Je už tradíciou, že na Deň vtáctva médiá tasia vlastné žartíky, ktoré môžu, no nemusia skončiť pochopené. Týchto sedem prankov, ktoré oklamali masy ľudí, zožali viac negatívnych reakcií ako úsmevu.
Burger pre ľavákov
1. apríla 1998 Burger King v celostránkovej reklame v USA Today oznámil, že má riešenie pre milióny ľavákov, ktorí denne navštevujú ich reštaurácie. Vymysleli špeciálnu verziu Left-Handed Whopper starostlivo navrhnutú pre ľavákov. Informuje, že burger má všetky prísady otočené o 180 stupňov, vďaka čomu sa väčšina príloh nakloní doľava. Tak sa zníži vypadávanie jeho obsahu z pravej strany.
Reklama uvádzala, že Whopper bude dostupný iba v Spojených štátoch, ale spoločnosť zvažuje rozšírenie do iných krajín s veľkou populáciou ľavákov. Problém bol v tom, že nasledujúce dni pobočky Burger King po celých Štátoch zaplavili objednávky ľavorukého burgra. Súčasne mnohí urazení pravostranní stravníci požadovali vlastnú verziu pre pravú ruku. Skutočnosť, že burger je kruh, zrejme nikomu nenapadla.
Väzňov s najvyšším počtom hlasov prepustíme
Manchesterská polícia v roku 2015 uverejnila tweet s informáciou, že ľudia môžu hlasovať za väzňa, ktorého chcú prepustiť. Tí, ktorí dostanú najviac hlasov, budú predčasne prepustení a tiež vyhrajú dovolenku s 500 librovým vreckovým. Policajné oddelenie neprekvapivo zahltili telefonáty nielen rozhorčených príbuzných obetí.
Titanic povstal
V roku 2001 anglický rozhlasový spíker zažartoval, že z útesu v Beachy Head vo východnom Sussexe je možné vidieť repliku Titanicu. Stovky poslucháčov sa vydali k mysu, aby boli svedkami príchodu slávneho parníku. V priebehu niekoľkých minút začali vyzváňať telefóny pobrežnej kancelárie s požiadavkami na informácie o presnom čase plavby. Bohužiaľ, masový nával zvedavcov a stoviek odstavených áut spôsobil veľkú trhlinu v skalnej stene. O niekoľko dní spadla do mora.
Erupcia sopky
V roku 1980 bostonský televízny producent Homer Cilley odvysielal príspevok, v ktorom moderátor informuje o erupcii Great Blue Hill v Massachusetts. V správach zaznela informácia, že z krátera šľahajú plamene a valí sa láva. Súčasťou informácie boli falošné varovania vtedajšieho prezidenta Jimmyho Cartera a guvernéra Edwarda J. Kinga, ktorý označil situáciu za vážnu.
Ako dôkaz použili zábery reálnej erupcie stratovulkánu Svätej Heleny. Na konci príspevku moderátor vybalil, že ide o aprílový žart, no medzičasom panikáriaci verci preťažili linky záchranných a policajných zložiek. Ministerstvo civilnej obrany bombardovali telefonáty obyvateľov, ktorí chceli vedieť, či a kedy sa majú evakuovať.
Mic drop meme
V roku 2016 spoločnosť Google pridala do Gmailu ikonu Mic drop, ktorá po kliknutí odoslala gif mimoňa pohŕdavo púšťajúceho mikrofón a následne blokla možnosť odpovede adresáta. Mail mal vtipne oznámiť, že odosielateľ opúšťa konverzáciu. Keďže táto ikona nahradila vtedajší symbol pre odoslať a archivovať, mnohí na ňu omylom klikli a email s mic drop poslali šéfom, klientom a ďalším ľuďom, ktorí vtip nepochopili. Boli tiež hlásené chyby, že gif sa rozoslal aj pri kliknutí na bežnú ikonu odoslať.
Takmer vyvolal vojnu
V roku 1986 izraelský spravodajský dôstojník vypustil falošnú správu, že islamský vodca libanonských šiitských moslimov Nabih Berri bol vážne zranený pri pokuse o atentát. Správa spôsobila okamžité vzplanutie napätia v regióne. Minister obrany Jicchak Rabin, ktorý prerušil zasadnutie parlamentného výboru, aby oznámil údajný útok, neskôr nariadil proti vtipálkovi vzniesť obvinenie zo šírenia falošných informácií. Za aprílový žart schytal 35 dní vo väzení.
Necudné zvieratá
Tento prank síce nemal negatívne následky, ale bol by hriech nezakončiť úsmevom. Kanál National Geographic v roku 2016 tweetom oznámil, že už nebude zverejňovať fotografie nahých zvierat: „Mediálna skupina už nebude ponižovať zvieratá zobrazovaním fotografií ich nahých tiel bez adekvátneho oblečenia.“ Čitateľom, ktorí sa preklikli k príbehu, sa zobrazila galéria rozkošne oblečených šteniatok a mačiatok.