7 známych jedál, o ktorých si nevedel, že majú pôvod v medicíne

Vedeli ste, že kedysi sa liečilo aj jedlom?

Pri tom, ako hádžeme rôzne potraviny do našich nákupných košíkov, si určite neuvedomujeme, ako vznikli. Za mnohými je naozaj zaujímavý príbeh, ktorý začínal možno aj niekde v lekárni. Kedysi sa mnoho (dnes už bežných) jedál používalo nielen na zasýtenie.

A ak si teraz rozmaznávate chuťové poháriky keksami a zapíjate ich Coca-Colou, možno by vás zaujímalo, ako tieto dva obľúbené produkty vznikli. Prinášame vám sedem pochúťok, ktoré sa spočiatku predávali s myšlienkou, že liečia zdravotné ťažkosti.  

Grahamové krekry

wikipedia.org ( https://en.wikipedia.org/wiki/Graham_cracker#/media/File:National_Biscuit_Company_graham_crackers,_1915.jpg)

Grahamové krekry vymyslel v roku 1829 človek, ktorý sa volal Sylvester Graham. Krekry boli pôvodne vyrobené ako súčasť jeho špeciálnej stravy, ktorá dostala názov Grahamova diéta. Sylvester bol zástancom vegetariánstva a zdravého životného štýlu.

Jeho striedma strava mala za cieľ potláčať ľudské túžby a napomáhala tak sústrediť sa na len na zdravie človeka. Táto diéta mala veľa nasledovníkov, no najväčší ošiaľ okolo diéty opadol práve v roku 1851, keď Sylvester zomrel.

Kukuričné lupienky

pixabay.com (https://pixabay.com/en/cereal-bowl-milk-breakfast-meal-932193/ )

Doktor John Harvey Kellogg a jeho brat Will Keith Kellogg boli veľkí podporovatelia Sylvestra Grahama a tak, celkom neplánovane, podporovali aj jeho myšlienku o zdravom životnom štýle. Úplnou náhodou vytvorili kukuričné lupienky. Na sporáku omylom nechali kúsky pšenice a odišli do práce.

Keď sa vrátili, zistili, že tieto sušené kúsky boli stále jedlé. Toto isté urobili aj s kukuricou a tak sa im podarilo vytvoriť revolúciu v gastronómii. Neskôr sa lupienky začali predávať pod značkou Kellogg’s Corn Flakes ako súčasť Grahamovej diéty. Tvrdili, že pomáhajú pri tráviacich ťažkostiach a znižujú túžby spojené s „morálne deštruktívnym“ správaním.

Coca-Cola

ebay.com (https://www.ebay.com/itm/COCA-COLA-SYRUP-OLD-PHARMACY-BOTTLE-COLLECTIBLE-COCAINE-REMOVED-/112845076786?_ul=KZ&nma=true&si=SIpF9gB87NAu1zCw6EQEeqH5qRE%253D&orig_cvip=true&nordt=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557)

Kedysi to nebola tá Coca-Cola, akú poznáme dnes. Kedysi to bol nápoj s názvom Pemberton’s French Wine Coca – silné víno, ktoré obsahovalo kolové orechy s vysokým obsahom kofeínu a kokaín. Jej tvorca bol John Pemberton. Tvrdil, že dokáže vyliečiť všetko od nervových ťažkostí cez vyčerpanie, až po impotenciu.

Neskôr sa tento nápoj stal nezákonným kvôli zákazu pitia alkoholu, no na prekvapenie, kokaín bol stále povolený. A tak sa Pemberton rozhodol, že použije cukrový sirup a vytvorí jeho nealko verziu. Nápoj nazval Coca-Cola. Svoju popularitu si však získal až po smrti Johna Pembertona, keď sa začal predávať ako povzbudzujúci nápoj a liek na bolesti hlavy.

7 Up

reddit.com (https://www.reddit.com/r/mildlyinteresting/comments/5y8cmk/this_old_sevenup_bottlers_flavor_i_found_at/)

Nápoj 7 Up je dnes známy ako limonáda s citrónovo-limetovou príchuťou. V roku 1929 sa predával pod názvom Bib-Label Lithiated Lemon-Lime Soda a bol často používaný ako nápoj na stabilizáciu nálady. Obsahoval citrát lítny, teda tú istú zlúčeninu, ktorá sa používala na liečbu psychických ochorení.

Pôvodne sa tento nápoj predával ako liek na „opicu“. Hlavnú zložku tvoril až do roku 1950 chemický prvok lítium. V roku 2006 bol recept tohto produktu pozmenený, aby mohol byť nápoj na trhu označený ako 100% prírodný.

Dr Pepper

pixabay.com (https://pixabay.com/en/soda-dr-pepper-soda-can-drink-3581645/)

Limonáda bola vytvorená lekárnikom Charlesom Aldertonom v lekárni v Texase. Najskôr ho dal ochutnať majiteľovi lekárne, Wadeovi Morissonovi, ktorému veľmi chutil. Neskôr bol predávaný ako povzbudzujúci nápoj, ktorý v sebe obsahoval látky na lepšie fungovanie mozgu. Vtedy sa nazýval Waco, dnes ho však všetci poznáme pod menom Dr Pepper.

Figové koláčiky

wikipedia.org ( https://en.wikipedia.org/wiki/Newtons_(cookie)#/media/File:Fig-Newtons-Stacked.jpg)

Až do 19. storočia mnoho lekárov verilo, že väčšina chorôb súvisí s tráviacimi problémami a preto odporúčali jesť denne pečivo s ovocím. Charles Roser v roku 1891 vynašiel stroj, ktorý dokázal ľahko vložiť figovú náplň do hustého cesta. Prvé figové koláčiky boli pečené v pekárni F. A Kennedyho v roku 1891.

Keksy

wikipedia.org ( https://en.wikipedia.org/wiki/Digestive_biscuit#/media/File:Bowl_of_digestive_biscuits.jpg)

Ďalší pomocník na trávenie vznikol v roku 1839 dvoma škótskymi lekármi. Sušienky obsahovali vysoké množstvo jednej sódy a tak ich dvaja vynálezcovia tvrdili, že ak ich budeme jesť po sýtom jedle, budú prospešné pre naše zdravie. A tak sa sušienky začali vyrábať vo veľkom.

Dnes však spoločnosť McVitie’s, ktorú kedysi založili tvorcovia týchto sušienok, na obale uvádza, že neobsahujú žiadne látky, ktoré napomáhajú tráveniu. Slovenskou alternatívou týchto sušienok sú napríklad BeBe keksy.

Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: LogicBloke / imgur.com


Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
5
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Nepríjemné situácie, keď si z nás vlastný život robí dobrý deň

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME