Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 31.1.2023
sk
Emil
cz
Marika

7 young adult kníh, ktorých dej ti priblíži život s duševnou poruchou

Dnes je Svetový deň duševného zdravia. Ktoré young adult knihy sa tejto problematike venujú?


Zamyslel si sa niekedy nad tým, aká je presná definícia duševného zdravia? Podľa WHO je to stav pohody, v ktorom jednotlivec môže uskutočniť svoje schopnosti, vie zdolávať stresové situácie bežného života, vie produktívne pracovať a vie prispievať do života spoločnosti. Tiež sa ti tá predstava ťažko zlučuje s bežným životom?

Viacerí sa zhodneme, že v dnešnom uponáhľanom svete je dosť náročné dosiahnuť vyššie spomenutý stav, ale nie je to nemožné. Oproti minulosti sa už, našťastie, téma duševného zdravia nepovažuje za tabu a svedčia o tom aj každoročné aktivity počas Svetového dňa duševného zdravia, ktorý je stanovený na dnes, 10. októbra.

Prečo práve 10. október?

Svetový deň duševného zdravia bol vyhlásený Svetovou federáciou za duševné zdravie ešte v roku 1991. Cieľom tohto dňa je informovať verejnosť o otázkach duševného zdravia a o problémoch súvisiacich s psychickými ochoreniami. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) žije vo svete až 450 miliónov ľudí s duševnými ochoreniami, čiže takmer každý štvrtý človek v populácii je zasiahnutý nejakou duševnou poruchou v určitom štádiu.

Jednou z najčastejších foriem nepriamej osvety psychického zdravia je určite literatúra. Autori do svojich diel často zakomponujú rôzne diagnózy, traumy a ťažkosti, ktoré sú relatívne bežné, ale ešte vždy sa o nich hovorí málo.

V prípade, že máš chuť prečítať si knihu, ktorej dej sa venuje psychickému zdraviu, siahni po niektorom young adult príbehu z nášho výberu:

John Green – Všade samé korytnačky

John Green je autor, o ktorom je medzi čitateľmi dávno známe, že iba málokedy píše happyendy. V jeho knihách nájdeš mnoho hlbokých myšlienok, ktoré ťa ešte nejakú chvíľu prinútia premýšľať o živote. Rovnako je to aj v knihe Všade samé korytnačky, v ktorej sa vžiješ do osoby, ktorú (ako samotného autora) prepadávajú obsesívno-kompulzívne myšlienky.

Šestnásťročná Aza Holmesová nikdy nemala v úmysle riešiť záhadný prípad zmiznutia miliardára Russella Picketta. Lenže keď sa jej najlepšia kamoška Daisy Ramirezová dozvie, že v hre je odmena stotisíc dolárov, s nadšením sa vrhne do vyšetrovania. Aza sa jej rozhodne pomôcť, keďže z detstva pozná Pickettovho syna Davisa. Zoznámili sa kedysi v tábore pre deti, ktorým zomrel jeden z rodičov. Dievčatá stoja pred zásadnou otázkou: Stal sa miliardár obeťou únosu, alebo utiekol pred políciou, ktorá ho chcela obviniť z úplatkárstva?

Stephen Chbosky – Charlieho malé tajomstvá

Autor Stephen Chbosky vo svojej knihe Charlieho malé tajomstvá sympatizuje s každým, kto sa, podobne ako Charlie, nájde v role overthinker-a, na čom ale nie je nič zlé. A presne o tom je tento príbeh plný emócií, lásky, priateľstva a zábavy.

Charlieho listy sú oveľa intímnejšie ako denník. Sú smutné aj veselé, tragické aj komické. Nevieme, kde žije, nevieme, komu píše, vieme však o svete, o ktorom píše. Snaží sa žiť svoj život najlepšie, ako vie, no zároveň uteká pred jeho nástrahami a dostáva sa do sveta prvých rande, rodinných drám a nových priateľov. Sveta s*xu, drog a kultovej Rocky Horror Picture Show, sveta, v ktorom je potrebná len úžasná pieseň na úžasnej ceste k nekonečnosti.

Jennifer Niven – Všetky skvelé miesta

Ďalší príbeh, ktorý pohladí nejedno dospievajúce srdiečko a zaoberá sa ťažkými témami, nájdeš v knihe Všetky skvelé miesta od Jennifer Niven. Kombinácia tráum, fóbií, bipolárnej poruchy a snahy o samovraždu síce vyvolá silnú zmes emócií, ale určite chytí za srdce.

Theodora Fincha trápia depresie. Každý deň premýšľa nad smrťou, no zároveň hľadá dôvody, prečo žiť. Violet Markeyová ráta dni do maturity, aby mohla ujsť z malého mesta, kde ju prenasledujú bolestné spomienky na sestrinu tragickú smrť. Navzájom sa nepoznajú, až kým sa obaja neocitnú na rímse školskej zvonice, s pohľadom upretým na chodník šesť poschodí pod nimi.

Dole sa zhlukujú študenti a škodoradostne pobádajú Fincha, aby skočil. Na výčiny problémového študenta už sú zvyknutí. Čo tam však robí Violet? Keď dvojica napokon cúvne, na druhý deň sa v školských novinách objaví článok o hrdinke Violet, čo zachránila čudáka Fincha. Nebolo to však naopak?

Nina LaCour – Všetko je tak, ako má byť

Príbeh Všetko je tak, ako má byť od autorky Niny LaCour ti predstaví citlivý príbeh o vzťahu k sebe, k samote, k smútku, k ľuďom… Počas čítania ťa síce čaká prelínanie minulosti a prítomnosti, striedanie šťastnejších chvíľ s tými menej šťastnými a solídna depka, ale na konci budeš rád, že si po tejto knihe siahol.

Ako by vyzeral tvoj život, keby si jedného dňa odišla z domu na druhý koniec sveta len s mobilom vo vrecku? Marin to urobila. V deň, keď sa utopil jej starý otec, ktorý ju vychovával, sa otočila San Franciscu chrbtom. Odletela na univerzitu do New Yorku a s nikým z rodného mesta viac neprehovorila. Zo strachu? Z hanby? Alebo utiekla pred smútkom?

Blížia sa však zimné prázdniny, a hoci sa Marin rozhodla stráviť Vianoce vo vyľudnenom internáte, musí ešte pretrpieť trojdňovú návštevu bývalej najlepšej kamarátky Mabel. Za tie mesiace jej neodpovedala na stovky esemesiek ani desiatky telefonátov. Čakajú ju tri dni plné spomínania na svoje staré ja. Tri dni prežívania toho posledného leta na Západnom pobreží. Tri dni osamote v snehovej víchrici, kde sa nedá pred otázkami ani pravdou ujsť.

Jay Asher – Mŕtve dievča neklame

So šikanou sa pravdepodobne stretla väčšina z nás – hlavne v školských laviciach. Presne o takom prípade rozpráva príbeh z pera Jaya Ashera v knihe Mŕtve dievča neklame, ktorý pravdepodobne poznáš aj vďaka seriálovému prevedeniu pod názvom 13 Reasons Why.

Clay Jensen objaví jedného dňa pred domom zvláštnu škatuľu s niekoľkými magnetofónovými páskami. Nahrala ich Hannah Bakerová – spolužiačka, do ktorej bol buchnutý. No Hannah pred dvoma týždňami spáchala samovraždu. Jej hlas na magnetofónových páskach mu prezradí, že existuje trinásť dôvodov, prečo sa rozhodla pre ten strašný čin.

Clay je jeden z nich. A keď si ju vypočuje, zistí prečo. Clay strávi noc s Hannahiným hlasom v ušiach, nasleduje jej slová po celom meste a postupne odkrýva najhlbšie tajomstvá a bolesť dospievajúceho dievčaťa.

Kristína Ježovičová – Vydrž to so mnou

Ak poznáš tvorbu slovenskej autorky Kristíny Ježovičovej, tak vieš, že v jej príbehoch dokáže dokonale vystihnúť vnútorné pocity postáv. Po knihe Nevyslovené nás opäť raz „dostala“ príbehom Vydrž to so mnou, v ktorej sa nevyhýba ani téme poruchy príjmu potravy.

Kniha Vydrž to so mnou je o dievčati v zrkadle, ktoré vidí každá z nás a s ktorého pokrivenými slovami dennodenne bojujeme. Sme totiž cennejšie, ako sa nám snaží nahovoriť. Stačí ho prestať počúvať.
Sedemnásťročná Kaja prehráva boj s dievčaťom v zrkadle každé ráno. Spadne do kolotoča sebaklamu a pretvárky. Poraziť dievča v zrkadle je osamote naozaj ťažké. Ešte ťažšie je priznať si pravdu a prijať pomoc kamošov, ktorí nás neopúšťajú, ani keď si prechádzame peklom. Nikdy nie sme sami.

T.J. Klune – Dom na azúrovom pobreží

Príbeh Dom na azúrovom pobreží, ktorý napísal T.J. Klune, síce „tabuľkovo“ úplne nespadá do nášho výberu, napriek tomu sme sa rozhodli, že ho sem zaradíme. Prečo? Lebo nás zaujal spôsob, akým autor píše o predsudkoch voči niekomu, kto je inakší než všetci ostatní. Kniha pojednáva o spojení medzi ľuďmi, o vzťahoch, o tom, že nie je dôležité, ako človek vyzerá alebo do akej „kategórie“ spadá, ale to, ako sa správa k ľuďom a ako sa ľudia správajú k nemu.

Linus Baker si pokojne nažíva so svojou mačkou a zbierkou platní. Pracuje ako sociálny pracovník v Oddelení starostlivosti o zázračnú mládež, ktorý monitoruje a hodnotí sirotince pre nezvyčajné deti. Jedného dňa mu pridelia prísne tajnú úlohu. Má ohodnotiť vzdialený sirotinec, kde žije šesť nebezpečných detí vrátane Antikrista.

Linus má vyhodnotiť, či skutočne dokážu zosnovať koniec sveta. No ich poručník, šarmantný a charizmatický Arthur Parnassus, je odhodlaný urobiť čokoľvek, aby svojich zverencov ochránil. Linus postupne spoznáva obyvateľov sirotinca a zisťuje, že nie všetko je tak, ako sa na prvý pohľad zdá, a napokon sa musí rozhodnúť, či dá prednosť povinnostiam, alebo svojim snom.

Duševné zdravie je nevyhnutné pre našu celkovú pohodu a je rovnako dôležité ako fyzické zdravie. Rob to, čo ťa robí šťastným, a uvidíš, o koľko lepšie sa budeš cítiť. Môžeš začať tým, že si prečítaš niektorú z vyššie spomenutých kníh. Prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť