Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých

7 zaujímavostí o Československu. Bratislava nemala byť hlavné mesto, chceli sme mať more

Uplynulo už viac než sto rokov.


Dnes je deň, keď vzniklo Československo. Stalo sa tak 28. októbra 1918 po rozpade Rakúsko-Uhorska. Na Václavskom námestí pri pomníku svätého Václava prehovoril k veľkému davu kňaz Isidor Zahradník a vyhlásil samostatný československý štát. Na Slovensko sa správy z Prahy dostávali postupne. Aj to je dôvod, prečo sa Slováci k novému štátu rozhodli oficiálne pripojiť až o dva dni neskôr Martinskou deklaráciou.

Slovenská národná rada sa stretla 30. októbra 1918 v Turčianskom sv. Martine. Spoločne prijala Deklaráciu slovenského národa, ktorou sa prihlásila k novému štátu. Deklarácia žiadala právo na sebaurčenie Slovákov na základe ich nezávislosti a vyjadrila vôľu ľudu žiť v spoločnom štáte s českými bratmi. To jej len veľmi stručný popis toho, ako to vtedy prebiehalo. My sme si pre teba pripravili niekoľko zaujímavostí, ktoré by ťa mohli upútať.

1. Osemhodinová pracovná doba

V prvej Československej republike sa toho veľa zmenilo. Išlo najmä o sociálne a ekonomické novinky. Medzi tie najvýznamnejšie patrilo zavedenie osemhodinovej pracovnej doby, ktorú máme vo svojej podstate dodnes.

2. Jazdilo sa vľavo

Kedysi sme podobne ako v Anglicku jazdili na opačnej strane. V súčasnosti si to zrejme ani nevieme predstaviť. Do aktuálneho stavu sa to zmenilo až v roku 1939.

Československo, fakty, zaujímavosti, história
ČTK

3. Ženy mohli voliť medzi prvými na svete

Československo bolo jednou z prvých pokrokových krajín, v ktorých dostali volebné právo aj ženy. Napríklad vo Francúzsku alebo v Maďarsku si museli počkať až na koniec 2. svetovej vojny.

Odporúčame prečítať:

Dušan z Love Islandu o šou: Terezu takúto nepoznám, s odstupom času si to viem predstaviť s Gábi (ROZHOVOR)

4. Hospodárska veľmoc

Začiatkom 20. rokov bola štátna ekonomika a hospodárstvo oveľa silnejšie ako napríklad v Nemecku. Rakúsko alebo Holandsko za nami tiež nestíhali. Ešte v roku 1934 sme mali desiatu najvyspelejšiu ekonomiku sveta. Medzi hlavné príčiny úpadku patrí druhá svetová vojna, nekompetentnosť a zlé plánovanie komunistického režimu.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.