Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 31.1.2023
sk
Emil
cz
Marika

Podobne ako počas uplynulých rokov, aj tentokrát ubehlo leto nejak príliš rýchlo, a pomaly, ale isto prichádza jeseň. Ak patríš medzi milovníkov kníh, tak ti to ale pravdepodobne vôbec nevadí – s príchodom sychravého počasia sa totiž naskytá viac príležitostí zostať doma a siahnuť po dobrej knihe.

Našťastie, vydavateľstvá opäť raz „zamakali“, aby sa na knižnom trhu objavili skvelé príbehy, vďaka ktorým sa ti ani upršané dni nebudú zdať až také hrozné. Tento mesiac sa na pultoch kníhkupectiev objavia aj tieto zaujímavé novinky:

1. Jo Nesbo – Kráľovstvo (2.9.2020)

Jo Nesbo, celosvetovo známy nórsky autor krimi románov, je jedným z najpredávanejších a najoceňovanejších detektívnych autorov súčasnosti. Knižnou novinkou Kráľovstvo, v ktorej hlavným hrdinom nie je fenomenálny vyšetrovateľ Harry Hole, ale mechanik Roy Opgard, opäť dokazuje svoje majstrovstvo.

Mladší brat mechanika Roya Opgarda Carl sa po rokoch vracia domov z Ameriky s plánom postaviť luxusný hotel, ktorý by upadajúcej oblasti opäť vdýchol život. Royova lojalita voči rodine však prechádza skúškou, keď zistí, že za Carlovými veľkolepými plánmi sa skrývajú nenásytnosť a zrada.

Z minulosti sa vynárajú šokujúce tajomstvá a v hre sú zrazu nielen doterajšie istoty a pokoj, ale aj ľudské životy. Z idyly uprostred prírody sa stáva temné miesto a Roy sa musí rozhodnúť, čo všetko je kvôli bratovi a láske k jeho manželke Shannon ochotný obetovať.

Ikar

2. Thomas Erikson – Obklopený psychopatmi (2.9.2020)

Knihu Obklopený idiotmi od švédskeho autora Thomasa Eriksona sme ti už predstavili vo viacerých článkoch. Tentokrát si vďaka tomuto expertovi na komunikáciu môžeš posvietiť na ďalšiu skupinu toxických ľudí – psychopatov – a ich manipulatívne správanie, ktoré odhalíš vďaka novinke Obklopený psychopatmi.

Určite to poznáš – niekto ťa ohúri svojím šarmom, a skôr než sa nazdáš, zistíš, že si s tebou robí, čo chce. Veríš jeho slovám, pretože znejú dobre, hoci sú to často lži. Ťahá za tvoje nitky až do posledného dychu. Pravdepodobne máš jedného z nich vo svojom okolí – či už ide o šéfa, kolegu, priateľa alebo príbuzného. Psychopatov je v spoločnosti viac, než si myslíš.

Prostredníctvom konkrétnych príbehov reálnych ľudí ti autor vo svojej knihe ukáže, ako spoľahlivo rozoznať prejavy psychopatie v bežnom živote, odhalí techniky skúsených manipulátorov a naučí ťa, ako sa im brániť. Začítaj sa a prekukni potenciálnych psychopatov, kým nie je neskoro!

Vydavateľstvo Motýľ

3. Sarah Lyu – Najlepšie lži (9.9.2020)

Toxické vzťahy sú v súčasnosti celkom rozšírené. Ďalšou novinkou, ktorá sa im venuje, je young adult psychologický triler Najlepšie lži od autorky Sarah Lyu, ktorý ti priblíži temnú stránku toxického vzťahu dvoch kamarátok.

Remy bola kedysi šťastná. Mala super frajera Jacka a tú naj kamošku Elise, pre ktorú by spravila všetko na svete. Jack však zomrel. Zastrelili ho. A Elise je tá, čo stlačila spúšť. Šlo o sebaobranu? Alebo o niečo temnejšie, skryté hlbšie, než si Remy kedy dokázala predstaviť?

Polícia hľadá odpovede a Remy sa čoraz viac ponára do vlastných spomienok, hľadá aspoň útržok pravdy, ktorá by mohla Elise, jej spriaznenú dušu, zachrániť. Aspoň kúsok pravdy v pavučine lží, ktoré zamorili to, čo sa spočiatku zdalo ako začiatok jedného krásneho priateľstva.

Knihu Najlepšie lži si môžeš objednať tu.
Slovart

4. Simona Rošková – Po dnešnej noci mi nevolaj (9.9.2020)

Slovenská spisovateľka Simona Rošková je knihomoľka srdcom i dušou – knihy nielen píše, ale aj číta, rediguje a dlhoročne recenzuje. Autorka kníh Nechcem počuť tvoj plač, Vzala si mi všetko a čerstvej novinky Po dnešnej noci mi nevolaj sa vo svojej tvorbe nevyhýba ťažším témam zo života, nad ktorými sa budeš po dočítaní ešte nejakú chvíľu zamýšľať.

Vanesa to nemala v živote ľahké. Nevyrastala v usporiadanej rodine a na štúdium si musí tvrdo privyrábať. Za rodinné pomery, v ktorých žije, sa v skutočnosti hanbí. Po otcovom nečakanom zlyhaní sa konečne rozhodne vyriešiť svoju bezútešnú situáciu a bezhlavo sa vrhá do náručia charizmatického muža.

Zamilovaná po uši verí, že opätuje jej lásku a pomôže jej postaviť sa na vlastné nohy. Odsudzujúc maminu závislosť, presvedčená, že má svoj život pod kontrolou, sa postupne dopracuje k tej svojej. Rovnako nebezpečnej, ako je tá, ktorej bola roky svedkom. Bludný kruh sa po čase uzatvára a Vanesa musí naprávať, čo pokazila.

Meridiano-press

5. André Aciman – Variácie záhad (23.9.2020)

André Aciman, autor bestsellerov Daj mi tvoje meno a Nájdi si ma, prichádza tento mesiac s young adult novinkou Variácie záhad. A podobne, ako to bolo s predchádzajúcimi knihami, aj s touto ti jednoznačne zabrnká na city.

Je možné, že nevieme, čo chceme. Možno navždy zostaneme záhadou pre seba a pre iných. Skôr či neskôr však zistíme, kým sme celý čas skutočne boli.

Variácie záhad súpisom veľkých lások jedného muža od mladíckeho vzplanutia k mladíkovi v talianskom rybárskom mestečku cez posadnutosť mužom, ktorého stretne na tenisovom kurte, až po nenaplnenú vášeň k jednej Newyorčanke.

A hoci ho intenzívne túžby, straty a sklamania k ničomu jednoznačnému neprivedú, pochopí, že zlomené srdce je niečo, čo sa dá prežiť, tak ako láska či zvýšená teplota alebo túžba načiahnuť sa ponad stôl a chytiť niekoho za ruku.

Knihu Variácie záhad si môžeš objednať tu.
Slovart

6. Nele Neuhaus – Deň matiek (25.9.2020)

Keď si milovníkom kriminálnych príbehov, mohla by ťa zaujať aj najnovšia detektívka Deň matiek od „kráľovnej nemeckej detektívky“ Nele Neuhaus, ktorá sa považuje za dôstojnú pokračovateľku Agathy Christie. Licencie na preklad jej kníh zakúpilo 31 krajín a len v Nemecku sa predalo vyše 10 miliónov výtlačkov.

V opustenej fabrike sa nájde mŕtvola niekdajšieho majiteľa Theodora Reifenratha. Pri obhliadke domu a záhrady objavia vyšetrovatelia v koterci zúboženého psa rozhádzané ľudské kosti. Theodor žil osamelo v ústraní, odkedy pred dvadsiatimi rokmi bez stopy zmizla jeho žena. Nikto však neverí, že by mohol byť sériovým vrahom.

Súdny lekár identifikoval niektoré obete zo psieho koterca, ktoré zavraždili už pred rokmi – boli to ženy a všetky zmizli počas niektorej nedele v máji. Vyšetrovatelia sú presvedčení, že vrah je na slobode a vyhliadol si ďalšiu obeť, keďže máj sa opäť blíži…

Knihu Deň matiek si teraz môžeš objednať s 18 % zľavou.
Tatran

7. Stefan Ahnhem – X spôsobov, ako zomrieť (29.9.2020)

V prípade, že si ešte nepočul o vyšetrovateľovi Fabianovi Riskovi z helsingborskej polície, je najvyšší čas to napraviť. Švédsky autor Stefan Ahnhem vo svojej piatej knihe X spôsobov, ako zomrieť pokračuje v úspešnej sérii, ktorú si zamilovali čitatelia po celom svete, a podľa názvu a anotácie usudzujeme, že sa máme na čo tešiť.

V skorý letný večer vypláva z móla raanskeho prístavu gumový čln. Sedí v ňom jediný muž a na chrbte má pripevnený meč. Hráč. Jeho úlohu mu nadiktovali kocky: niekto musí zomrieť. Kto to bude, nevie ani on sám. Komisár Fabian Risk a jeho kolegovia sú zmätení. Vrah si zrejme vyberá obete náhodne, a preto nezanecháva nijaké stopy. Helsingborg už nie je idylickým miestom na švédskom pobreží, akým bývalo.

Helsingborská polícia je v posledných týždňoch zaujatá vyšetrovaním viacerých komplikovaných vrážd, ktoré zdanlivo spolu nesúvisia. Keď sa už zdá, že prípady sa im podarilo vyriešiť, objaví sa nová obeť. Kriminalisti vrátane Fabiana Riska musia pripustiť, že sa mýlili, a pokračovať v love na človeka, ktorý na zabitie nepotrebuje motív, zato pozná nesmierne množstvo spôsobov, ako to urobiť.

Ikar

Bonus: Audioknižné novinky

Keďže sa audioknihy v poslednej dobe tešia čoraz väčšej obľube, rozhodli sme sa zaradiť medzi novinky aj dva audioknižné príbehy, ktoré si môžeš tento mesiac vďaka vydavateľstvu Publixing vypočuť a ktoré si zaslúžia tvoju pozornosť.

Michelle Obamová – Môj príbeh

Michelle Obamová v tejto audioknihe opisuje začiatky svojho manželstva, keď sa snažila zladiť prácu, rodinu a materské povinnosti s rýchlo sa rozvíjajúcou politickou kariérou svojho manžela. So šarmom, humorom a s neobvyklou otvorenosťou ponúka pohľad do zákulisia diania, keď sa jej rodina stala stredobodom pozornosti celého sveta, aj na osem dôležitých rokov, ktoré prežila v Bielom dome.

Audiokniha Môj príbeh ťa zavedie do skromných kuchýň v Iowe aj do tanečných sál Buckinghamského paláca, nevynechá okamihy veľkého žiaľu a nezlomnej vôle. Dá ti nazrieť hlboko do duše jedinečnej priekopníckej osobnosti, ktorá sa snaží žiť autenticky a investuje energiu, silu a hlas v prospech vyšších ideálov.

V odvážnom a úprimnom prerozprávaní svojho príbehu ťa vyzýva, aby si sa zamyslel nad tým, kto v skutočnosti si a kým chceš byť.

Publixing

Juraj Červenák – Diabol v zrkadle

Audiokniha Diabol v zrkadle, ktorú načítal talentovaný Marek Geišberg, ti prináša štvrtú časť známej a obľúbenej série o kapitánovi Steinovi a notárovi Barbaričovi, ktorú napísal Juraj Červenák a ktorá získala Cenu Vladimíra Neffa v kategórii „najlepší český/slovenský historický román roka“.

Nad Viedňou, niekdajším sídlom cisára, sa sťahujú mračná. Špióni biskupa Khlesla zavetrili stopu protestantského sprisahania, ktorého cieľom je likvidácia najvyšších katolíckych hodnostárov. Obeťou prvého útoku sa stane sám arcivojvoda Matej Habsburský. Kým lekári bojujú o jeho život, Stein, Barbarič a Jaroš v uliciach Viedne a blízkom okolí pátrajú po neúprosnom vrahovi.

Možno je to úloha nad ich sily – za maskou „diabla v zrkadle“ sa údajne skrýva človek, ktorý sa pohybuje v najvyšších kruhoch. Napätie medzi viedenskými katolíkmi a protestantmi sa stupňuje a vkráda sa i medzi Steina a Barbariča. Nebudú nakoniec stáť jeden proti druhému?

Publixing

Nech už sa rozhodneš pre hociktorý zo spomenutých príbehov, dúfame, že sa ti bude páčiť, a prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.


Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť