7 zaujímavostí o Československu. Bratislava nemala byť hlavné mesto, chceli sme mať more

Uplynulo už viac než sto rokov.


Dnes je deň, keď vzniklo Československo. Stalo sa tak 28. októbra 1918 po rozpade Rakúsko-Uhorska. Na Václavskom námestí pri pomníku svätého Václava prehovoril k veľkému davu kňaz Isidor Zahradník a vyhlásil samostatný československý štát. Na Slovensko sa správy z Prahy dostávali postupne. Aj to je dôvod, prečo sa Slováci k novému štátu rozhodli oficiálne pripojiť až o dva dni neskôr Martinskou deklaráciou.

Slovenská národná rada sa stretla 30. októbra 1918 v Turčianskom sv. Martine. Spoločne prijala Deklaráciu slovenského národa, ktorou sa prihlásila k novému štátu. Deklarácia žiadala právo na sebaurčenie Slovákov na základe ich nezávislosti a vyjadrila vôľu ľudu žiť v spoločnom štáte s českými bratmi. To jej len veľmi stručný popis toho, ako to vtedy prebiehalo. My sme si pre teba pripravili niekoľko zaujímavostí, ktoré by ťa mohli upútať.

1. Osemhodinová pracovná doba

V prvej Československej republike sa toho veľa zmenilo. Išlo najmä o sociálne a ekonomické novinky. Medzi tie najvýznamnejšie patrilo zavedenie osemhodinovej pracovnej doby, ktorú máme vo svojej podstate dodnes.

2. Jazdilo sa vľavo

Kedysi sme podobne ako v Anglicku jazdili na opačnej strane. V súčasnosti si to zrejme ani nevieme predstaviť. Do aktuálneho stavu sa to zmenilo až v roku 1939.

Československo, fakty, zaujímavosti, história
ČTK

3. Ženy mohli voliť medzi prvými na svete

Československo bolo jednou z prvých pokrokových krajín, v ktorých dostali volebné právo aj ženy. Napríklad vo Francúzsku alebo v Maďarsku si museli počkať až na koniec 2. svetovej vojny.

Odporúčame prečítať:

Kaufland stiahol z pultov obľúbené ovocie. Ak ho máš doma, hrozí ti žltačka

4. Hospodárska veľmoc

Začiatkom 20. rokov bola štátna ekonomika a hospodárstvo oveľa silnejšie ako napríklad v Nemecku. Rakúsko alebo Holandsko za nami tiež nestíhali. Ešte v roku 1934 sme mali desiatu najvyspelejšiu ekonomiku sveta. Medzi hlavné príčiny úpadku patrí druhá svetová vojna, nekompetentnosť a zlé plánovanie komunistického režimu.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné