7 skvelých tipov na čítanie počas karantény: Lov na baziliška a ďalšie tituly, ktoré zaujmú nielen násťročných

YOLi knihy, ktoré by si mali prečítať nielen násťroční.

Zdroj: Mona Rose/EMEFKA

Mladí ľudia milujú čítanie a literatúra im ide naproti. Žáner young adult doslova ovládol literárny trh a priviedol ku knihám tisíce ďalších nadšených čitateľov. Vydavateľstvo Ikar preto prinieslo na pulty slovenských kníhkupectiev novú značku YOLi, ktorej názov vznikol z anglického termínu young literature. Je teda celkom jasné, že sa zameriava na knihy prevažne pre mladých dospelých.

YOLácky tím usilovne pracuje na tom, aby sa tieto výnimočné knižky dostali až k vám v krásnom dizajne a originálnom spracovaní. Ikonickým logom knižiek je malý čierny motýľ – symbol rastu, zmeny a transformácie, vlastností typických pre túto čitateľskú skupinu.

YOLi knihy v sebe ukrývajú svet plný fantázie, pocitov a farieb. Ponúkajú celé spektrum žánrov, od fantasy, dystópií až po romance. Je v nich veľa inšpirácie a hlbokých myšlienok. Množstvo príbehov, ktoré vás chytia za srdce, vás zasiahnu svojím silným príbehom alebo si pri nich jednoducho príjemne oddýchnete a vyčaria vám úsmev na tvári.

V súčasnosti je na trhu vyše 100 titulov, z ktorých si môžete vybrať, a pár z nich vám predstavíme aj v tomto článku, mimo iného aj horúcu novinku Lov na baziliška, ktorú prečítate na jedno posedenie.

Mona Rose/EMEFKA

Andrej Žvalevskij, Jevgenija Borisovna Pasterna – Lov na baziliška

Lov na baziliška je napínavý príbeh zo stredoškolského prostredia s jemnou romantickou linkou. Sledujeme v ňom hlavnú hrdinku Ksiu, ktorej nečakane zomrie najlepšia kamarátka. Myška sa s niekoľkými spolužiakmi uliala z vyučovania a užila drogu s prímesou jedu, známu ako Bazilišok. Otrávených je niekoľko, no len Myšku stála skúsenosť život.

Prípad vyšetrujú ako vraždu, v putách odchádza aj jedna osoba z radov učiteľov. Ksiu by najradšej na všetko zabudla, ale nedokáže to, a tak sa rozhodne odhaliť toho, kto to celé zapríčinil.

Tragédia vyvolala strach, no zjavne všetkých neodradila od experimentovania s omamnými látkami. Buď bude Ksiu bojovať do posledných síl, alebo sa vzdá. V takom prípade sa však potvrdí povera, že „bazilišok“ býva nesmrteľný.

Príbeh:

Príbeh, ktorý v sebe kniha ukrýva, má ušľachtilý cieľ – odradiť od drog. Autori chceli poukázať na to, že drogy sú problém, a aj keď je ťažké proti nim bojovať, mali by sme sa o to aspoň pokúsiť. Zaujímavým prvkom príbehu je, že vlastne nie je podstatné, kto stojí za danou tragédiou, ale prečo ju spáchal a či sa tomu v budúcnosti dá nejako zabrániť.

V príbehu nechýbajú ani popkultúrne narážky, čo ocenia najmä fanúšikovia Harryho Pottera, ktorý v knihe zohráva dosť významnú úlohu.

Štýl písania:

Autori zvolili jednoduchý a pútavý štýl písania. Príbeh má rýchly spád a číta sa ľahko a rýchlo. Navyše má kniha cca 200 strán, takže je ako stvorená na jedno popoludnie.

Komu by sa kniha mohla páčiť:

Fanúšikom young adult literatúry, ktorí ocenia v knihách aj morálne posolstvo a satiru, tínedžerom a mladším čitateľom, ktorých zaujíma problematika drog, alebo tým, ktorí obľubujú kratšie knižky.

Mona Rose/EMEFKA

Karen M. McManus – Jeden z nás klame/Nechaj si to pre seba

Ak máte chuť na naozaj kvalitné a originálne YOLi knižky zo stredoškolského prostredia, knihy Jeden z nás klame a Nechaj si to pre seba od Karen M. McManus sú dokonalou voľbou. Obe knižky majú pútavú detektívnu linku, jedinečný štýl písania, sympatické a reálne postavy a príbeh, ktorý vás vtiahne a nepustí až do konca.

Mona Rose/EMEFKA

Elle Kennedy – Návrh

V žánri new adult s ratingom 17+ vydáva YOLi aj ľúbostnú sériu Off- Campus s erotickým nádychom z hokejového prostredia. Prvý diel s názvom Návrh je vynikajúcou jednohubkou, ktorá očarí aj tých, ktorí ľúbostným románom až tak neholdujú. Elle Kennedy je totiž majsterkou v písaní jednoduchých, no neskutočne pútavých milostných príbehov.

Mona Rose/EMEFKA

Gayle Forman – Stratení

Americká spisovateľka Gayle Forman nie je v žánri young adult žiadnym nováčikom. Napísala také hity, ako Iba jeden deň, Iba jeden rok alebo dojemný a silný príbeh s názvom Ak zostanem, ktorý sa dočkal aj filmového spracovania.

Jej knihy sú veľmi emotívne a vďaka jej jedinečnému štýlu písania sa čítajú veľmi rýchlo. Výnimkou nie je ani kniha Stratení – dojemný príbeh troch mladých ľudí, ktorí sa cítia nesmierne osamelí a… stratení.

Mona Rose/EMEFKA

Don Zolidis – Sedem rozchodov Amy a Craiga

Sedem rozchodov Amy a Craiga je prvotina amerického spisovateľa Dona Zolidisa. Je to príbeh lásky dvoch rozdielnych a celkom komplikovaných tínedžerov, ktorý vás najmä pobaví (a dojme). Táto nenáročná rozchodová jednohubka je ako stvorená na víkendové čítanie a jednoznačne vám vylepší náladu a vyčarí úsmev na tvári.

Mona Rose/EMEFKA

Karen Rivers – Niečo si želaj

Niečo si želaj je kniha, ktorá nesadne každému, no ten, kto jej dá šancu, zažije poriadny šok. Nie je to totiž žiadna milá a nenáročná romantika, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Je zvláštna, netradičná, mätúca, nervydrásajúca, plná zvratov, ale aj hlbokých myšlienok. Budete sa v deji strácať, nebudete rozumieť, čo sa tam deje, až kým vám záver nedá facku a poriadne nešokuje. Jedno je ale isté, na knihu len tak ľahko nezabudnete…

Mona Rose/EMEFKA

Výber YOLi kníh je naozaj pestrý a rôznorodý, až tak, že sme mali problém s výberom kníh do článku – je ich totiž tak veľa, že by zoznam kníh musel byť minimálne dvakrát taký dlhý.

Veríme však, že aj v tomto výbere si každý nájde niečo pre seba. Ak chcete mať prehľad o všetkých YOLi tituloch, odporúčame sledovať ich stránku, kde majú prehľadne zoradené všetky knižky, ktoré zatiaľ vyšli. Želáme vám, už tradične, príjemné čítanie.

Tento obsah vznikol v spolupráci s IKAR, a.s.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
20
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ako bude vyzerať Slovensko po karanténe? Vtipné video ti ukáže budúcnosť

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME