Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie
Zdroj: ©Shutterstock

7 známych plemien psov, ktoré pôvodne vyzerali úplne inak ako dnes

Takto vyzerá šľachtenie v priamom prenose.

Mnoho ľudí ani len netuší, že väčšina moderných plemien psov dospela k svojmu výzoru dlhoročným šľachtením. Čau-čau, jazvečík či mops – všetky tieto plemená existujú už stovky rokov, no charakteristické črty, podľa ktorých ich dnes spoznávame, nadobudli až časom. Preto sme sa vám dnes s naším ilustrátorom rozhodli ukázať, ako vyzerali kedysi. Spoznal by si ich?

1. Boxer

Bullenbeisser, to je meno už neexistujúcej psej rasy, ktorú odborníci považujú za predka dnešného boxera. Meno pochádza z nemčiny a vzniklo spojením dvoch slov – Bullen (býky) a beissen (hrýzť), čo nám jasne napovedá, aké malo toto plemeno poslanie. Bullenbeisser do roku 1835 slúžil ako býčia návnada.

Potom krvavé zvieracie športy zakázali. Bullenbeisser našiel uplatnenie v mäsovom priemysle – pomáhal mäsiarom kontrolovať dobytok a hnať ho na bitúnok. Od dnešného boxera sa líši najmä stavbou tváre. Bullenbeisser mal špicaté uši smerujúce dohora, dlhší ňufák a celkovo bola tvár podstatne väčšia.

Shutterstock / ArtCave Maniac / EMEFKA

2. Bernardín

Svätobernardský pes, alebo skrátene bernardín, patrí k veľkým psím plemenám. Samce v dospelosti vážia až 90 kilogramov. Pochádza z oblasti Svätobernardského priesmyku na taliansko-švajčiarskej hranici, kde ich okolo roku 1660 začal chovať Hospic svätého Mikuláša. Hospic postavil mních menom Bernard, úlohou psov bolo ťahať sane a zachraňovať obete lavín.

Moderný bernardín by sa s podobnými úlohami popasoval len ťažko. Vďaka šľachteniu nadobudol dlhšiu srsť, širšiu lebku a strmý uhol medzi nosom a čelom, ktorý mu spôsobuje zdravotné problémy. Najčastejším je ektropium, ktorému sa ľudovo hovorí „otvorené oko“. Je to stav, v ktorom sa viečko oddiali od očnej buľvy a umožňuje prienik nečistôt a prachu.

Shutterstock / ArtCave Maniac / EMEFKA

Odporúčame prečítať:

Profesionálny spoločník o svojej práci: Na šialené nápady ženy nahováram ja. Koľko stojí 10-minútové vystúpenie? (ROZHOVOR)

3. Bulteriér

Dnešný bulteriér nepatrí k vizuálne atraktívnym plemenám. Za atypický vzhľad vďačí psím zápasom. Prvý bulteriér sa objavil niekedy začiatkom 19. storočia ako výsledok kríženia amerického teriéra a klasického buldoga a bol prototypom obratnosti, pôvabu a elegancie. Teda aspoň podľa AKC (American Kennel Club), ktorý ho v roku 1885 týmito titulmi ovenčil.

Pes mal spočiatku štíhle telo a jasne ohraničený ňufák, ktorý uňho momentálne absentuje. Táto charakteristická črta je následkom šľachtenia. Majitelia si všimli, že to bulteriérovi v aréne celkom ide, no snažili sa nájsť spôsob, ako jeho prirodzené kvality ešte zvýrazniť.

Roky genetických úprav napokon priniesli svoje ovocie – zavalitého psa s plochou hlavou, ktorého bolo prakticky nemožné poraziť.

Shutterstock / ArtCave Maniac / EMEFKA

4. Čau-čau

Presný pôvod tohto obdareného chlpáča ostáva aj naďalej tajomstvom. Na základe drobnej keramiky s približnou podobizňou čau-čaua, ktorú archeológovia objavili na území starovekej Číny, sa však niektorí odborníci domnievajú, že by mohol byť práve tam. Slúžili bohatým – ťahali sane alebo lovili zver.

V tom čase však vyzerali úplne inak. Zo skorých fotografií tohto plemena možno vyčítať, že to bol pes stredného vzrastu s dlhým chvostom zatočeným smerom nahor a pomerne útlym telom. Netrvalo dlho a čau-čau nabral na popularite.

Šľachtením sa dopracoval k dlhej hustej hrive, ktorá mu veľkolepo lemuje tvár. Proces tam ani zďaleka neskončil a dnes čau-čauom obkolesuje tvár nielen srsť, ale aj značné množstvo prebytočnej kože.

Shutterstock / ArtCave Maniac / EMEFKA

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.