7 škaredých tajomstiev zo zákulisia práce „skutočných“ Disney princezien

Aké je to byť princeznou v najväčšom zábavnom parku na svete?

Zdroj: Wikimedia Commons

„Čím chceš byť, až budeš veľká?“ pýtalo sa okolie snáď každej malej slečny, ktorá kradla mame šminky a nosila jej o desať čísel väčšie topánky. A takmer každá malá slečna zaručene odpovedala, že princeznou. Rokmi sme pochopili, že to s touto ambíciou nebude také jednoduché a väčšina z nás sa jej vzdala. Niektoré však nie.

Niektorým žienkam sa naozaj podarilo vybojovať titul princezná. Možno nie skutočná, no minimálne taká, ktorá sa na princeznú hrá, a nie len tak hocikde. Rovno v najväčšom zábavnom parku na svete – Disneylande. Takáto práca znie priam rozprávkovo. Prekrásne róby, účesy, mejkap… je snáď niečo, čo z tejto roboty nerobí „dream job“?

Nanešťastie, tých vecí je hneď niekoľko. Byť skutočnou princeznou je totiž náročná práca, zahalená rúškom tajomstva. Alebo hneď niekoľkými, o ktorých zamestnané princezné rozprávať nesmú. Tie „bývalé“ sa však anonymne s internetom podelili a my sme ich nespokojnosť pretavili do tohto článku.

1. Začiatok vôbec nie je „princeznovský“

Celý proces začína výberovým konaním, kde sa k dievčatám rozhodne nikto nechová ako k skutočným princeznám. Vlastne ich komisia len skúma, analyzuje a zisťuje, či po vizuálnej stránke vôbec majú na to reprezentovať detské ikony (napríklad musia mať konkrétnu výšku – Popoluška nemôže byť jeden deň maličká a na druhý mať dva metre).

Potom prichádza na rad tancovanie. Pohyby princeznej predsa musia byť ladné a musia mať v sebe určité čaro. Všetko končí čítaním zo scenára. Dokopy táto procedúra trvá zhruba dva dni, nehovoriac o následnom čakaní na telefonát. Ak sa ho uchádzačka predsa len dočká, ešte ani zďaleka nemá vyhraté.

Predtým, ako si navlečie krásne šaty a nasadí parochňu, ju totiž ešte čaká posledná etapa tréningu. Hranie inej postavičky v kostýme, ktorý zakrýva všetko vrátane tváre – napríklad Mickey Mouse. Zahrať si postavu, ktorá na tvári nenosí masku, je česť. Treba si ju zaslúžiť, a to nejaký ten piatok trvá.

2. Nemôžu si vybrať, ktorou princeznou budú

Disneyland nikdy nehľadá všetky princezné naraz – väčšinou je otvorená jedna konkrétna pozícia. Takže, aj napriek tomu, že slečna túži byť Ariel celým svojím srdcom, keď hľadajú Šípkovú Ruženku a ona spĺňa všetky kritériá, jednoducho bude Šípkovou Ruženkou.

Ak nie, tak to môže skúsiť znovu a dúfať, že sa jej tentoraz úlohu malej morskej panny podarí ukoristiť. Je tam však jedna obrovská nevýhoda – človek môže prísť na kasting len raz ročne.

3. Autogramy, autogramy, autogramy

Deťom nestačí obľúbenú princeznú vidieť, chcú si z nej kúsok odniesť aj domov. Tento kúsok býva najčastejšie autogram. To, čo v detských očiach vyzerá ako prostá čarbanica, je však výsledok dlhodobého tréningu. Každý jeden podpis, ktorý princezná dá, musí vyzerať rovnako.

Ak si ho to isté dieťa príde vypýtať dnes od jednej herečky a zajtra od druhej, musia byť absolútne identické. Sú predsa od tej istej princeznej. A len tak pre zaujímavosť – každá princezná počas priemerného dňa rozdá takýchto podpisov zhruba tisíc. Takže, ak máš pocit, že ti ide ruku urvať po zapisovaní poznámok z chémie, tak ver, že môže byť aj horšie.

View this post on Instagram

If you ask me the best thing you can bring home from Disney park, it’s the autographs from every Disney friend you meet. For me, it’s such an achievement. . You can buy merchandise with your money. You can take photos with your camera. But it takes an adventure to meet those characters from your favorite movies and let them sign your book. . It may take hours to meet one character, just to say hi to them in less than 5 minutes. It may take extra miles and extra efforts since some characters are only in particular parks or special events. But that’s what makes it special. . To me, it’s not just an autograph. Each page gives me excitement and memories of the day I met them, the talk I had with them, and the magical experience they gave me. . So here I’m sharing some autographs I got from my last trip. Some have very beautiful autographs. Anyway, I decided to start collecting autographs since 2015, and I’m pretty amazed I’ve got more than 100 Disney friends signed my book so far. It’s just fun thing to do.

A post shared by Wilson Kanadi (@wilzkanadi) on

4. Množstvo detských otázok

Detská myseľ je bezodnou studnicou absurdných otázok. Takých absurdných, že by dospelému nikdy nezišli na um, a teda by ani netušil, ako na ne odpovedať. Lenže Disney princezná nie je len taký obyčajný dospelý človek. Vždy musí mať v repertoári pripravenú odpoveď, ktorá nielen uspokojí detskú zvedavosť, ale zároveň bude v súlade s jej rozprávkovou osobnosťou.

Prečo vie jedno zvieratko rozprávať a druhé nie? Prečo si si odhryzla z jablka od cudzej osoby? Prečo sú ľudia v tvojej krajine nešťastní a nič s tým nerobíš? Ako je to možné, že sme sa so školou boli pozrieť na hrobe Pocahontas, no ty si teraz tu? Jeden nikdy nevie, aká perla z dieťaťa môže vypadnúť, no princezná na ňu vždy musí pohotovo reagovať.

5. …a chlipných narážok od dospelých mužov

Človek by povedal, že také krásne, nevinné a magické miesto, akým je Disneyland, sa zaobíde bez nevhodného mužského správania. Bohužiaľ, nie je tomu tak. „Raz ma chlapík reálne požiadal o ruku s prsteňom, ktorý bol údajne po jeho babke. Bola som v kostýme, obklopená deťmi, a on nebral nie ako odpoveď,“ prezradila na Reddite užívateľka katlyncohen, ktorá pracovala ako princezná v rámci vysokoškolskej stáže.

Ďalšia slečna na rovnakej platforme priznala, že sa sexuálne narážky odvíjali aj od konkrétnej princeznej. Najhoršie na tom bola Pocahontas, Mulan a Silvermist toľký záujem nevyvolali. „Pripisujem to tomu, že Pocahontas bola veľmi sporo odetá. Musím povedať, že sa ma žiaden z nich nikdy nedotkol, no keď sa so mnou išli odfotiť, nezabudli mi zašepkať niečo do ucha,“ hovorí bývalá princezná pod prezývkou too-tsunami.

6. Je to náročná a slabo platená práca

Či je piatok a či sviatok, či prší, svieti slnko, deti ju ťahajú za sukňu a rodičia nepríjemne poškuľujú, princezná musí byť princeznou. Musí byť milá, prívetivá, vždy od ucha k uchu vysmiata a do toho všetkého ani na sekundu nesmie vypadnúť zo svojej roly. Na prvý pohľad to neznie ako žiadna dráma, no kto sa už niekedy snažil usmiať v korzete, vie, že prechádzka ružovou záhradou to rozhodne nie je.

To všetko by sa dalo prekúsnuť, keby princezné dostávali princeznovskú mzdu. Ich pláca má však od tej rozprávkovej ďaleko. Pohybuje sa niekde v okolí 13 dolárov (cca 11 eur), čo je na naše slovenské pomery priam horibilná suma. No Amerike, kde je priemerná hodinová mzda vyše 27 dolárov na hodinu, je to veľmi chabé ohodnotenie.

Výnimkou nie sú ani zranenia v podobe vykĺbených kolien či ramien a časté prechladnutia, zapríčinené zmenami počasia. Zo všetkých týchto faktorov vyplýva jediné – princeznou sa nedá byť dlhodobo. Hoci oficiálny dôchodkový vek pre Disney princeznú je 27 rokov, väčšina z nich odchádza omnoho skôr. Terajšie princezné sa pohybujú v rozmedzí 18-24.

7. Žiadne sociálne siete

Stať sa súčasťou najväčšieho zábavného parku na svete je niečo, čo si rozhodne pýta zverejnenie na sociálnych sieťach. Princezná si ale musí nechať zájsť chuť. Disneyland má veľmi striktné pravidlá, čo sa zamestnancov a ich aktivity na internete týka. Nemôžu postovať žiadne fotografie ani videá, nemôžu o svojej práci písať nič, dokonca ani prezradiť, ktorú postavu hrajú.

Bonus: Prečo nemôžu dospelí chodiť do Disneylandov v kostýmoch?

Disneyland sa snaží zachovať v deťoch vieru v rozprávkové bytosti, čary a mágiu. To by bolo veľmi problematické, keby sa po celom parku premávali dospelí ľudia v kostýmoch ich obľúbených postavičiek, hovorili neslušné slová, fajčili pri kontajneroch či chytali za zadky svoje polovičky.

Čert to ber, že nie sú oficiálnymi zamestnancami parku – dieťa to nemá odkiaľ vedieť. Ono len vidí svoju obľúbenú princeznú či princa, ako robí čosi, čo by princezná ani princ rozhodne robiť nemali.

Podľa všetkých vyššie uvedených bodov ti už musí byť jasné, ako veľmi si dáva Disneyland záležať na dokonalej a vierohodnej prezentácii svojich princezien. Taká hlúposť ako cudzia žena v kostýme by to mohla celé pokaziť. Z toho dôvodu je dospelým prísne zakázané chodiť do parku v kostýme akejkoľvek z postáv.

Zdroje: brightside.me, thetalko.com, too-tsunami / Reddit, katlyncohen / Reddit, Michelle Khare / YouTube

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
7
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
11
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Kamarát sa pýta: Pani doktorka odpovedá na vaše otázky (nielen) ohľadom závislostí a intímností

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME