Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée
Zdroj: ©Shutterstock

7 unikátnych stavieb zo sveta, ktoré musíš za život navštíviť. Pri ktorých si sa už stihol odfotiť?

Vitaj na ceste za inou kultúrou.

Vysoké aj Nízke Tatry si pobehal krížom-krážom, splavil Váh popod Strečno, navštívil jedinečné hrady a zámky, dal si bryndzové halušky v tradičnom salaši. Cez leto ťa to, naopak, ťahalo zase k moru na piesočné pláže za oddychom. Alebo len sedíš doma, nudíš sa, ale chceš zahodiť svoje lenivé ja.

Hovoríš si, že by si chcel niečo zmeniť, zažiť nové veci, spoznať iné kultúry a ich pamiatky. Preto ti prinášame niekoľko tipov, kam by si sa určite mal vybrať. Z Talianska do Číny, odtiaľ do Brazílie a Mexika. Nezabudni na Peru, Indiu a Jordánsko. Cesta okolo sveta sa môže začať.

1. Rímske koloseum

Prvým miestom na zozname je architektonická dominanta Ríma. Koloseum stojí na mieste umelého jazera v záhrade Neronovho Zlatého domu na konci Forum Romanum. Pôvodne sa využívalo ako amfiteáter a bolo najväčšou budovou v Rímskej ríši. Prvotne sa nazývalo Mamlovský amfiteáter podľa dynastie, z ktorej pochádzali jeho stavitelia.

Názov Koloseum (v preklade obrovský) zľudovel natoľko, že ho dnes poznáme práve pod týmto názvom. V súčasnosti sú zachované dve tretiny pôvodnej stavby. Poškodenie zapríčinili predovšetkým zemetrasenia a vandali, ktorí v minulosti rozkradli materiál. Koloseum bolo označované ako ikona starovekého Ríma a rímskej architektúry. Sekundárnych využití malo viacero – bývanie, dielňa, pevnosť a svätyňa.

Shutterstock

2. Čínsky múr

Začiatok jeho stavby sa datuje niekoľko storočí pred začiatkom nášho letopočtu. Má dĺžku 8 850 kilometrov a chránil Čínu pred mongolskými vpádmi. Je pravidelne zosilnený vežami, ktoré slúžili ako pozorovacie a signálne stanovištia, skladiská zbraní a útočisko obrancov.

Múr nemal za úlohu odraziť masívny útok nepriateľov, ktorí by hradby dokázali preliezť. Primárnou úlohou bolo sťažiť polokočovným kmeňom ich lúpežné nájazdy do vnútra impéria. V súčasnosti sa Veľký čínsky múr vníma ako jeden zo symbolov krajiny.

Shutterstock

3. Socha Krista Spasiteľa

Postavili ju v roku 1931 v Brazílii nad mestom Rio de Janeiro. Meria tridsať metrov a podstavec pod ňou má osem metrov. Zobrazuje Krista s roztiahnutými rukami, ktorý symbolicky objíma mesto. Gesto malo vyjadrovať súcit a radosť z nezávislosti. Prvotná myšlienka sa zrodila v roku 1922, keď krajina oslavovala sté výročie nezávislosti.

Na vrchol pahorka vedie železnica, ktorá končí 40 m pod sochou. Toto magické miesto ležiace 700 metrov nad morom ti ponúka krásny výhľad na centrum Ria de Janeira, pláže Copacabana, Ipanema či Cukrovú Homoľu.

Shutterstock

Odporúčame prečítať:

Otestuj sa: Uhádneš, z ktorej slovenskej reality šou je táto hláška?

4. Machu Picchu

Stratené mesto vytvorili Inkovia vo výške 2 430 metrov nad morom. Nachádza sa na horskom hrebeni nad údolím Urubamba v Peru. Obklopujú ho pohoria Machu Picchu a Huayna Picchu. V roku 1911 ho objavil havajský rodák Hiram Bingham spolu so svojím sprievodcom v peruánskych Andách.

O Stratenom meste sa dozvedel z legiend starých Indiánov. Po objavení ho nazval kečuánskym jazykom Machu Picchu, čiže Starý vrch. Jeho pôvodný názov a ani dôvod, prečo ho Inkovia postavili, nie sú známe. Historici si myslia, že chceli byť bližšie k svojmu božstvu – Slnku. Žili v ňom najkrajšie ženy, ktoré sa s ním zosobášili. Dôkazom má byť 136 kostier, prevažne žien, ktoré na mieste našli americkí archeológovia.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť