7 totálne rádioaktívnych vecí, ktoré ste kedysi mohli bežne kúpiť v obchode

Vedec je tvor zvedavý. Je pre neho prirodzené spoznávať svet. Obchodník je tvor vynaliezavý. On dokáže speňažiť každý jeden nový objav. Niekedy biznis predbehne vedu, a na trh sa dostávajú produkty ohrozujúce zdravie i bezpečnosť.


Ľudská rasa pociťuje potrebu neustáleho napredovania. Vynálezcovia, myslitelia a bádatelia už od počiatku vekov prichádzali s objavmi, ktoré znamenali pokrok. Medzi najúžasnejšie monumenty veľkosti ducha môžeme zaradiť napríklad pyramídy v Gíze, obraz Mony Lisy, parný stroj, očkovanie, počítače či web EMEFKA.

Rozmach chémie a fyziky v 19. storočí vyvolal u mnohých vedcov fascináciu rádioaktívnymi materiálmi. Nadšenie bolo viditeľné hlavne v medicíne a starostlivosti o ľudské zdravie. Niektoré technológie, ako napríklad röntgenové lúče, či onkologické ožarovanie fičia doteraz a zachraňujú životy. Zopár ďalších nápadov naopak dostalo do hrobu veľkú časť ľudí, ktorí sa s nimi dostali do kontaktu.

V mnohých oblastiach života, hlavne v rokoch tesne po skončení druhej svetovej vojny, sa môžeme stretnúť s postojom nazývaným „jadrový optimizmus“. V týchto časoch panovalo presvedčenie, že pomocou sily jadra je možné prekonať všetky problémy ľudstva. Atómová energia bola nekriticky zbožňovaná a o jej negatívnych stránkach sa nevedelo, alebo boli ignorované.

Zdroj: pinterest.com

Tento článok vám ukáže niekoľko bežne dostupných výrobkov z dávnych a bezstarostných čias:

1. Prsteň v tvare atómovej bomby

Zdroj: orau.org

Prstienok v tvare atómovej bomby obsahoval vo svojom vnútri častice rádioaktívneho polónia. Po odstránení červenej časti bolo v tmavom prostredí možné sledovať záblesky spôsobené reakciou polónia so sulfidom zinku. Marketing produktu vychádzal z predpokladu, že každý správny chlapec túži mať pri sebe pripomienku najdesivejšieho ľudského vynálezu, ktorého jediným využitím je spôsobenie desaťtisícových strát na životoch a pekelné muky pre tých, čo úder prežijú.

 2. Zubná pasta

Zdroj: orau.org

V obchodoch ju bolo dostať niekedy od dvadsiatych rokov 20. storočia až do konca druhej svetovej vojny. Obsahovala tórium. Svojim spôsobom išlo o vysokoúčinný výrobok. Rádioaktivita totiž skutočne nekompromisne likvidovala mikroorganizmy v ústnej dutine, čím zabraňovala vzniku zápachu a kazov. Ústny Černobyľ dvakrát denne ale určite poznačil človeka aj inak.

Zdroj: fallout.wikia.com

Chlap ako hora, zuby žiarivo čisté. Lepšiu pastu naozaj nedostať!

3.  Hodinky s ciferníkom svietiacim v tme

Zdroj: blog.sme.sk

Ako môžeme vidieť na tejto starej reklame, zelené žiarenie našlo obľubu aj v našich končinách. Reklama hovorí, že „Suttnerovské rádiumové hodinky“ sú dobre čitateľné aj v zle osvetlenom prostredí. Na rozdiel od konkurenčných výrobkov, používajúcich fosfor, majú trvácnejšiu svetelnú silu.  Zo žiarenia vám môže narásť ďalší penis (pre dámy prvý). Oproti patetickým fosforovým hodinkám vám tie suttnerovské môžu dať röntgenové videnie, alebo inú náhodnú superschopnosť niektorej komiksovej postavičky.

Zdroj: pinterest.com

10 z 10 Nikol túži po tejto superschopnosti

4. Atómové laboratórium pre deti

Zdroj: orau.org

Hlavným cieľom Gilbertovho atómového laboratória bolo umožniť mládeži sledovať chemické a jadrové procesy za použitia rádioaktívneho materiálu. Na to slúžili štyri druhy uránovej rudy a všetky potrebné nástroje. Balenie obsahovalo aj rozkošný malý geigerov počítač (zariadenie na meranie rádioaktivity; jeho zvuk určite poznáte z hier Half-Life, Stalker, Fallout). Informačný leták nabádal mládež vo voľnom čase hľadať uránové ložiská.

O desať rokov neskôr prišla druhá spoločnosť s podobnou hračkou (obrázok vpravo). Svojich predchodcov sa im podarilo prekonať tým, že okrem uránu obsahovala sada aj rádium, ktoré je 2,7 miliónkrát rádioaktívnejšie, než rovnaké množstvo uránu. Ďalší tromf v pretekoch o titul najnebezpečnejšej hračky všetkých čias predstavoval blok suchého ľadu (povrchová teplota -78.5°C), ktorého kontakt s pokožkou môže spôsobiť ťažké poranenia. 

Takéto stavebnice by určite boli populárne aj dnes, pretože mnohé decká túžia mať vlastný jadrový program. Čím je decko šialenejšie, tým je táto túžba väčšia.

Zdroj: ktar.com

„Šialené tlsté decko“ – Kim Čong-Un slovami senátora McCaina

5. Vlna

Zdroj: gizmodo.com

Reklama zdôrazňovala vhodnosť vlny, obsahujúcej nebezpečné rádium, práve pre najmenšie deti. Materiál je to hrejivý a nekrčí sa. Každý pozná priaznivé účinky rádia na bunkovú stimuláciu! Matky mohli ušiť svojim deťom svetre, aby neprechladli v čakárni, keď kvôli symptómom choroby z rádioaktívneho ožiarenia čakali na doktora. Čiapočka držala pokope vypadávajúce vlasy, do vreckovky sa výborne vypľúvali choré zuby.

 

6. Napájadlo

Zdroj: carlwillis.wordpress.com

Toto zariadenie bolo patentované v roku 1912. Keramická nádoba obsahovala rádioaktívne prvky urán, vanád a radón. Dopĺňali ich arzén a olovo (síce nie sú rádioaktívne, ale zabiť ťa môžu aj tak). Výrobca tvrdil, že voda čerpaná z tohto napájadla má pozitívny vplyv na ľudské zdravie. Z dnešného pohľadu je nepochopiteľné, ako niekto mohol piť vodu z nádoby, ktorá bola tvorená sofistikovaným koktejlom škodlivých látok. Látok, spôsobujúcich množstvo kritických ochorení, ako napríklad rakovinu kostí, či neplodnosť. Zhubný účinok na rozmnožovacie ústrojenstvo by sa dal porovnať s tým, ak by si niekto rádioaktívny materiál natiahol rovno na svojho vtáka…

7. Kondómy

Zdroj: orau.org

Zdroj: giphy.com

Zdroj: gizmodo.com; cracked.com; carlwillis.wordpress.com; orau.org; wikipedia.org; infograph.venngage.com

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
12
Haha
Woow Woow
33
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

7 totálne rádioaktívnych vecí, ktoré ste kedysi mohli bežne kúpiť v obchode

Prihlásiť sa

Prihláste sa prosím pomocou svojho prihlasovacieho mena a hesla. Prihlasovacie údaje na stránky emefka.sk a memehub.sk sú rovnaké.
Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

reset password

Späť na
Prihlásiť sa
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image