7 zaujímavých faktov o láske a vzťahoch, o ktorých si pravdepodobne netušil

Vedci búrajú najčastejšie mýty o vzťahoch a láske.

Keď ide o lásku, tak existuje veľa rôznych povier, rád a iných trikov. Nie všetky však fungujú. Ľudia sa neustále zamýšľajú nad tým, či ich opačné pohlavie naozaj chce, prípadne, či mala vôbec tá posledná hádka význam…

S láskou a vzťahmi to nebýva úplne jednoduché. Prinášame ti niekoľko zaujímavých zistení vedcov, ktoré ti pomôžu lásku a vzťahy trochu lepšie pochopiť.

Všetko záleží na prvom bozku

Štúdia Oxfordskej univerzity ukázala, že prvý bozk môže byť ukazovateľom toho, ako veľmi sa k sebe muž a žena hodia. Čo sa bozkov týka, zvyčajne sú veľmi dôležité hlavne v dlhodobom vzťahu (najmä pre ženy). Existuje hypotéza, že primárnou funkciou bozkávania je zvyšovanie vzrušenia, no vedci ju vyvrátili.

zelle duda, Unsplash

Ľudia, ktorí žijú v spoločnej domácnosti viac ako 25 rokov, sa začnú na seba podobať v tvári

Vedci z University of Michigan študovali konvergenciu vo fyzickom vzhľade manželov. Výsledky ukázali, že po spoločnom nažívaní, ktoré trvá viac ako 25 rokov, dochádza k nárastu zjavnej podobnosti.

A čo viac, nárast podobnosti bol dokázaný v súvislosti s väčšou spokojnosťou v manželstve. Tento jav je založený na princípe, ktorý hovorí o tom, že emocionálne procesy spôsobujú cievne zmeny, ktoré menia svalstvo v tvári.

Inna Lesyk, pexels

Vek, v ktorom máme prvý sex, predpovedá budúcnosť našich vzťahov

Vedci z Texaskej univerzity v Austine dospeli k záveru, že tí, ktorí mali svoj prvý sex po 19 roku, majú v dospelosti šťastnejšie romantické vzťahy. Okrem toho je predpoklad, že sa nebudú skoro ženiť či vydávať a títo ľudia budú mať aj menej sexuálnych partnerov.

Ľudia, ktorí začali svoj sexuálny život neskôr, sú považovaní za zodpovednejších a spoľahlivejších pre dlhodobejšie vzťahy. Experiment ukázal, že títo ľudia lepšie zvládajú vzťahy a svojim partnerom prejavujú viac lásky.

rawpixel.com, Pexels

Romantické filmy pomáhajú partnerom zachrániť manželstvá

Jedna čerstvá štúdia ukázala, že ak manželia spolu pozerajú romantické filmy, môže to zachrániť ich manželstvo. Je to tým, že po dopozeraní filmov môžu o tom diskutovať a premietať si to do svojich životov. Obaja partneri majú potom väčšie pochopenie pre to, čo robia správne a nesprávne. Vedie to k menšiemu počtu nedorozumení a konfliktov.

JESHOOTS.com, Pexels

Pohľad na fotografiu milovaného znižuje bolesť

Štúdia ukázala, že práve pohľad na fotografiu vášho milovaného, môže znížiť bolesť. Rovnaký účinok majú aj dotyky. Štúdia zahŕňala ženy, ktoré boli so svojím partnerom minimálne šesť mesiacov vo vzťahu.

Počas experimentu zaznamenávali hodnoty bolesti pri pohľade na fotografiu partnera, cudzincov a stoličky. Ukázalo sa, že fotografie partnerov ženám naozaj pomohli znížiť pocit bolesti.

sarandy westfall, Unsplash

Novodobé manželstvá si vyžadujú sebarealizáciu

Eli J. Finkel, spolu so svojimi kolegami z Northwestern University, študoval hlavné dôvody vedúce k rozvodu. Výsledky ukázali, že v moderných vzťahoch partneri očakávajú viac psychologickej spokojnosti, kým v minulosti chceli naplniť svoju potrebu bezpečnosti.

Ľudia si v dnešnej dobe myslia, že manželstvo im pomôže s ich sebavedomím a sebauvedomením. Na splnenie týchto potrieb je však potrebný čas a psychologické zdroje. Ak nie je dostatok prostriedkov, alebo partner nechce vynaložiť úsilie, druhý ostáva frustrovaný. V tomto prípade by mal partner prehodnotiť svoje manželské očakávania.

Deesha Chandra, pexels

Muži s vyšším IQ majú menšiu tendenciu podvádzať

Vedci z Univerzity v Saint Louis prišli na to, že muži s vyšším IQ zvyknú svoje partnerky menej podvádzať s inou. Experimentu sa zúčastnila tisícka mužov od tínedžerov až po dospelých, pričom bolo zistené, že muži s vyšším IQ si viac vážia monogamiu a sexuálnu exkluzivitu. U žien sa vplyv výšky IQ na podvádzanie nezistil.

Sweet Ice Cream Photography, Unsplash

Zdroj: brightside
Titulná fotka: Pablo Heimplatz, Unsplash

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
4
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
9
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Na aké adaptácie mrazivých diel Stephena Kinga sa môžeme tešiť?

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME