Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

7 šikovných tipov, ako sa učiť tak, aby si si zapamätal čo najviac

Pomôž si k škole hrou.


Niektorí to zažívajú teraz, iní to už majú dávno za sebou. Či už sú to aktuálne prebiehajúce maturity, alebo štátnice, ktoré vysokoškolákov ešte len čakajú. Pri všetkých týchto skúškach hľadáme spôsoby, ako sa učiť čo najefektívnejšie a ako si učenie rozdeliť tak, aby sme toho zvládli čo najviac za najkratší čas. Pozri sa na pár tipov, ktoré ti v tom pomôžu:

1. Vytvor si plán

Jedným z najdôležitejších spôsobov, ako sa učiť a pamätať si lepšie, je vytvoriť si plán učenia. Urči si preto cieľ, ktorý chceš dosiahnuť – napríklad naučiť sa novú tému alebo zlepšiť svoje vedomosti v nejakej oblasti. Následne si rozdeľ učenie do menších kúskov a vytvor si časový harmonogram, kedy a aké témy sa budeš učiť.

Shutterstock

2. Vyhľadaj si zdroj, z ktorého sa ti bude učiť najlepšie

Niekedy ti možno nesadne spôsob výučby daného profesora. Skús preto prehľadať internet a nájdi si ten zdroj, ktorý ti je najviac priateľský a dobre sa ti číta. Tým pádom sa ti bude ľahšie učiť a máš vyhrané.

3. Uč sa po kúskoch

Niektorí ľudia sa snažia zvládnuť všetko naraz a učia sa hodiny bez prestávky. To však môže byť pre tvoju pamäť neefektívne. Je dôležité učiť sa v krátkych intervaloch a snažiť sa zamerať sa na malé kúsky informácií naraz.

Môžeš si napríklad nastaviť cieľ, že sa budeš učiť 30 minút a potom si dáš prestávku. To ti pomôže udržať si sústredenie a zvýšiť produktivitu.

Valentín, tip na darček

Mohlo by ťa zaujímať:

Tipy na valentínske darčeky, ktorými potešíš svoju polovičku

4. Fotografická pamäť

Nie každý ju má, no dá sa aspoň sčasti naučiť. Mentálne obrázky sú účinný spôsob, ako sa učiť a pamätať si informácie. Ak u teba nefunguje to, že si niečo čítaš a potom si to predstavíš v hlave, skús interaktívnejší spôsob. Skús si predstaviť, ako je dané učivo napísané napríklad na krabici od pizze, zastávke autobusu alebo na tvojom obľúbenom mieste.

Shutterstock

5. Opakuj, opakuj, opakuj

Je dôležité si pravidelne pripomínať informácie, ktoré sa snažíš si zapamätať. Keď sa niečo učíš, skús si to na konci stále v hlave alebo nahlas zopakovať. Môžeš si vytvoriť napríklad aj zvyk – vždy pred spaním si všetko v duchu zopakuješ a to ti učivo v pamäti ešte viac upevní.

6. Vytvorenie súvislostí

Je dôležité spojiť nové informácie s informáciami, ktoré už poznáš. Týmto spôsobom si môžeš udržať prehľad o nových informáciách a tiež si ich ľahšie zapamätať. Skús si spojiť nové informácie s predchádzajúcimi skúsenosťami alebo s tým, čo už o danej téme vieš.

7. Snaž sa to pochopiť, nie sa od slova do slova nabifliť

Namiesto toho, aby si sa snažil naučiť sa učivo od slova do slova, čo ti vydrží v hlave päť minút, skús sa snažiť pochopiť ho. Ak skutočne porozumieš informáciám, bude pre teba jednoduchšie si ich zapamätať. Preto sa nesnaž len zapamätať fakty, skús si ich vysvetliť a pochopiť.

Shutterstock


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.