoní mobil, a keď ho Linda zdvihne, na druhej strane sa ozve Paul Herzfeld, súdny lekár a odborník na ťažké prípady. Herzfeld pri obhliadke brutálne znetvoreného ženského tela našiel v lebke mŕtvoly meno svojej dcéry Hannah a číslo mobilu mŕtveho muža na Helgolande. Hannah uniesli, preto Herzfeld okamžite zavolá na nájdené číslo.

Zúfalý súdny lekár prehovorí Lindu, aby urobila obhliadku a pitvu mŕtvoly, či nenájde ďalšie indície, keďže pre neho je cesta na ostrov pre nepriaznivé počasie nemysliteľná. Začínajú sa preteky s časom, ide o každú minútu, aby otec stihol zachrániť život svojej dcéry.

Publixing

Jozef Karika – Smršť

Málokedy sa stáva, že sa podarí vydať audioknihu spolu s tlačenou verziou, ale pri knihe Smršť od Jozefa Kariku, jedného z najznámejších slovenských autorov, sa to vydavateľstvu Publixing predsa len podarilo. V prípade, že si chceš vychutnať dvojnásobnú strašidelnú atmosféru, touto formou sa ti to dokonale podarí.

Nočná jazda autom, naokolo tma a ľudoprázdna pustatina. Za tebou prízrak stareny v pohrebných šatách, ktorý je bližšie zakaždým, keď čo i len na chvíľu zastaneš…

Fenomén halného vetra je v Poľsku dobre známy a zdokumentovaný. Keď fúka, stúpa počet násilností, nehôd, vrážd aj samovrážd. Ako však tento vietor súvisí s prekliatym cestným úsekom pri Západných Tatrách a s prízrakom stareny v čiernom, ktorý sa tam zjavuje?

Hrdinovia nového mysteriózneho trileru Smršť zažívajú tú najhoršiu nočnú moru. V pustom regióne poľsko-slovenského pohraničia ich prenasleduje veterný démon, pred ktorým niet úniku.

Publixing

Nech už sa rozhodneš pre hociktorý zo spomenutých príbehov, dúfame, že sa ti bude páčiť, a prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.


Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.