Štvrtok 27.1.2022
sk
Bohuš
cz
Ingrid

Subway patrí k najpopulárnejším sieťam reštaurácií rýchleho občerstvenia a milióny priaznivcov si našiel nielen v zahraničí, ale aj u nás na Slovensku. Len málokto však vie zaujímavosti z pozadia, ktoré sa s touto značkou neodmysliteľne spájajú. Pripravili sme si teda pre teba 7 zaujímavých faktov, ktoré ti chutnú frančízu ukážu aj z trochu iného svetla.

1. Založil ho len 17-ročný chlapec

Písal sa rok 1965 a vtedy ešte len 17-ročný Fred DeLuca bol pevne rozhodnutý stať sa lekárom. Štúdium medicíny však bolo finančne náročné a chudobná taliansko-americká rodina si ho nemohla dovoliť. DeLuca sa snažil nájsť spôsob, ako si ho zaplatiť sám, a vtedy mu rodinný priateľ Peter Buck vnukol zaujímavý nápad.

Slovo dalo slovo a so vstupnou investíciou 1000 dolárov od Petera si dvojica onedlho otvorila rýchle občerstvenie. V prvej pobočke v americkom Connecticute pripravovali pod menom Pete’s Super Submarines chutné domáce sendviče. Dnes už ich pod týmto názvom nepoznáme, avšak Peter je stále spoluvlastníkom spoločnosti.

© Profimedia

2. Je to najväčší reťazec s rýchlym občerstvením

Uponáhľaná doba vytvorila reťazcom s rýchlym občerstvením ideálne podmienky na fungovanie. Ľudia chcú jesť hneď a zaraz, a každý, kto im toto želanie splní, sa dočká prosperity. Konkurencia je teda veľká, no Subwayu sa predsa podarilo schovať všetkých do vrecka. Minimálne, čo sa počtu prevádzok týka.

Subway je najväčšia fastfoodová frančíza na svete. S viac ako 38-tisíc reštauráciami v 110 rôznych krajinách predbehla súperov aj z oblasti burgerov či pizze.

ArtCaveManiac / EMEFKA

3. Názov Subway znamená hneď niekoľko vecí

Predtým, ako sa obaja zakladatelia zhodli na mene Subway, ho zmenili hneď niekoľkokrát. Pôvodné meno Pete’s Super Submarines bolo odvodené od vtedy populárnych submarine-style sendvičov, ktoré na rozdiel od tých klasických neboli v chlebe, ale vo veľkej podlhovastej žemli. Neskôr ho skrátili len na Pete’s Submarines.

Ako spoločnosť expandovala, rozhodli sa DeLuca a Buck zainvestovať do reklamy v rádiu. Po jej vypočutí pochopili, že v tomto znení meno reštaurácie pripomína slová pizza marines, čo by mohlo potenciálnych zákazníkov miasť, a tak prišla ďalšia zmena – Pete’s Subs. K menu Subway sa dopracovali až v roku 1968 a okrem podzemného spôsobu prepravy je aj čínskym prekladom frázy „chutí lepšie ako ostatné“.

Subway

4. Pobočky otvárali aj na zvláštnych miestach

Subway možno nájsť aj na miestach, kde by ho ľudia naozaj nečakali. Viac ako 9-tisíc pobočiek je umiestnených veľmi netradične v zoologických záhradách, kasínach či verejných práčovniach. Jedna sa nachádza dokonca aj v kostole. V roku 2004 ju otvoril reverend Darius Pridgen, ktorý chcel ľuďom v okolí poskytnúť pracovné miesta a zároveň nakŕmiť tých, ktorí si to sami nemohli dovoliť.

O šesť rokov sa ďalšia zaujímavá frančíza ocitla desiatky metrov nad zemou. Počas rekonštrukcie jednej z budov World Trade Center prišiel Subway s nápadom pojazdného Subway Shopu, ktorý by mohol na vysokých poschodiach obsluhovať robotníkov. Služobný výťah v budove bol totiž príliš pomalý a muži ním za 30-minútovú obedovú prestávku stihli ledva zliezť dole.

ArtCaveManiac / EMEFKA

5. Denne spotrebuje viac ako 650 árov listového šalátu

V roku 2013 spoločnosť na svojom oficiálnom Twitteri potvrdila, že denne spotrebuje 650 árov listového šalátu. To je 35 futbalových ihrísk. Je ale dosť možné, že ak sa tak ešte nestalo, v blízkej dobe sa toto číslo ešte navýši.

Subway

6. Subway sa zúčastnil newyorského Fashion Weeku

Nie je úplne bežné, aby sa sieť rýchleho občerstvenia angažovala vo svete módy, ale očividne to nie je celkom vylúčené. Minimálne Subway sa o to pokúsil. S prehliadkou Project Subway debutovali v roku 2013 na newyorskom Fashion Weeku a o rok neskôr sa zúčastnili znova.

Modelky sa po móle premávali v jedinečných outfitoch, ktoré dizajnéri vytvorili čisto z produktov, ktoré možno v nájsť reštaurácii. Jedlé síce neboli, no nechýbali utierky, plastové misky na šalát, poháre či darčekové karty. Rozhodne sa teda bolo na čo pozerať.

ArtCaveManiac / EMEFKA

7. Je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov

Pri príležitosti 50. výročia svojho fungovania sa Subway rozhodol pokoriť svetový rekord. A podarilo sa. 1. augusta v roku 2015 nazhromaždili 1481 sendvičových nadšencov a spoločne sa im podarilo ukradnúť titul za udalosť, na ktorej najviac ľudí naraz pripravovalo sendvič, pričom výhra išla na charitu. Vtipné je, že v ten deň porazili len seba. Subway bol totiž držiteľom rekordu už od roku 2014, keď sa naraz pripravilo 254 sendvičov.

Subway

Ak si po tomto všetkom dostal chuť na parádny naložený sendvič, ani sa ti nedivíme. Našťastie, ako si sa dočítal, pobočiek majú dosť na každom kroku a určite jedna z nich nebude ďaleko od teba. Ak sa teda predsa vydáš na púť za svojím sendvičom, nezabudni vyskúšať ich akciovú ponuku, vďaka ktorej si obľúbený sendvič môžeš dopriať za zvýhodnenú cenu. 

Sub Of The Day ponúka každý deň v týždni iný sendvič za lákavú cenu 2,50 €. BBQ kura, B.L.T. či Pizza Picante, nechýba žiadna z populárnych stálic, na ktoré sa zákazníci pravidelne vracajú. Svoju najbližšiu reštauráciu Subway nájdeš tu.

Tento článok vznikol v spolupráci so Subway


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť